מבריאת העולם התמודד האדם עם אתגרים של הישרדות בטבע, חיפוש מזון, התגוננות מחיות טרף, מגפות, ומלחמות - אבל קצב החיים היה איטי מאוד, הרמוני ונוח. העולם המודרני, המהיר והטכנולוגי, הכפר הגלובאלי הענק המוקף בגירויים אינסופיים של בלבול, עומס ולחץ - מוביל ללחצים עודפים המשפיעים ישירות על המערכת הרגשית ועל מצב הרוח ובכך מפרים את שלוות הנפש שלנו. כך תגנו על עצמכם מפני התקפי חרדה.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אז מהו התקף החרדה? מדובר בהתקף של לחץ, מתח, מחשבות טורדניות ובהלה, אשר גורמים לעליה בקצב הלב, לדופק מואץ, להזעת יתר, לרעד, לסחרחורות, לתחושה של עומס עם תופעות של דקירות בחזה, מחנק, קוצר נשימה ותחושה אדירה של פחד מאיבוד שליטה ואפילו ממוות.

מחקרים מראים: לחץ גורם למחלות לב וכלי דם

מחקרים מדעיים מראים שהסטרס היומי, קרי, העומס, המתח והלחץ, יגרמו לעליה בשיעור תופעות של כאבי ראש, לחץ דם, מעי רגיז, הפרעות אכילה, עליה ברמות הכולסטרול והסוכר בדם, שהינם גורמי הסיכון העיקריים להתקפי הלב והאירועים המוחיים. עומס נפשי לאורך זמן ישבש את תפקודה של המערכת החיסונית בגוף ויגרום להחלשתה. בנוסף, הוא יאפשר פתח להתפרצות של מחלות אוטואימוניות, כגון: דלקת מפרקים, פיברומיאלגיה, קרוהן, קוליטיס, חוסר ריכוז, החלשות הזיכרון ואף למחלת הסרטן.

ה-FDA מדווח שכ-15% מאוכלוסיית ארצות הברית נוטלים תרופות נוגדות דיכאון וחרדה וכדורי שינה, הסטטיסטיקה מראה שכ-25% מכלל אוכלוסיית המערב יחוו במהלך חייהם התמודדות מול מתחים ולחצים עודפים ואף התקפי חרדה.

בזמן התקף חרדה הגוף מגיב באופן חייתי עתיק: "הילחם או ברח" - במעבדה הכימית במוח מתרחשת הצפה של "נוירוטרנסמיטורים" כגון: אדרנלין, דופמין וסרוטונין שאחראים על התחושות והרגשות ועליה או ירידה ברמות שלהם יגרמו לשינוים במצב הרוח, לדיכאונות או להתקפי החרדה. 

הגישה הסינית העתיקה מבית מדרשו של הקיסר הצהוב להפגת המתחים ולטיפול בהתקפי החרדה גורסת כי השינויים בהרגלי החיים הם אלה שתורמים לשחרור זרימה טבעית של אנרגיית הצ'י במרידיאנים ובעיקר לחיים רגועים ומלאי שליטה.

עוד ב-mako בריאות:
>> אם תאכלו את זה בארוחת הבוקר שלכם אתם תרזו
>> מה הסיכוי שגם אתם על הקשת האוטיסטית?
>> האם דיאטת 17 הימים שווה את זה?

דרכי ההגנה שלנו מפני התקף החרדה

1. לחייך לחייך ועוד לחייך: הפעלת שרירי הפנים לצורך קבלת הבעת החיוך מעודדת הפרשה של סרוטונין במוח.

2. התזונה חשובה מאוד: נמצא שקיים קשר בין התקפי חרדה לבין עלייה בחומציות הקיבה או לבין ירידה פתאומית ברמות הסוכר בגוף, לפיכך ההמלצה הינה לאכול ארוחה קלה כל שלוש שעות כדי לשמור על רמת סוכר מאוזנת, על חומציות נמוכה ועל תחושת קלילות.

3. פעילות אירובית של כחצי שעה ביום: התנועה משפרת את זרימת הדם ובכך גורמת לדם להגיע למקומות שהוא מתקשה להגיע אליהם. בשגרת החיים הסינית ניתן למצוא אימונים יום יומיים של טאי צ'י, צ'יקונג ויוגה אשר תורמים להסדרת קצב הנשימה ולשיפור הזרימה בערוצי האנרגיה בגוף.

4. נשימה: הסוד של הקיסר הצהוב למניעה ולהתמודדות עם מתח והתקף החרדה הוא תרגיל לאיזון הנשימה הבנוי מארבעה מקטעים שווים וקצרים: א) לשאוף אויר עמוק ולמלא את חלל בית החזה והריאות במשך חמש שניות, ב) להחזיק את האוויר בתוך הריאות חמש שניות, ג) לנשוף את האוויר החוצה במשך חמש שניות, ד) לחכות מבלי לשאוף חמש שניות. יש לחזור על התרגול חמש פעמים ברצף.

הרפואה הסינית נסמכת כבר במשך דורות על תורת אקופונקטורה (דיקור סיני), ידע עתיק יומין על צמתים חשמליים ונקודות השפעה על הגוף. מכיוון שאנחנו צוברים במהלך החיים טעינה חשמלית, אלקטרוסטאטית, אלקטרו יונית ואפילו רגשית – הטיפול באמצעות הדיקור הסיני מסייע לפרוק את העודפים החשמליים אשר מאיצים את קצב ההזדקנות, וגורמים לעומס נפשי המוביל להתקף החרדה ומסכן בהתפרצות של מחלות נוספות. במהלך דיקור במחטים הגוף משחרר באופן טבעי כמויות גדולות מאוד של אנדורפינים וסרוטונין. החומרים הללו מסיעים להחלים ממצבי מחלה וגורמים להפגת מתחים ולשיפור במצב הרוח. בטיפול הקלאסי בשיטת הקיסר הצהוב משולבות טכניקות של עיסוי סיני בכל גוף וכן בכפות הרגליים להרפיית שרירי הגוף ולשחרור ממתחים נפשיים.

דיקור סיני (צילום: Tyler Olson, Shutterstock)
דיקור סיני מפחית מתחים | צילום: Tyler Olson, Shutterstock

אין עוררין כי הסוד הגדול של הרפואה הסינית העתיקה חבוי בפורמולות המבוססות על צמחי המרפא הסינים, שבהם נמצאים בצורתם הטבעית חומרי רפואה והרגעה. אחת המפורסמות שבהן היא פורמולה סינית ייחודית שפותחה עבור הקיסר הצהוב על מנת לשחרר אותו מהמתחים, מהלחצים ומהחרדות של ניהול אימפריה הסינית. היום במערב ניתן לרכוש פורמולות סיניות מקבילות, כגון: "איירסופלאיי" או "טווילייטס", המגרות הפרשה של סרוטונין ודופאמין במוח, אשר מסייעים לשיפור מצב רוח ותחושת השלווה, אשר פועלות בדומה לתרופות ההרגעה הפסיכיאטריות הכימיות הידועות בשלל תופעות הלוואי.

מומלץ להכין חליטת צמחים המכילה תערובת של ולריאן, קמומיל, ופסיפלורה בכמויות שוות, ביחס של כ-10 גרם תערובת לחצי ליטר מים לשימוש לפני השינה.

הכי חשוב לקחת את החיים בקלות, תמיד לזכור לחייך, לאכול, להתאמן לישון היטב ובעיקר לראות הצד החיובי בכל דבר, על מנת להישאר רגועים ובריאים.

 * הכותב הוא בועז ישעיהו, מומחה ברפואה סינית מודרנית. הקים את מרפאת הקיסר הצהוב -לרפואה סינית, אנטי איג׳ינג ורפואה מונעת. כמו כן, השיק את ליין צמחי המרפא הסינים של הקיסר הצהוב כתחליפים לתרופות מערביות. לטלפון לייעוץ: 03-5015106

>> בטור הקודם: ניקוי רעלים ודיאטה - בסגנון הרפואה הסינית