למיליונרים יש מנהג שכזה - להצהיר שכולם יכולים להתעשר ולהצליח בגדול אם הם רק ירצו בכך באמת ויעבדו בשביל זה. אותנו האמירות האלה די מתסכלות. הלוואי וכל אחד היה יכול להפוך למיליונר כל כך בקלות – זה היה פותר הרבה עצב וסבל בעולם. האמת היא שזה לא קל כל כך. כל אחד מאיתנו מנקודת פתיחה אחרת, ולא זוכה באותן הזדמנויות. בעיקר, לא תמיד ההבדל בין עושר לעוני תלוי לגמרי בנו.

עוד ב-mako כסף:

ובכל זאת, גם כאשר אנחנו לוקחיםח בחשבון את כל המכשולים בדרך של כולנו אל העושר, ולא חסרים מכשולים כאלה, אפשר להסכים על משהו אחד: לאנשים שהצליחו לעשות הון גדול בעשר אצבעות יש כמה הצעות פיננסיות שכל אחד יכול לאמץ. הנה המוצלחות ביותר.

ילד מתחפש לאיש עסקים (צילום: tatyana_tomsickova, Thinkstock)
לעולם לא מוקדם מדי | צילום: tatyana_tomsickova, Thinkstock

התחילו מוקדם

כשאתם צעירים, אתם יכולים לדחות סיפוקים ולחיות בצניעות. אדריאן קארטווד, מחבר הבלוג "איך לעשות שבעה מיליון בשבע שנים", ממליץ להתחיל כמה שיותר מוקדם: אחר כך יש ילדים וחובות, וכשהמיליונים יגיעו יהיה הרבה יותר קשה לשמור עליהם.

משתמש בסכין כדי לחתוך כסף (צילום: thinkstock)
להוציא רק את מה שאתם יכולים להרשות לעצמכם | צילום: thinkstock

היו מחושבים, נהלו תקציב

אם אתם לא מנהלים תקציב ויש לכם חלום להצליח לצבור כסף, אתם לא בכיוון הנכון. ניהול תקציב הוא לא עניין מסובך – הכוונה היא לערוך רישום חודשי של כל ההוצאות וההכנסות שלכם, לתכנן ולעקוב. ג'ן סמית, שעומדת מאחורי הבלוג millionaire mommy next door, בודקת מדי חודש מה היחס בין ההוצאות להכנסות שלה. היא ממליצה לכם להוציא רק את הסכום שאתם יכולים להרשות לעצמכם להוציא, ולא יותר מזה. אם הטבלה מראה שההכנסות שלכם קטנות מההוצאות – אתם צריכים לבדוק מה אתם יכולים לשנות באורח החיים שלכם.

צפו בכתבה המלאה על משפט דנקנר (צילום: רויטרס, חדשות)
לא הקשיב לעצה. נוחי דנקנר | צילום: רויטרס, חדשות

לעולם אל תהיו בחובות

חוב הוא בדיוק ההפך מצבירה של כסף, והוא מרחיק אתכם מגילום הפוטנציאל הכלכלי שלכם. לעולם אל תתחילו להשקיע כספים בטרם סגרתם את כל החובות שלכם. ואותו הדבר גם לגבי הוצאות חודשיות: הקפידו לשלם קודם כל את כל תשלומי החובה לגורמים השונים, ורק אז תרשו לעצמכם לבזבז, במידה ונשאר לכם מה.

אמינם
חשב עליה. אמינם ובתו

היו חסכניים, חיו מתחת ליכולת שלכם

כדי לעשות הון – ואחר כך גם כדי להצליח ולשמור עליו – צריך, תתפלאו, דווקא לחיות בצניעות. מיליונרים רבים חוזרים על המנטרה הזו: התמקדו בצרכים ולא ברצונות. ותרו על מותגי יוקרה ועל מכוניות מפוארות, ואף פעם אל תתפתו לרמת חיים שהיא מעל ליכולות הכלכליות שלכם. יש מיליונרים שאפילו ממליצים להגביל את מסגרת האשראי, לפי החלטה מושכלת אותה תגזרו מתכנון התקציב שלכם. ככה לא תוכלו לבצע רכישה רגשית שאתם לא באמת יכולים לעמוד בה. מסופר על אמינם, שבהזדמנות כלשהי ויתר על שעון שעלה 15 אלף דולר – למרות שחשק בו מאוד. "אני מעדיף לשמור את הכסף, כדי שהבת שלי תוכל ללכת לקולג'", אמר הזמר.

איש שם כסף בחזיר קופת חיסכון (צילום: Wavebreak Media LTD, Thinkstock)
חסכו ואמצו | צילום: Wavebreak Media LTD, Thinkstock

חסכו כסף

בגדול, אתם צריכים לשאוף לחסוך בחודש לפחות את אותו סכום כסף שאתם מבזבזים. ברור שלוקח זמן להגיע למצב שזה אפשרי בכלל, אבל עד אז, נסו לשים סכום כלשהו של כסף בצד בכל חודש, אפילו סכום זעיר. מצאו איפה אפשר לחתוך בהוצאות כדי לחסוך: אולי תוותרו על חבילת הכבלים היקרה ותיפרדו לשלום מחלק מהערוצים? אולי תאכלו פחות בחוץ או תקפידו על קניות מאוזנות יותר בסופר? כל סכום, קטן ככל שיהיה, שתתחילו להפריש לחיסכון – הוא התחלה משמעותית בדרך אל ההון הגדול.

עובדים מאושרים בדרופבוקס
עובדים מאושרים בדרופבוקס. זה שווה מיליונים

תהפכו לעצמאים, תעשו משהו שאתם אוהבים

המיליונרים חוזרים ואומרים: תהיו הבוסים של עצמכם ותגשימו את עצמכם בעבודה שעושה לכם את זה. קשה להפוך לעשירים כשעושים עבודה שנואה – דרוש להט. אלן קוריי, שחיבר את הספר "מיליון בגיל 30", חושב שאתם צריכים לבחור בתחום שהייתם קוראים חומר אודותיו גם בזמנכם החופשי. נסו לחשוב על משהו שאתם ממש אוהבים לעשות או תחום שמעניין אתכם במיוחד: אולי אתם רוצים למכור מוצרי קוסמטיקה שאתם מאמינים בהם בכל הלב, או להציע שירותי יעוץ בתחום ההתמחות שלכם. לא משנה מה זה יהיה – כדי להצליח אתם חייבים גם ליהנות.

כורה פחם (אילוסטרציה: thinkstock)
גם הוא עובד קשה | אילוסטרציה: thinkstock

עבדו קשה

להתעשר זה לא עניין של מזל. צריך לעבוד קשה. דונאלד טראפ כתב באחד מספריו: "אם העבודה הקשה שלכם תשתלם, מה שבטח יקרה, אנשים אולי יאמרו שפשוט היה לכם מזל. וזה אולי נכון, כי היה לכם מזל שהחלטתם לעבוד קשה!".

סטיב ג'ובס משיק את האייפד (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
היה בטוח בעצמו. סטיב ג'ובס | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

היו בטוחים בעצמכם

קוריי מספר שהוא קרא את כל הביוגרפיות של אנשי העסקים המצליחים שהפכו למיליונרים, וחיפש את התכונות המשותפות לכולם. הוא מצא שכל המצליחנים היו מלאי ביטחון שהם הולכים להצליח, והוא סבור שביטחון אישי כזה הוא בהחלט תכונה נדרשת בדרך לעשיית הון.

הצימרים היפים בעולם (צילום: themantaresort.com)
חופשה חלומית היא שאיפה ראויה | צילום: themantaresort.com

הגדירו מה בדיוק אתם רוצים להשיג

לומר "אני רוצה להיות עשיר" זו אמירה מעורפלת וכללית מדי. סמית חושבת שעדיף לדמיין תמונה ספציפית יותר של השאיפות שלכם, של החיים שהייתם רוצים לעצמכם כמיליונרים. משהו כמו "הייתי רוצה שיהיו לי שני מיליון דולר, כך שאוכל להפסיק לעבוד ולחיות אך ורק מהריבית. יהיה לי שפע של זמן להתנדב, לטייל הרבה בעולם, ללמוד טניס וליהנות מפיקניקים משפחתיים על חוף הים".

קרקס שודדי הקריביים - חץ וקשת (צילום: רועי ברקוביץ',  יחסי ציבור )
לזכור את המטרה ולהיות מוכן לעשות הכל כדי לפגוע | צילום: רועי ברקוביץ', יחסי ציבור

הזכירו לעצמכם את המטרה כל הזמן

סמית מגלה שבזמן שעבדה על המיליונים הראשונים שלה, הייתה לה בשולחן העבודה פינת השראה. היא הייתה מדביקה אל לוח השעם שמולה תמונות של מקומות יפים בעולם, ומזכירה לעצמה שוב ושוב שהמטרה שלה היא להצליח להגיע וליהנות מכל האתרים האלה. זה דרבן אותה לעבודה קשה.

אישה ישנה על שטרות כסף (אילוסטרציה: Jupiterimages, Thinkstock)
אל תדאגו - תחלמו | אילוסטרציה: Jupiterimages, Thinkstock

אל תהיו שליליים

"אל תתמקדו בכסף שאוזל, אלא באיך לעשות עוד כסף. אל תדאגו – תחלמו", אומר סטיב סיבולד, מחבר הספר "איך אנשים עשירים חושבים". לעולם אל תחשבו מחשבות כמו "אני לא ראוי להיות עשיר" או "זה לא מגיע לי". כולם ראויים לחיות ברווחה ובכבוד, וגם אתם.