דודו טופז (תמונת AVI: עדי רם)
טופז. נסיך הגאות והשפל | תמונת AVI: עדי רם

התאבדותו של דוד טופז הבוקר מביאה לסיום קריירה מפוארת אך טראגית של אחד מכוכבי הבידור הגדולים ביותר שידעה מדינת ישראל. במשך שנים היה טופז יקיר העם והמסך הקטן, כשבמקביל עלה לכותרות לא פעם בגלל נטייתו לפרובוקציות ופליטות פה.

דודו טופז התאבד - סיקור מיוחד:

רביב דרוקר: "טוב שטופז התאבד". קולגות ואנשי תקשורת נפרדים מדודו טופז

ציפי שביט שבורה וכואבת את התאבדותו של חברה הקרוב טופז. ראיון עצוב

טופז תיסרט לעצמו פרק סיום מפתיע ומזעזע אבל כל כך צפוי. יובל נתן נפרד

ברחבי העולם מדווחים על התאבדותו של "כוכב הבידור הגדול של ישראל"


טופז נולד ב-1946 בחיפה. אביו, אליהו גולדנברג, היה קריין ומהשחקנים המובילים בישראל הצעירה, ודודו חלם כל ילדותו לרשת ביום מן הימים את אביו על הבמה. את שירותו הצבאי העביר בצוות הווי גדנ"ע עם כוכבים נוספים בעולם הבידור הישראלי ובהם מפקדו דודו דותן.

לאחר שירותו התקבל לאקדמיה למשחק בלונדון וכשחזר מהשהות באנגליה החל להופיע עם אביו על הבמות ולגנוב את ההצגה. בשנות ה-70, לאחר שהיה אחד מכוכבי תוכנית הרדיו "לצון נופל לצון" לצד דודו דותן ואבשלום קור, חבר הילדות מני פאר שכנע את אנשי הערוץ הראשון לתת לטופז הצעיר את ההזדמנות הראשונה.

בתחילה הופיע טופז בתפקידים משניים בשעשועונים שהפיקו ברוממה ובטלוויזיה הלימודית ובשנות ה-80 כוכבו החל לזרוח כאשר הנחה את השעשועון "שחק אותה" עליו זכה בפרס כינור דוד. בנוסף הנחה בערוץ הראשון את השעשועונים "תן קו", "צא מזה" ו"זה מה יש".

שערוריית הצ'חצ'חים

בין כל ההצלחות טופז עלה לכותרות גם בשל פליטות הפה שלו, כשהמפורסמת מכולן היא תקרית "הצ'חצ'חים" לפני הבחירות לראשות הממשלה בשנת 1981. טופז עזר לקמפיין הבחירות של מפלגת העבודה ובאחד מנאומיו כינה את בני עדות המזרח בביטוי "צ'חצ'חים", שחולל מהומה רבה וגרר גם תגובה נזעמת של ראש הממשלה מנחם בגין ("עד היום לא שמעתי את המילה 'צ'חצ'חים'").

 התקרית הזיקה קשות לקריירה שלו, שאז עוד הייתה בתחילת דרכה, אך טופז ידע לקום מהר על הרגליים ולהמציא את עצמו מחדש במופע "פליטת פה", שהחזיר לו את אהבת הקהל. המערכון הזכור ביותר מאותו מופע הוא "משפחה בטיול" שכתב לו מנחם זילברמן הידוע יותר בשמו "משה והאורנג'דה". לאחר ש"פליטת פה" ירדה מהבמות העלה טופז את המופעים "בלי חשבון", "צורה לנו" ו"בטיפול נמרץ", שלא זכו להצלחה דומה.

בשנות ה-90 לאחר שניסה את מזלו בקולנוע עם הסרט "תל אביב לוס אנג'לס" ופנה גם לעולם הילדים במסגרת "דודו מספר לגולו" בערוץ 2 הנסיוני, הגיש טופז לסירוגין עם רבקה מיכאלי בערוץ הראשון את התוכנית "סופשבוע". שם הוא נתן במה ליוצרים צעירים ובהם נאור ציון, אורנה בנאי, צביקה הדר, שלום אסייג ואחרים.

מלך הרייטינג

 בשנת 1993, קיבל הצעה משידורי קשת, אחת מזכייניות ערוץ 2 החדש, לעבור לשורותיה. טופז החל להגיש בערוץ 2 את התוכנית "רשות הבידור" שהפכה ל"הראשון בבידור" ומיצבה אותו כמלך הרייטינג הבלתי מעורער.

שיאה של התוכנית היה ב-1996 כאשר טופז הבטיח שחייזרים ינחתו באולפן והצמיד למסך 51% מהצופים שהתאכזבו לראות שהחייזר הוא למעשה ציפי שביט. אך בין כל ההצלחות ההסתבכויות לא תמו. ב-2002, כשהגיעה לביקור בארץ כוכבת הטלנובלות נטליה אוריירו, היא הוזמנה לתכניתו, ולאחר סשן פלרטוטים עימה, הוא נשך את זרועה בשידור חי. היא אמנם לא התלוננה אבל הדבר גרר תלונות מצד הציבור לרשות השנייה. בתגובה למחאת ארגוני הנשים, אמר אז טופז: "אולי גם הן רוצות ביס?".

בכל זמן שהיה טופז בראש טבלאות הרייטינג ונהנה מאהבת הקהל, יחסיו עם מבקרי הטלוויזיה תמיד היו טעונים במיוחד. ב-1995 שבר את משקפיו של מבקר הטלוויזיה של "מעריב" מאיר שניצר, לאחר שזה קטל את תוכניתו. שניצר התלונן במשטרה ותבע את טופז, שנדרש לשלם לו כפיצוי 62 אלף שקל. כמה שנים אחר כך התקוטט מילולית עם מבקר הטלוויזיה רענן שקד.

הנפילה

דודו טופז ז"ל (צילום: חדשות 2)
טופז בבית המשפט | צילום: חדשות 2

 הקריירה של טופז החלה לדעוך ב-2004, כאשר בקשת החליטו להוריד את תוכניתו כחלק מהכנה למכרז של ערוץ 2. טופז עזב בטריקת דלת ועבר לזכיינית השנייה של ערוץ 2, רשת, שם הגיש את "הכל זז עם דודו טופז", שלא השיגה נתוני רייטינג להם היה רגיל טופז כל השנים. לאחר סיום הרומן עם ערוץ 2 חצה טופז את הקווים לערוץ 10 והגיש את התוכנית "הכל עשר", שגם לא סיפקה נתוני רייטינג גבוהים.

בשנים האחרונות השתתף בטלנובלה "בובות" ששודרה בהוט, וזכה כרגיל לביקורות צוננות. לפני כחצי שנה פתח טופז בלוג אישי בתפוז, בו הוא משתף את הגולשים בחוויותיו ובעיקר את התרעמותו מהתנהלותה של הטלוויזיה כיום.

יחד עם זאת, ציין טופז בראיונות שהוא נמצא במגעים עם מנכ"ל קשת אבי ניר, בנוגע לתכנית בידור חדשה שהוא מכין לזכיינית ובמקביל עבד על סרט דוקומנטרי המתעד את חייו עם הבמאי אילן שושן, סרט שהוא מפיק בעצמו ונמצא במגעים עם רשת במטרה לשדרו. בין לבין לאורך כל הקריירה כתב טופז כמה ספרים כשהאחרון, ספר ילדים בשם "חלומות פז", יצא בשנה האחרונה.

ב-31 במאי נעצר על ידי המשטרה בחשד שתקף את מנכ"ל קשת אבי ניר, סוכן השחקנים בועז בן ציון והמשנה למנכ"ל רשת, שירה מרגלית. כמו כן, נחשד כי איים לפגוע באנשי הטלוויזיה צביקה הדר, ארז טל ואברי גלעד. הבוקר, שם טופז קץ לחייו בתלייה במקלחת של בית המעצר ברמלה.