מסתבר שלחסוך או להרוויח אלף שקל זה לא כל כך קשה. אחרי שתקראו את הרשימה הזו תגלו שיש לכם די הרבה משאבים שאתם יכולים לנצל בשביל לעשות מהם כסף, שיש מלא דברים שאתם משלמים עליהם למרות שאתם יכולים לקבל אותם בחינם וגם שיש די הרבה דרכים פשוטות שלא חשבתם עליהן כדי לחסוך סכומים משמעותיים. ריכזנו מאה רעיונות פרקטיים יותר ופחות שיטענו לכם את הארנק בעוד אלפיה, קחו מה שתקחו, אין בעד מה.

 

 1.    בטלו את המנוי לחדר כושר

גם ככה אתם לא הולכים אף פעם. אם אתם באמת רוצים להתמיד בספורט, יש גם דרכים אחרות שלא כוללות התחייבות כספית חודשית כמו ריצה או אימון עם רצועות TRX.

5 חודשים של מנוי שביטלתם במכון = חיסכון של כ-1,000 שקל

2.    חדלו לאכול בשר

מעבר לצמחונות, מתברר, הוא מאוד כלכלי. נסו לצמצם את צריכת הבשר שלכם ולהחליף אותה בחלבונים מהצומח, לפחות חלק מהזמן. גם הסביבה וגם הארנק יודו לכם.

100 ימים ללא צריכת בשר בקר (בכמות המומלצת של כחצי קילו לעשרה ימים) = חיסכון של כ-1,000 שקל

3.    נתקו מהחשמל מכשירי חשמל לא בשימוש

אף מכשיר חשמלי לא צריך 'לבלות' זמן מיותר בשקע, במיוחד לא כזה שיש לו נורות דולקות כמו הטלוויזיה או המיקרוגל. לאורך זמן גם צריכת החשמל הנמוכה הזו שווה כסף: גם כשהממיר כבוי הוא מבזבז כ-227 קוט"ש בשנה, השווים לכ-122 שקלים. לפטופ שמחובר לחשמל, אפילו כשהבטרייה שלו מלאה, מבזבז כ-235 קוט"ש בשנה, שעולים לכם כ-125.33 שקלים. 

כשמונה מכשירי חשמל מחוץ לתקע כשאינם בשימוש במהלך שנה = חיסכון של כ-1,000 שקל

Micro (איור: מיתר הופמן)
איור: מיתר הופמן

4.    אכלו בבית

אין באמת צורך לפרט מדוע סלט שמכינים בבית מירקות שקניתם בשוק או בסופר זה זול יותר מאותו הסלט במסעדה, נכון? ועוד לא פתחנו אפילו על כוס קפה. 

10 ארוחות שתאכלו בבית במקום במסעדות = חיסכון של כ-1,000 שקל 

5.  אל תלכו לחתונות

אתם לא צריכים ללכת לכל אירוע אליו אתם מוזמנים. כבר מזמן היה צריך לחדול עם טרפת החגיגות הישראלית הזאת שמרוששת אותנו בין גילאי 26-37. אתם יכולים להיות אנשים סוציאליים גם בלי ללכת לחתונות, נשבעים. 

3 אירועים שוויתרתם עליהם = חיסכון של כ-1,000 שקל

6.    גמלו את התינוק מחיתולים 

חיתולים היא ההוצאה העיקרית ואחת הכבדות בשנים הראשונות של גידול הילדים. הפעוט מתחיל לגלות עניין בשירותים? אל תחכו להזמנה נוספת, הסתערו על הרגע והציעו לו את הסיר.

שנה של פיפי וקקי בסיר במקום בחיתול – חיסכון של כ-1,500-2,000 שקל

 7.    או שפשוט אל תעשו ילדים בכלל

שנה אחת בגן פרטי עולה, בממוצע, 36,000 שקלים. וזה עוד בלי שלוש שנות חיתולים חד פעמיים ותחליפי חלב וכל העלויות הזניחות לכאורה של בגדים, בייביסיטר פה ושם ואבדן שעות עבודה. ילדים הם מודל כלכלי גרוע במיוחד, אם כי משתלמים מאוד בתחום החמידות. תעשו את השיקולים שלכם.

 8.    לבשי מדים לעבודה

כמה חולצות, כמה זוגות מכנסיים, שני זוגות נעליים. בני לעצמך מלתחה קטנה, מינימליסטית, איכותית ותלבשי אותה כל יום. כן, כמו מדים. את אותם הבגדים. לא, זה לא מביך ללבוש כל יום את אותו הדבר, גברים עושים את זה ואף אחד לא שם לב, והנה אישה מגניבה שיישמה את זה יפה מאוד. מעבר לחיסכון הכספי זה גם כיף, יש בזה אמירה פמיניסטית (כלשהי) וזה משחרר מההתלבטות היומיומית, האינסופית והמייסרת של מה ללבוש היום.

 9.    קראו את הבלוג של הסולידית

אם אתם לא מפונקים, כדאי לכם לנסות ולעיין בבלוג "הסולידית", אישה שחסכה הרבה יותר מאלף שקל. איך תחסכו 80% מהמשכורת, תבנו תיק השקעות סולידי ובגיל שלושים תתפטרו מהעבודה ותצאו לחירות? היא תסביר לכם בדיוק, כולל המלצה להתקלח במים קרים כדי לחסוך במים ובחשמל. לא מתאים לכל אחד, אבל שווה לאמץ כמה רעיונות.

10. הפסיקו לעשן

על פי נתוני משרד הבריאות, סך ההוצאה הביתית הממוצעת של מעשן היא 700 שקלים בחודש, מעל 8,000 שקלים בשנה - ההוצאה המשפחתית על מוצרי טבק ועישון עלולה להגיע במשפחות מעוטות יכולת לרבע מכלל ההוצאה הביתית.

11. אל תחליפו את הסמארטפון שלכם כל שנה

וגם לא כל שנתיים.

12. ערכו את הקניות שלכם אונליין

כשאתם קונים אונליין אתם אמנם מוסיפים כמה שקלים על המשלוח, אבל גם חוסכים: אתם עובדים לפי רשימת מצרכים קבועה שהאתר שומר לכם מקניה לקניה, לא מתפתים לשטויות, לא נופלים למניפולציות שהסופר מפעיל עליכם דרך המיקומים ושלטי המבצעים – ובאתרי האונליין קל יותר, לרוב, להשוות מחירים. אל תשכחו גם את הזמן שאתם חוסכים בקניה המקוונת. גם הזמן שלכם שווה כסף. 

13. בדקו את חשבון הבנק שלכם באפליקציה ולא באתר 

מתברר שאנשים שהורידו אפליקציה פיננסית בדקו את החשבון שלהם 12 פעמים בחודש, לעומת אחרים שביקרו באתר הבנק שלהם במחשב רק פעמיים בחודש. לביקורים התכופים הייתה השפעה על ההוצאות: מחקר גילה שארבעה חודשים לאחר שהורידו את האפליקציה של הבנק לסלולרי שלהם, ההוצאה של המשתמשים בה ירדה באופן משמעותי.

14. קנו את המותג הפרטי בחנויות

תוכלו לחסוך לעיתים גם 40 אחוזים מעלות המוצר אם תחפשו את המותג הפרטי של הרשת שבה אתם עורכים את הקניות שלכם. טיפ ששווה זהב: השוו את המרכיבים והמידע התזונתי על החבילות. אם הרשימות זהות, כנראה ששני המוצרים מיוצרים על ידי אותו היצרן ורק משווקים תחת מותגים שונים.

15. קנו רק במבצעים ובכמויות גדולות

כשאתם בסופר, בדקו אילו מוצרים מוצעים למכירה בהנחות ורכשו כמויות גדולות מהם. אם מדובר במוצרים יבשים, אחסנו אותם לשימוש עתידי. אם מדובר בבשרים, הקפיאו. השאירו לקניה השבועית מוצרים טריים עם חיי מדף קצרים בלבד.

Sale (איור: מיתר הופמן)
איור: מיתר הופמן

16.  נקו תדיר את הפילטר של המזגן

שקע ותקע אומרים שזה חוסך כסף, אז אנחנו בפנים. וחוצמזה, אין הרגשה טובה יותר מעמידה מול מזגן מיד אחרי שהפילטרים שלו נוקו (אנחנו מכניסים את הפילטר כשהוא עוד קצת רטוב, למרות שאומרים שאסור). לרגע אחד אנחנו זוכים לקבל מהמזגן האהוב אוויר קצת יותר צח, אז גם בשביל הכיף הזה אנחנו מוכנים לעשות את הפעולה המציקה פעם בחודש.

17. כוונו את המזגן ל-25 מעלות, לא יותר ולא פחות

שעת קירור של 25 מעלות עולה קצת פחות משלושה שקלים, וכל מעלה יותר או פחות מייקרת את התעריף בכ-5 אחוזים. הבעיה היא שרבים מאתנו קופאים ב-25 מעלות בחורף (נשים) או מרגישים שהם נשרפים מחום בגיהינום ב-25 מעלות בקיץ (גברים), ולכן אנחנו מנסים להתאים את טמפרטורת החדר לטרמוסטט הפנימי שלנו. האמת היא שזה לא ממש עוזר, ומזגן שמתאמץ להגיע ל-30 מעלות ביום קר או ל-15 בחמסין גם עולה לכם יותר וגם לא באמת עושה את העבודה. 

עלות שנתית של שלושה מזגנים הפועלים כחמש שעות ביום – 1,446 שקלים

 18. קנו וקבלו את הכסף בחזרה

אתרי קאשבק הם מצרך מבוקש בזירה הבינלאומית, אבל בישראל, משום מה, פחות הופנמה האפשרות לקבל חלק מהוצאות הקנייה בחזרה. אתר קאשבק ישראלי מציע את הפטנט בגרסה מקומית: החזרים על רכישה בחנויות רבות ואהודות כמו eBay, עלי אקספרס, נקסט, סטרוברי, אסוס, איי-הרב, גרופון, וואלה שופס ועוד.

רכישה מאליאקספרס מזכה ב-8% החזר. על כל 12,500 שקל תקבלו בחזרה 1,000 שקל

19. חפשו טיסות במצב גלישה בסתר

ידעתם שאתרי טיסות מיירטים את החיפושים שלכם כדי להציע לכם מחירים גבוהים יותר? בשביל זה המציאו את "גלישה בסתר" (אוקיי, אנחנו יודעים בשביל מה אתם משתמשים בפיצ'ר הזה. גם בשביל זה).

20.  אתרו את המלון בבוקינג, אבל כתבו אליו ישירות

כלל צרכני מפורסם קובע: חתוך את המתווך. סעיף קטן א' לכלל קובע: אבל תיעזר בשירותיו. נוח לכם לחפש מלונות באתר בוקינג ודומיו? מעולה. מצאתם מלון לשביעות רצונכם? פשוט צרו איתו קשר ותנו לו להציע לכם מחיר טוב יותר.

21.  הקטינו את הארון

תופתעו לדעת כמה זה טיפ אפקטיבי. ארון בגדים קטן מחייב תכנון מוקפד יותר של רכישות בגדים, והכלל הזה חוסך הרבה כסף. מי באמת צריך עשרה זוגות ג'ינס או שלושים זוגות נעליים?

22. קבלו חפצים מיד שניה

לפני שאתם רצים לרכוש משהו חדש, עשו סבב אצל השכנים ובני המשפחה ובדקו אם אין להם בדיוק את מה שאתם צריכים והם בכוונה להיפטר מזה. גם אתר אגורה מתווך בין אנשים שהזבל שלהם הוא האוצר של האחר.

23. שתו מים מהברז

לקנות מים זה לא משתלם, לא כלכלי ובמדינת ישראל, בה שתית מים מהברז מותרת כמעט בכל מקום, זה אפילו קצת מצחיק.

100 שישיות מים (כ-10 שקל השישיה) שלא קניתם = חיסכון של כ-1,000 שקל

24. צאו לחופשה בחילופי בתים 

במקום לקחת אירבנב או, חס ושלום, מלון, כנסו לקבוצות החלפות בתים, גלו זוג אירופאי חמוד ולא מטונף שרוצה לגור בארץ בדיוק באותם התאריכים ותחליפו דירות. אתם מקבלים לינה בחינם ורשימת המלצות אותנטית ממקומיים, הם משקים לכם את החתול, כולם חוסכים. גם חופשה בישראל משתלם לערוך באותו האופן, במיוחד אם אתם משפחה עם ילדים – מצאו משפחה אחרת עם ילדים באותם הגילאים, פחות או יותר, והבטיחו לעצמכם מנוחה מהחלומות, שהרי ידוע שאין דבר שילדים אוהבים יותר מצעצועים של ילדים אחרים.

25. אל תקנו בגדים לילדים עד גיל 4

גם ככה אין להם טעם אישי או יחס למותגים. למחזר בגדי תינוקות וילדים זאת פרקטיקה נפוצה, אין צורך להשלים אותה עם רכישות, אפשר להסתדר עם פחות מאלף בגדי גוף, פוטרים וכובעים. קחו מה שנותנים לכם, כולל את אלו המוכתמים במגוון הפרשות אנוש שלא יורדות בכביסה, מהר מאוד תגלו שלאף אחד לא אכפת. בטח שלא לילד. 

20 חליפות גן ו-30 בגדי גוף לתינוק שקיבלתם בחינם = חיסכון של כ-1,000 שקל 

26. קחו כל מה שמותר לקחת מחדר המלון

טריק ישראלי ישן, אפקטיבי ואפילו לא בלתי מוסרי. הרי שילמנו כסף טוב עבור החדר וקיבלנו סבונים, כלי תפירה ומוצרי היגיינה בסיסיים. ואנחנו באמת מתכוונים להשתמש בהם - פשוט לא בחופשה הזאת. 

27. אל תחזירו מצתים ועטים לעולם

אם מישהו כבר נתן לכם, תהיו בטוחים שהוא לא מצפה לראות את זה יותר בחזרה. 

28. הקפידו להתקלח בחדר כושר

אם אתם כבר משלמים כל חודש לחדר כושר, לפחות תנצלו אותו עד הסוף. חסכו על הדוד והמים בבית והתקלחו שם מדי יום לצד שלל אשכים מזדקנים ופטריות רגליים. למתקדמים: להתקלח כל יום בחדר כושר בלי שאתה מנוי אליו. 

29. השאילו ספרים בספרייה הציבורית

ספר שני ב-50 אחוז הנחה זה נחמד, ארבעה ב-100 זה באמת מבצע שווה – אבל למה לשלם על ספרים שמישהו אחר כבר קנה בשבילכם ומוכן להשאיל לכם בחינם? 

כ-11 ספרים שלא תקנו בשנה = חיסכון של כ-1,000 שקל 

30. התאפרו בסופר פארם

עדיפות לסופר פארם שונה בכל פעם, כדי שלא יתחילו לחשוד. אין כל בעיה עם הקונספט, את בסך הכל מנסה את הטסטר הזה וההוא והחדש, ואז פוסעת החוצה באיטיות ובביטחון כשאת מאופרת למשעי. לא לשכוח שפריץ בושם לקינוח וזהו, אפשר להתחיל את היום. כל יום.  

שלושה-שבעה מוצרי איפור חדשים שלא קנית בשנה = חיסכון של כ-1,000 שקל 

31. השתמשו רק בדוגמיות

בשביל זה צריך להפסיק להתבייש ולבקש אותן ממוכרות, כי את "נורא מתלבטת". אבל אחרי שתצלחי את הפעם הראשונה תגלי שחייך השתנו. אמנם מדובר בדגמים מוקטנים שנגמרים די מהר, אבל הרי גם הגדלים הרגילים הם קטנטנים ונגמרים די מהר. מוכרות נוטות להיות נדיבות עם דוגמיות ולהעמיס עלייך ערימות של סרומים זערוריים, מוצרי לחות, סבוני פנים ומוצרי איפור, אבל קחי בחשבון שבשלב מסוים תאלצי, ולו בשביל מראית עין, לרכוש מוצר אקראי. חכי למבצע. 

שלושה-שבעה קרמים ומוצרי טיפוח חדשים שלא קנית בשנה = חיסכון של כ-1,000 שקל 

32.  התאמנו רק בשיעורי ניסיון

יודה מ"מלחמת הכוכבים" אמר שאין דבר כזה "לנסות" – אבל, אובייסלי, הוא מעולם לא היה בחדר כושר. נותנים לכם לנסות? תנסו. אולי תרוויחו מזה תכנית אימונים, או לפחות סאונה טובה. גם לחוגים כמו פילאטיס, יוגה ואחרים אפשר ללכת רק לשיעורי ניסיון, פשוט דלגו בין המכונים באיזור שלכם ודגמו בכל פעם כתה אחרת.

33. אכלו מהסלטים החופשיים בסופר או מהפיתות המטוגנות בפלאפליות

כי הרי כל ארוחה היא בעצם אוסף של טעימות קטנות. אנחנו ממליצים לנסות את שורות הפיתה שמוצעות בחינם ב"מזנון" של אייל שני. מדובר אמנם באחד מבתי האוכל הרועשים והמציקים במדינה, אבל אם מתגברים על הרתיעה, אפשר להתפנק על שאריות הפיתה החינמיות, לצד רסק עגבניות, חריף מרענן, טחינה ושמנת. יש יותר טוב מזה? 

שתי ארוחות צהריים בחוץ שוויתרתן עליהן בחודש = חיסכון של כ-1,000 שקל בשנה. אם תחליטו לוותר לגמרי על ארוחות צהריים בחוץ תחסכו כ-10,800 שקל בשנה 

34. התפנקו על כיבוד באירועים

יום הולדת של קולגה שאינו חבר קרוב, ישיבה חשובה או קבלת פנים בכנס יכולים לסגור לכם בקלות ארוחת צהריים. אם איתרע מזלכם להיקלע לשבעה, תזמנו אותה על שעות הערב כדי שתוכלו לנשנש מעט מהתקרובת (לא להגזים, בכל זאת מדובר באנשים שחוו אבדן).

35. אכלו במקומות שחברים שלך עובדים בהם

בשביל מה יש חברים אם לא בשביל לקבל חינמים? ואם אין, לעולם לא מאוחר מדי לחדש קשרים עם החברה מהצבא שמארחת במסעדה בראשון, או עם ילד הכאפות מהיסודי שנהיה פתאום מלך חיי הלילה של חדרה. מביך אתכם? תורידו את המבוכה עם צ'ייסר חינם.

36.  מחזרו את המים של המזגן

המים של המזגן זה פשוט האוויר הלח שהתעבה בתוך מנגנון הקירור של המזגן, אז מדובר בעצם במים מזוקקים שאנחנו מקבלים בחינם. אם זה נשמע לכם מגעיל לשתות מים שעברו במזגן מאובק (ואפשר להבין אתכם), אפשר להשתמש בהם להשקיית העציצים בבית (או גינת הירקות שתיכף נמליץ לכם לשתול). אתם יכולים לנתב את מערכת הניקוז וליצור מערכת השקיה אוטומטית לעציץ או שניים או פשוט לאגור אותם במיכל גדול, אבל אל תתנו למים הטהורים האלה להישפך סתם ככה (ועוד אחר כך לקנות מים מינרליים). כמובן שאם יש לכם בית פרטי וחצר – מערכת מים אפורים, שעושה שימוש חוזר במי המקלחות ומכונת הכביסה להשקיית הגינה, למשל, היא סעיף חובה. 

37. השיגו את ססמת הווייפיי של השכן

בטוח תוכלו להמציא איזו אמתלת שכנות טובה ("רק עוד שעתיים באים לתקן ואני חייב לשלוח את המסמך הזה לעבודה") שתספק לכם את הסיסמה שלו באופן חד פעמי, ואז תוכלו פשוט לנצל את האמון והכוח שהופקד בידיכם ולגלוש עליה איזה שנה. בשלב מסוים, אם ממש אין לכם אלוהים, גם תציעו להם לשדרג את הפס כדי שלכולם יהיה קצת יותר נוח.

38. קחו סימילאק מבתי חולים

ילדת? מזל טוב! המטרה שלך היא להשתחרר מבית החולים עם כמה שיותר בקבוקי סימילאק/מטרנה קטנטנים, מהסוג החד פעמי והמוכן מראש שהאחיות בתינוקייה נוטות להתקמצן עליהם. קחי כמה שיותר, שלחי את הפרטנר/ית לקחת עוד, שגרי חברה להעמיס, אל תצאי משם עם פחות מארגז. 

39. קטפו פרחים

מומלץ למתג את הזר כ"טבעי" כדי להימנע מאי נעימויות על רקע אסתטי. 

5 זרי פרחים (בעלות כ-200 שקל כל אחד) שלא תקנו = חיסכון של כ-1,000 שקל

Bouquet (איור: מיתר הופמן)
איור: מיתר הופמן

40. מחזרו מתנות

כולם עושים את זה: מקבלים בונבוניירה או תלושים לחג מהעבודה ופשוט מעבירים הלאה. מישהו מקבל מתנה, אתם לא הוצאתם שקל – בסיפור הזה כולם מרוויחים. 

7 מתנות שתמחזרו = חיסכון של כ-1,000 שקל

41. או פשוט הפסיקו להביא מתנות

את הנוהג היפה-אך-פזרני הזה צריך להפסיק: אל תקנו מתנות לאף אחד, ושלא יקנו מתנות לכם. מה רע בברכות? מתי הפכנו לחומרניים כל כך? מה קרה לנו?

42. צאו לקניות או למסעדות רק עם ההורים

נכון הכי זול זה לעשות קניות במקרר שלהם בשבת? אז ככה זה גם בבילויים. תצטרכו אמנם לבלות עם ההורים שלכם, ויש לזה מחיר, אבל לפחות הוא לא בשקלים. למתקדמים: אל תטוסו לחו"ל בלעדיהם.

43. השכירו את הבית לצילום סרט

במידה ויש לבית שלכם מאפיין ייחודי, כמו אח או מרפסת לים התיכון, הוא בוודאות יהפוך לסחורה חמה ויכול להניב לכם לא מעט כסף (התמחור בידכם בסופו של דבר). אם אתם יוצאים לחופשה או שיש לכם מקום אחר להתאכסן בו בנעימים, זה קולע בול להגדרה של כסף קל. תוכלו להוסיף את דירתכם במאגרים לחיפוש כאןכאן וכאן

תלוי בלוקיישן, אבל תמורת ימי צילום מסוימים אפשר להרוויח מעל 3,000 שקל
 

44. מכרו בגדים מיותרים

הגיע הזמן להיפטר מערימות הבגדים שצברתם עד היום ומעלים אבק על מדפי הארון. כמה מהם בטוח נחמדים וסתם לא עולים עלייכם או לא באים לכם טוב. אתם לא חיביים להיות פאשניסטים כדי לארגן מכירת בגדים, כמו שבטח הבנתם כבר ממכירות אחרות שאותן פקדתם וגיליתם שמורכבות מהמון ג'אנק מ-HM. 

20 פריטים ב-50 שקלים כל אחד = רווח של 1,000 שקל 

 

45. אספו מטבעות של עשר אגורות

פייר, מה אתם עושים איתן, אנשים? המלצה ראשונה היא פשוט להתחיל לשלם בעזרתם כשאתם קונים בפיצוציה. כן כן, סכום מדויק, זה לא יעשה אתכם פחות מגניבים. אחר כך, את כל אלה שבכל זאת נערמים לכם בארנק ומכבידים, אספו בקופסא או בקופת חזיר, מה שעושה לכם טוב, ופעם בעשר שנים תלכו עם האוצר הזה לבנק ותגלו שבדרך נס נוצרו לכם שם חמישים שקל, ממש יש מאין. 

Pig (איור: מיתר הופמן)
איור: מיתר הופמן

46. הניקו 

ואם כבר עשיתם ילדים, שתדעו שלהניק חוסך המון-המון כסף. כידוע, במקום שתחליפי חלב יהפכו למוצרים בפיקוח, איכשהו הם הדבר הכי יקר בעולם. למה? כי לנשים לא מניקות אין ברירה אלא לקנות אותם, אז למה לא לעשות מלא כסף על אוכלוסייה שבויה. אם יש לכן את האפשרות, העצבים והכח להניק, זה יחסוך לכן הרבה יותר מאלף שקלים בשנה. אם לא, נדפקתן. 

47. הכניסו שותף

יש לכם חדר פנוי שאתם משקרים לעצמכם וקוראים לו "חדר עבודה" למרות ששניכם שכירים או "חדר אורחים" למרות שאתם לא באמת מארחים אף פעם? יש לכם נכס ששווה הרבה כסף, ולמעשה כל יום שהוא עומד לא שם ריק אתם מפסידים עליו. 

48. סבלטו את הדירה

אתם מתכננים לנסוע לחופשה או מכל סיבה אחרת לא נמצאים בבית לתקופה מסוימת, אז למה לא להרוויח בינתיים כמה שקלים? כל מה שזה דורש מכם זה להעלות כמה תמונות יפות של הדירה באתר airbnb, לנקוב במחיר (ככל שהדירה במקום נחשק יותר והמראה שלה יותר יוקרתי תוכלו להרוויח יותר) ולתת את המפתחות לדייר הזמני. 

שלושה לילות במחיר 400 שקל ללילה = רווח של 1,200 שקל

49. השכירו את הרכב שלכם

במקום להשאיר את הרכב שלכם בשדה או בחניון, השכירו אותו. RelayRides היא קהילת השכרה מקוונת שמציעה כסף ופטור מהצורך בתשלום לחניון בשדה התעופה לכל מי שרוצה להשכיר את הרכב שלו למטיילים אחרים. FlightCar היא אופציה נוספת. שימו לב כי השנה, המודל והקילומטרז' של רכבכם יקבעו אם ניתן לשכור את הרכב שלכם או לא. 

3 ימי השכרת הרכב שלכם בכ-100$ ליום = רווח של כ-1,000 שקל 

50. השאילו ציוד מקצועי בתשלום

באתר הזה אתם יכולים למצוא אנשים שישלמו לכם על שימוש במקדחה או בחליפת הצלילה שלכם.  

4 ימים השאלת מקדחה = רווח של 1,000 שקל 

51. השכירו את החניה שלכם

גרים באזור עם המון משרדים? יש סיכוי טוב שמישהו ישמח לשכור מכם את החניה, אפילו לשעות הקצובות בהן אתם בעצמכם נוסעים לעבודה.  

חודשיים השכרת החניה = רווח של 1,400 שקל 

52.  מצאו הון נשכח בהר הכסף

אתר "הר הכסף" של משרד האוצר הוא מנוע אינטרנטי לאיתור חסכונות פנסיונים וחשבונות בנק רדומים שלא נעשתה בהם פעילות בשנה האחרונה. צריך להזין כמה פרטי זיהוי, ללחוץ ו-הופ: יש תוצאות. צריך להמשיך ולברר מול חברות הביטוח מה בדיוק ואיך וכמה, אבל את העבודה הראשונית האתר עשה בשבילכם כשגילה לכם שיש איפשהו כסף שלא ידעתם שיש לכם, ותודו שזה גם משהו.

 

53. הפרישו בכל שבוע "מס" חיסכון

בכל שבוע של השנה שימו בצד שקל נוסף: שקל אחד בשבוע הראשון, 2 שקלים בשבוע השני וכן הלאה, עד שבשבוע האחרון של השנה תשמרו 52 שקלים. 

חיסכון כולל של 1,378 שקלים 

54. החליטו על פרק זמן ללא בזבוזים

קבעו לעצמכם חודש אחד בשנה או יום קבוע אחד בשבוע או בחודש בו אתם לא קונים שום דבר, לא יוצאים לשום מקום ולא משלמים על כלום. זה רק נראה קשה.


55. קנו לילדים בגדים שתי עונות קדימה

אתם יכולים להעריך באיזו מידה הם יהיו בחורף הבא למרות שעכשיו רק אביב, נכון? אל תחכו לסתיו כדי לקנות מהקולקציות החדשות והיקרות. עברו על הארון החורפי שלהם, בדקו מהם החוסרים לשנה הבא ומהרו להצטייד בכל הדרוש במכירות סוף העונה במחירי הרצפה בהם נמכרים בגדי החורף עכשיו בחנויות.

56. נהלו מעקב אחרי התקציב שלכם

בדיוק כמו בעסקים, גם משק בית צריך להיות מתוכנן. אם תהיה לכם תכנית ארוכת טווח של כמה אתם רוצים לחסוך ולצורך מה, יהיה לכם הרבה יותר קל להתחיל לחשב את ההוצאות שלכם ולהצטמצם כדי להגיע למטרות שהצבתם לעצמכם. הנה הסבר איך לבנות תקציב משפחתי בקלות.

57. הזמינו טיסות לפחות חצי שנה מראש

לפי מומחית הטיולים זואי לסרי, יש שלושה חלונות זמן עם סיכוי טוב יותר לתפוס טיסה זולה: 6-10 חודשים לפני מועד ההמראה, אז חברות התעופה בדרך כלל פותחות מכירה של תאריכים חדשים; 5-8 שבועות לפני ההמראה, אז חברות התעופה מנסות לזרז את שיווק הכרטיסים בטיסות שלא התמלאו במכירה המוקדמת, או ברגע האחרון, שזה כמה ימים או שעות לפני מועד ההמראה, אז חברות התעופה מנסות "להיפטר" מהכרטיסים שלא נמכרו.

 

58. אספו 4,000 בקבוקים ריקים

זה נשמע הרבה, אבל זה רק עניין של שיטות עבודה: תוכלו לבקש מבעלים של קיוסקים או אפילו מהחברים לכיתה שישמרו עבורכם את הבקבוקים המשומשים, ואף לאחד כוחות עם חבר. 

4,000 בקבוקים = רווח של 1,000 שקל 

59. היו שליחים

שירותי המשלוחים החדשים מבוססים על רעיון הכלכלה השיתופית, מציע לכל אדם פרטי בעל רכב, קטנוע או אופניים להפוך לשליח בזמנו הפנוי. לשירות כזה אפשר להרשם בחברת GETPACKAGE או Gett Delivery

4 שליחויות בחודש = רווח של כ-1,000 שקל בשנה  

60. הפכו לדוגמני ידיים

זו בערך העבודה הכי קלה בעולם. אתם צריכים להחזיק משהו ביד – עבודה שאפשר לעשות עם שעתיים שינה, עם יום שיער גרוע, עם הרפס. וחכו שתשמעו כמה כסף מחכה פה. בקיצור, אל תתנו לצלוליט או קרחת למנוע מכם קריירת דוגמנות.

יום צילום אחד = כ-4,000 שקלים 

Hand Model (איור: מיתר הופמן)
איור: מיתר הופמן

61. עבדו כמודל עירום

לאהוב את הגוף שלכם זה נחמד, אבל למה לא לעשות ממנו גם כסף? אל תדאגו, אתם לא צריכים למכור כלום – רק להוריד את הבגדים, להתיישב מול סטודנטים לאמנות עם קנבס, ולאסוף מאה שקלים בדרך החוצה. אפילו לא צריך להכניס את הבטן. 

62. הוציאו כלבים של אחרים

ממש כמו בבייביסיטר, שמירה על חברו הטוב ביותר של האדם כוללת הוצאה לטיולים, האכלה ושמירה על הכלב, וזה לגמרי משהו שאתם יכולים לעשות על הדרך בלי להוריד אחוזי משרה מהדיי ג'וב שלכם. 

50 שקלים לשעה כפול פעמיים בחודש = 1,200 שקל בשנה

Doog Siter (איור: מיתר הופמן)
איור: מיתר הופמן

63. העניקו שיעורים פרטיים לילדים

אין דבר יותר פשוט מאשר ללמד ילדים בגילאי היסודי את החומר שכבר הספקנו לשכוח. רענון קל של החומר ואתם כשירים, ובחברות השמה מסוימות אפילו תוכלו להעביר שיעור פרטי דרך המחשב מבלי לצאת מהבית. יהודים או ישראלים החיים בחו"ל גם מחפשים ישראלים שיעזרו לילדים להתחזק בעברית דרך המחשב – אתרים כמו eteacherhebrew יתנו לכם עוד פרטים. 

120 שקלים ל-45 דקות, פעם אחת בחודש = 1,440 שקל בשנה 

64. עבדו כסדרנים בקולנוע או בתיאטרון

אמנם מרוויחים שכר מינימום, אבל אם אתם בקטע של תרבות משרה כזו תאפשר לכם לצאת בערבים, לצרוך קולנוע או תיאטרון בחינם ואפילו להרוויח על זה כסף. עבודה בסופי שבוע תיתן אפילו יותר. 

שעתיים עבודה בחודש = 1,000 שקל בשנה. צפיתם תוך כדי עבודה בהצגה שעולה 200 שקל או בסרט שעולה 42 שקל? הרווחתם

65. פתחו ערוץ יוטיוב

אם אתם חושבים שיש לכם משהו מעניין או מצחיק להגיד ושיכול להיות לתוכן שלכם פוטנציאל ויראלי, פתחו ערוץ יוטיוב והתחילו לייצר סרטונים. יש אנשים שעושים מזה כסף לא רע בכלל. 

מדיניות הרווח היא דולר פר 100 צפיות, כלומר אם השקעתם בסרטון שהפך ללהיט בסדר גודל בינוני וזכה ל-30,000 צפיות הרווחתם כ-1,000 שקל 

66. כתבו בלוג

בלוג עקבי בתחומו שמייצר תוכן קבוע וקהל קוראים נאמן יכול להרוויח ממכירת שטחי פרסום, מתן חסויות ועמלות מהפניות לאתרים אחרים. 

67. קבלו חינמיים והמליצו עליהם באינסטגרם

למה לשלם על מוצרי היגיינה או תכשירי שיער אם אפשר לקבל אותם בחינם בשביל לעשות את מה שאתם ממילא עושים – מעלים תמונה מהממת לאינסטגרם? נערות בנות 12 מצליחות לעשות את זה, אנחנו בטוחים שגם אתם יכולים. 

פוסט אחד של משתמש עם כ-50 אלף עוקבים = בין כמה מאות שקלים ל-1,000 שקל 

 

68. מלאו סקרים

הרבה חברות, פוליטיקאים וגופים מחקריים רוצים לדעת מה הציבור חושב במגוון נושאים, ולשם כך קיימים אתרים מיוחדים שמבצעים את הסקרים האלה עבורם. כל מה שאתם צריכים לעשות זה למלא את הסקר ולקבל הביתה מוצרים או תגמול כספי. 

69. בדקו אתרים

אתרים חדשים מחפשים גולשים שיבחנו את הנגישות והנוחות של האתר החדש. הבדיקה עצמה אורכת לרוב 15-20 דקות, ואפשר להרוויח תמורתה 10-15 דולר. תוכלו לנסות להתקבל כגולשים בקרי איכות כאןכאן וכאן.

30 בדיקות כאלה בחודש = כ-1,000 שקל בשנה 

70. צלמו למאגר תמונות

מצלמים כל מה שזז? אתרים כמו 'שאטרסטוק' ו'אייסטוק' מכילים עשרות ומאות אלפי תמונות שמשמשות אתרים ברחבי העולם, וחלקן צולמו בידי חובבנים. לפעמים לא צריך להיות צלם ענק, אלא רק לתפוס את הרגע או לצלם במצלמה איכותית, ואתם שם. ככל שיעשה בתמונה שלכם יותר שימוש, כך תרוויחו יותר כסף, כך שלמעשה התמונה תעבוד בשבילכם מהרגע שתעלה למאגר. 

71. מכרו ה-כ-ל באיביי

להיפטר מרכוש מיותר זו פעילות מומלצת, אבל למה לזרוק לרחוב או לתרום לנזקקים כשאפשר לעשות מזה כמה לירות? טיפ למתקדמים: לא להסתפק במכירת הרכוש שלכם. תסבירו יפה לסבתוש שלחפצים עם ערך רגשי יש גם ערך כספי.

 72. השתתפו במחקר רפואי בבית חולים

אם אתם בריאים, לא מעשנים, נמצאים בטווח הגילאים 18-55 ומוכנים לתרום את גופכם למחקר ומדע, תוכלו להשתתף בניסויים שנערכים בבתי חולים ונועדו לבחון תכשירים רפואיים חדשים. ההשתתפות בניסוי לא אמורה לגרום נזק בריאותי והמשתתפים נמצאים במעקב צמוד של צוות רפואי. התגמול נע מעשרות שקלים לשעה ועד מאות שקלים לניסוי. 

5-10 מחקרים בשנה = 1,000 שקל 

73. השגיחו על עוד ילדים בנוסף לאלה שלכם

נולד לכם ילד והחלטתם להישאר איתו כמה שיותר זמן בבית? למה שלא תטפלו בעוד תינוק  ועל הדרך תרוויחו עוד כמה אלפים בחודש? תוכלו גם להוציא ילד של אחרים מהגן יחד עם הילד שלכם, ולקבל על העזרה תשלום. אתם כבר ממילא מעבירים את אחר הצהריים עם במבה ובננה. 

פעמיים בחודש השגיחו שעתיים על ילד לשעתיים = רווח של 1,440 שקל בשנה 

74.  תרמו זרע או ביצית

אם אין לכם בעיה עם המחשבה שבעולם יסתובבו להם כל מיני צאצאים שאתם לא מכירים, תרומת זרע היא אחת הדרכים הקלות להכניס כמה שקלים בצד (תרומת ביצית היא מורכבת וקשה בהרבה, אבל גם יותר משתלמת). מעבר לרווח הקל, מדובר במעשה טוב שיעזור לאנשים להגשים את חלומם. ותגידו בכנות, העולם לא יהיה מקום יותר טוב אם יהיו בו עוד קצת מהגנים הנהדרים שלכם? 

תרמו זרע 4 פעמים בשנה = רווח של 1,200 שקלים. תרומת ביצים תעניק לכם 20,316 שקלים למחזור שאיבה 

Sperm (איור: מיתר הופמן)
איור: מיתר הופמן

75. השתתפו בקבוצות מיקוד

זה כל כך טוב שזה כמעט לא הגיוני: הייתם מאמינים שמישהו מוכן לשלם כסף בשביל לשמוע את הדעה שלכם

5 פגישות בנות שעה וחצי בשנה = רווח של 1,000 שקל 

76. קנו כרטיס להופעה של עומר אדם וספסרו אותו 

יש אטרקציות שמתנפחות לממדים כל כך גדולים, שתעשיות נלוות מתחילות לצוץ סביבן כמו פטריות אחרי הגשם. זה מה שקרה להופעות הענק של עומר אדם, המהירות בה נמכרים הכרטיסים יצרה שוק פורה ושוקק של ספסרות. ההשקעה הראשונית לא גדולה והרווח די בטוח, עכשיו רק צריך להספיק לקנות את הכרטיסים לפני שאתר המכירות קורס מעומס טראפיק.

2 כרטיסים שתקנו ב-400 שקל ותמכרו ב-1,400 שקל = רווח של 1,000 שקל 

77. המרו על נטע ברזילי לאירווזיון

כי זאת השנה שלנו! התערבות סולידית על מאה שקלים עם עשרה חברים הייטרים וקטני אמונה יכולה לסדר לך אלפייה בקלות. 

10 חברים חיים בסרט = 1,000 שקל 

78. צודו זאבים

משרד החקלאות נאבק בתופעת הזאבים המשוטטים, ולכם יש הזדמנות לרווח כלכלי: 500 שקל עבור ציד גור זאבים, 2,000 שקל עבור זאב בוגר. חבל שלא מרחיבים את זה לחיסול יתושים. 

שני גורים = 1,000 שקל

79.  תבעו אנשים על דברים 

בעידן ההורדות הפיראטיות, אף אחד כבר לא קונה מוזיקה, תמונות או סרטים. אז מה הדרך הכי טובה להתפרנס בימינו מאמנות? תביעות על הפרת זכויות יוצרים, כמובן. אתה זמר מתחיל שלא יודע איך להרוויח כסף מהלהיט וחצי שלך? רק חכה שאיזה פרסומאי יפשל וישתמש בו בתשדיר ללא אישור. משם הדרך לבנק כבר סלולה. 

תביעה לפי "חוק הספאם", לדוגמא, יכולה להניב פיצוי של 1,000 שקל 

80.  תבעו עסקים על פציעה

להיות אדם חסר קואורדינציה זאת קללה לא קלה, אבל היא גם יכולה להיות ברכה במסווה, אם רק יודעים לבחור נכון את המקומות בהם נופלים ונפצעים. כמו בנדל"ן, גם בפציעות יש רק שלושה כללים חשובים – מיקום, מיקום ומיקום. נפילה ברחוב תזכה אתכם אולי בביקור לא נעים בבית החולים, אבל אותה נפילה בדיוק בסופר פארם, יכולה לזכות את חשבון הבנק שלכם בכמה עשרות אלפי שקלים.

81. השקיעו בבורסה

נכון שלאורך זמן אי אפשר באמת להרוויח סכומים מטורפים, אבל אם תשקיעו 50 אלף שקלים בתיק סולידי (כלומר בכמה שפחות סיכון) שעושה תשואה של שני אחוזים בשנה, תוכלו להגיע ל-1,000 שקלים רווח בשנה.

 82.  קבלו קידום

איך תעשו את זה בקלות ובמהירות? יש שתי דרכים מוכחות מחקרית: מעסיקים נוטים לקדם עובדים המעורים יותר חברתית, כאלה שמתעניינים בשלומם של שאר העובדים במחלקה, שאוכלים בצוותא, מארגנים ערבי חברה והופכים להיות אלה שהקולגות עולים אליהם לרגל לעצה ומילה טובה, אז פשוט נסו להיות נחמדים יותר וזה יכול להשתלם לכם. הרבה חברות מתגמלות גם עובדים שהמליצו על חברים שלהם למשרות בארגון, והחברים התקבלו.

 

83. צבעו שיער בבית

בבית זה לא כולל גוונים, חמצון או פן, אבל זה מספיק לגמרי כדי להסתיר כמה שערות לבנות ולצאת לעולם במצב נאה ופרשי. 

7 פעמים צבע שעשיתם לבד בבית במקום במספרה = חיסכון של כ-1,000 שקל 

84. בחרו בהורות משותפת

נכון שהמודל הזוגי הוא עדיין המשתלם ביותר כלכלית, אבל אם לא יצא לכם או סתם החלטתם שאינכם מעוניינים, אפשר גם למצוא שותף להורות. הורות יחידנית קשה כלכלית, פיזית, רגשית, בכל אופן אפשרי. ההורות המשותפת לא רק מקלה עליכם רגשית, נפשית ופיזית, אלא גם מחלקת ביניכם את העלויות. כמובן שגם זה בא עם סט שלם של בעיות, אבל גם עם היכולת לטוס לוויקאנד פה ושם על מנת לאוורר אותן. 

85. הסתפרו אצל מתלמדים, עברו טיפולי שיניים אצל סטודנטים

תמיד קיים הסיכוי שתמצאו את עצמכם בלי לסת ועם גווני ירוקת בשיער, אבל מה זה לעומת מכת טיפולי שיניים בעשרות אלפי שקלים וצבע במספרה אחת לחודשיים בעוד אלף? נותר רק ללכת לאנשים שעדיין לא סיימו את ההכשרה שלהם לגמרי, ולהתפלל לטוב. בית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב, למשל, מציע טיפולי שיניים מורכבים יקרים לאללה במחירים סופר אטרקטיביים, ומדובר בסטודנטים שנה שביעית שהם למעשה די רופאי שיניים, וממילא הפרופסורים שלהם גוהרים מעליהם ומשגיחים על כל פעולה. 

2 תספורות + גוונים בכ-200 שקל כל אחת (במקום ב-800 אצל ספר ידוע) = חיסכון של כ-1,200 שקלים. בטיפולי שיניים פערי המחירים גדולים בהרבה ויכולים להגיע לחיסכון של עשרות אלפי שקלים

86. הגיעו למסעדה עם יין מהבית

לא באים עם אוכל למסעדה, אבל למה לא לבוא עם יין? זה עדיין יעלה לכם דמי חליצה (כדי שהמלצר יפתח את הבקבוק – כאילו שלא יכולתם לעשות את זה בעצמכם), אבל זו עדיין אופציה זולה יותר להשתכר. 

11 בקבוקי יין שתקנו בסופר ותביאו אתכם במקום לקנות בכוסות במסעדות = חיסכון של כ-1,000 שקל 

Wine (איור: מיתר הופמן)
איור: מיתר הופמן

87. הזמינו בארומה תמיד טו גו, כי זה פחות שקל 

כן, גם אם אתם יושבים שם. לאף אחד לא אכפת מהרמאות הקטנה הזאת. אמנם זה אומר שתצטרכו לאכול בארומה אלף פעם לפני שתגיעו לאלף שקל, אבל גם ככה אתם מאוהבים בסתר בחצי כריך חביתה ודיאט אייס, אתם לא עובדים על אף אחד.

88. מצאו שותפים לנסיעה

הפסיקו לנסוע לבד לעבודה ולעמוד בפקקים לצד הקולגות שלכם, שגרים אתכם באותה השכונה ונוסעים באותה השעה לאותו המשרד. זה גם טפשי, גם לא סביבתי וגם עולה לכם מלא כסף שאתם יכולים לחסוך.  

Carfull (איור: מיתר הופמן)
איור: מיתר הופמן

89.  הזמינו רק מנות ילדים במסעדות

אם כבר יש לכם חשק עז לג'אנק פוד, אפשר לספק אותו בארוחת ילדים קטנה, ולצמצם במעט את כמות הזבל שאתם מכניסים לגוף שלכם. פחות משמין, יותר זול, ובסוף גם מקבלים צעצוע קטן.

90. אספו קופונים

אתם יכולים לצחוק עליהם עד מחר, אבל האנשים האלה שמשגעים את הקופאית בסופר פארם עם קופונים מהעיתון חוסכים כמה שקלים טובים בכל חודש. למתקדמים: קבלו את כל מיילי הספאם של אתרי הדילים והקופונים וזהו הזדמנויות לקנות בהנחות משמעותיות מוצרים או שירותים שהתכוונתם לרכוש במחיר מלא בלאו הכי.

91. טוסו רק עם קונקשנים

אין צורך להסביר: טיסה ישירה יקרה יותר מטיסה עם קונקשן. תחנה קטנה בדרך יכולה להיות שווה כמה מאות דולרים – ואפילו להוסיף כמה שעות בילוי או שופינג שבכלל לא תכננתם (אוקיי, זה דווקא לא יחסוך כסף, אז אולי פשוט תישארו בשדה התעופה).

כרטיס ב-700 דולר במקום ב-1,000 דולר (היות וקונקשן חוסך כ-30% מעלות הטיסה) - חיסכון של כ-1,000 שקל

92.  החזירו את המנה במסעדה, אבל אל תיקחו אחרת

בלא מעט מסעדות אתם שבעים כבר אחרי רבע מנה, אוכלים עד החצי ואורזים הביתה. השיטה היא כזאת: לאכול רבע מנה, לקרוא למלצרית ולהגיד שלא טעים לכם או שרק עכשיו שמתם לב שזה בכלל לא מה שהזמנתם (הקשוחים גם משתילים שערה אטרקטיבית במנה, אבל בשביל זה צריך תעצומות נפש ויכולות משחק), ואם אפשר להחליף אותה. המלצרית לוקחת את המנה, חוזרת עם תפריט שבו אתם מעלעלים כרבע שעה ואז מגייסים את הטון הכי מתפנק שלכם, אומרים - "לא, לא בא לי פה כלום" והולכים הביתה בלי שחויבתם על המנה. עדיף שלא לעשות את זה בכל פעם באותו מקום, אלא לגוון. כמו כן, עדיף להתמקד ברשתות ובמקומות גדולים כדי לא לדפוק בתי קפה שכונתיים. משלוחי אוכל עובדים על אותו עיקרון – תמיד אפשר למצוא על מה להתלונן, להתקשר, לקבל פיצוי לפעם הבאה וליצור שרשרת אכילת חינם אין סופית. 

93. גורו עם אזרח ותיק

המשרד לשוויון חברתי והתאחדות הסטודנטים חברו להקמת התכנית החברתית "כאן גרים" לשילוב סטודנטים במגורים בבתי אזרחים ותיקים. הסטודנטים ייתנו שעות חברה לאזרח הוותיק, ויקבלו בתמורה מגורים בתנאים נוחים ומלגה משמעותית שתסייע להם בתקופת הלימודים. גם מצווה וגם סידור נוח וזול משמעותית.  

Old Partner (איור: מיתר הופמן)
איור: מיתר הופמן

94. הביאו לקולנוע פופקורן מהבית

ב-2016 נחקק אחד החוקים החשובים בתולדות מדינת ישראל: חוק הפופקורן, שהתיר לאזרחים לבוא לבית הקולנוע עם שקית מהבית. ולא רק פופקורן, ולא רק בבתי קולנוע – אתם יכולים לבוא עם גרעינים למגרש כדורגל ובמבה להופעות ולהפסיק לממן את המזנונים היקרים במקומות האלה. 

8 ביקורים משפחתיים (4 נפשות) בקולנוע עם פופקורן ושתיה מהבית (כ-9 שקל לאדם) במקום במזנון (כ-40 שקל לאדם) = חיסכון של כ-1,000 שקל 

Popcorne (איור: מיתר הופמן)
איור: מיתר הופמן

95.  גדלו את הירקות והתבלינים שלכם לבד

זה לא דורש הרבה השקעה, אבל זה כן חוסך כסף. הנה כמה טיפים

96.  אל תשלמו שכר לימוד לבד, חפשו מלגה

כמעט לכל סטודנט קיימות מספר מלגות שמתאימות לו בהתבסס על מצב סוציואקונומי, שירות בצבא, המקצוע אותו הוא רוצה ללמוד או העדה האיזוטרית אליה נולד. ישנן גם מלגות נדיבות מאוד תמורת עבודה קהילתית, ככה שכמעט אין שום סיבה לשלם שכר לימוד מלא בטרם הקדשתם כמה שעות מזמנכם בחיפוש יסודי של מלגה רלוונטית.

97. קנו במכירה פומבית של המשטרה

משטרת ישראל מעמידה למכירות פומביות ציוד שלא נאסף ממתקני אבדות ומציאות, וגם רכוש שנתפס בחקירות משטרתיות. אלה יכולים להיות אופניים, מצלמות, כלי עבודה ומכשירי חשמל, וגם כלי רכב במחירים מגוחכים, גם אם לא תמיד במצב הכי טוב. צריך להיות טיפוס מאוד מסוים כדי לקנות דברים בנסיבות כאלה, אבל תודו שיש פה הזדמנות מעניינת.  

 

98.  אל תתחשבו בתאריכי תפוגה 

אם תוקפו של היוגורט הזה פג מחר ב-10:20, זה עדיין בסדר לאכול אותו באחת עשרה? ובארבע? ומחרתיים? התשובה היא כן. כולנו קצת לחוצים לגבי מה נכנס לנו לגוף, רבים מאיתנו אפילו זורקים מוצרים יום יומיים לפני שתוקפם פג, אבל אין באמת צורך. רוב המוצרים טובים לזמן ארוך יותר משנדמה לנו ומשהחליטו עבורנו. ברגע שתתחילו להתייחס לתאריכי תפוגה כאל אסטרטגיה שיווקית שגורמת לכם כצרכנים לקנות עוד ועוד, ותתחילו במקום זה להסתמך יותר על חוש הריח, הטעם ועמידות הקיבה שלכם, תגלו שאתם זורקים הרבה פחות אוכל, חוסכים יותר כסף ואולי גם מרזים קצת פה ושם כתוצאה מקלקולי קיבה מינוריים. כל אלו מומלצים למדי.

99. אכלו פעמיים ארוחת צהריים אחת

אם אתם מאלה שמזמינים מנה במסעדה וכמעט תמיד לא מסיימים אותה, היו חכמים ומאופקים והשאירו בדיוק חצי ממנה למחר. 

100. הזמינו קולה בלי קרח

כשאנחנו מזמינים כוס קולה, אנחנו רוצים כוס קולה, לא חצי כוס קולה חצי קרח שדחפתם כדי לחסוך עלינו נוזלים.

101. השתמשו בכל מוצרי הטיפוח שאתם קונים

לרוב האנשים יש סטוקים של מוצרי איפור וטיפוח שהם לא מסיימים, או קונים בגחמות של רגע מוצר שמקבילו כבר נמצא להם על שידת האיפור. אחת לכמה זמן סדרו את כל מוצרי האיפור והטיפוח שלכם על השולחן, זרקו את אלו שפג תוקפם או שהם כבר עומדים להסתיים והשתמשו בכל השאר.