מטבחי שף, ניר צוק במטבח, צילום בני גמזו (צילום: בני גם זו לטובה, אוכל טוב)
סוגר. אבל ממש לא עוזב | צילום: בני גם זו לטובה, אוכל טוב

השף ניר צוק הודיע אמש על סגירת מסעדת קורדליה הוותיקה ביפו. בשנים האחרונות פעלה המסעדה כחלק ממתחם ניר צוק ביפו, לצד ביסטרו נועה, שנסגר לפני כמה חודשים, ולפני כן גם פטיסרי שנסגר גם הוא. צוק הודיע על הסגירה באופן רשמי בחשבון האינסטגרם והפייסבוק שלו.

מישהו אמר פייסבוק?

"בשנת 1998 פתחתי עם אליהו אהובי את קורדליה ברח הדולפין ביפו, שלושה בתים שמאלה מאבו חסן - עדיין יש צלחת מצוירת עם המספר 17 תלויה על הקיר כסימן לאורחים שיבואו", כך כותב צוק. "משם זזנו לעיר העתיקה, עם חלומות ושאיפות הקמנו ארמון עם כל האהבות שלנו, אמנות, תרבות, אירוח, אוכל ואלכוהול. חווינו אין סוף הרפתקאות. חיתנו אנשים, הכרנו שועי עולם (וגם כמה פושעים), עשינו חברים חדשים, שתינו שמפניות מופלאות, נגענו לאנשים בלב וגם הכעסנו לא מעט אנשים.

"בזמן הזה הספקתי לפתוח המון עסקים ולסגור, לכתוב שלושה ספרים, לצלם מאות תכניות, לבשל ארוחות בטוקיו, פריז, קזחסטן, ברלין, מוסקבה, סן פרנסיסקו, ואפילו הייתה לי מסעדה בבוקרשט - ותמיד קורדליה הייתה שם - מחכה, עם שפע הירק, הנרות, הבשר הטרי והקסם היפואי שלה, מחכה לי כמו אמא טובה סבלנית לבן הקטן עמוס הגחמות, עם אלי שתמיד דואג לאורחים ואין סוף אנשים טובים שהיו חלק מחיינו ומעבודת האמנות הבלתי נגמרת הזאת ביפו, טליה שהייתה נערה והפכה לאמן גדול, רוני ריינר שהולכת איתי מעל המים בהרצליה, דובדוב שהיה טבח שמן ונהיה איש עסקים רזה, דיוויד שטנר שהוא אבא שני עבורי, אבי ביטון שהיה סו שף ונהיה שף, רונה שתמיד הייתה שם עבורנו, וויל שסובל אותי ועוד חברים ועובדים ומתנדבים שבא לי עכשיו להזכיר כל אחד מהם כשאני יושב על המקלדת סנטימנטלי ונרגש, עצוב ושמח. כל מי שנגע בי, שנגעתי בו יודע שהוא בלבי. לאורך כל כך הרבה שנות עשייה פוגשים בלי סוף אנשים יוצרים ויצרנים. אני רוצה להתנצל בפני כל מי שלא הספקתי לחזור אליו, כל רודה דבש, כובש זיתים או חובב בישול. לפעמים הטלפון אבד, לפעמים התביישתי להגיד שלא מתאים... ופתאום נגמרה השכירות וממשיכים הלאה, נפרדים לשלום מהנעורים, מהאישה קורדליה, מהזכרונות, מהקריסטלים והדרמה, מהאורחים הקבועים והאהובים".

עוד באוכל טוב:

 

קורדליה חדר פרטי (צילום: אביה כהן,  יחסי ציבור )
עוד תשוב, רק לא במיקום הזה. קורדליה | צילום: אביה כהן, יחסי ציבור

למה בעצם החלטת לסגור?
"נגמר לנו חוזה השכירות והיינו בטוחים שנצליח להאריך אותו. זה לא קרה. כרגע אנחנו מתכוננים למסעדה החדשה במלון פרימה סיטי, שתיפתח בסוף אפריל, ובמקביל אני מחפש שותפים כדי להפוך את הגארדן לרשת. חוץ מזה אנחנו עובדים על מיקום חדש לקורדליה, שתיפתח בגרסה מאוד שונה וייחודית שעליה אני לא יכול להרחיב כרגע. בינתיים נעשה גם ארוחות טעימות בבית פרטי ביפו העתיקה". הארוחות שעליהן מדבר צוק יתקיימו שלוש פעמים בשבוע, ויתומחרו ב-350 שקלים לסועד.

לצד ההסברים של צוק, נשמעת בסביבתו הטענה שהסגירה קשורה לתנועת הסועדים הדלילה במסעדה בחודשים האחרונים. אבל צוק מבטיח שזה לא העניין. "כל השוק חווה כרגע ירידה, זאת לא המצאה. ואין ספק שהמצב הביטחוני משפיע בייחוד על יפו", הוא אומר, "אבל זאת ממש לא הסיבה לסגירה במקרה הזה. הפרידה מקורדליה היא קשה כמו כל פרידה. כי זה לארוז תקופה וללכת הלאה לתקופה חדשה. יש לכך השלכות. אבל יש לי עוד המון פרויקטים מעניינים ומגניבים על האש ואני רץ קדימה בחיים".

על פי צוק, סגירתה של קורדליה היא ממש לא סוף הסיפור. כפי שסיפרנו לכם כאן, השף עובד על פתיחתה של מסעדת דגים כשרה במלון פרימה סיטי, שתחל את פעילותה בעוד כמה חודשים, וממשיך להחזיק בגארדן בדיזנגוף סנטר ובמקלובר הערבית ברחוב לינקולן בתל אביב. כמו כן הוא מתכנן להפעיל את קורדליה מחדש, במיקום ובפורמט שעדיין לא ידועים.

>> לכל חדשות האוכל