"הן לא תמימות כמו שהן טוענות, הן ביקשו להעביר את הגת לבולגריה ואני בסך הכול עזרתי להן להגיע לזה כי הן רצו להרוויח כסף. הן ילדות גדולות שידעו מה הן עושות!", כך אומר י', סוחר הגת הישראלי שהיה בקשר עם ארבע הצעירות שנעצרו בחודש שעבר בבולגריה בחשד כי ניסו להבריח למדינה 93 ק"ג של גת.

בראיון בלעדי ל-mako טוען י' כי הבנות הבריחו במודע את הצמח, הנחשב לסם אסור באירופה, כדי להרוויח למעלה מ-50 אלף שקלים. "מכרתי לאחת מהן 110 ק"ג גת ב-17,600 שקל והיא עוד חייבת לי כמה אלפי שקלים שהבטיחה לשלם לי כשתחזור לארץ. אני יכול לומר לך בוודאות שזו לא הפעם הראשונה שכמה מהן מבריחות גת לחו"ל. הן ידעו את הסכנות".

קרובי הצעירות העצורות מזה כחודש בתחנת המשטרה בעיר וארנה בתנאים קשים, דוחים על הסף את גרסתו. "הוא רימה אותן, לא סיפר שזה מסוכן ואסור להכניס גת לבולגריה. הוא שלח הודעה לאחת מהן ששאלה אותו אם זה בסדר להעביר את הגת, אז הוא השיב שאין בעיה. הן סמכו עליו בעיניים עצומות ובגללו הן יושבות ועוד עלולות לשבת שנים בכלא. איך הוא לא מתבייש לדבר ככה. הוא הרס לנו את החיים".

כזכור, ארבע הצעירות החרדיות בת אל פרץ (22), אדל צורף (20), רבקה זוארץ (20) וצופיה יהודה (21), תושבות בני ברק, ראשון לציון, פתח תקווה ונתניה נעצרו לפני כחודש. לטענתן, י' מימן להן כרטיסי טיסה כולל בתי מלון לארבעה ימים ונתן לכל אחת מהן 2,000 שקלים לבזבוזים. כאשר הגיעו לשדה התעופה בוארנה התרחשה הדרמה האמיתית. רגע לפני שלקחו את המזוודות מהמסוע בשדה התעופה הצעירות הבחינו שיש ביציאה מהמקום מכונות שיקוף לבדיקת המזוודות.

בית המשפט בורנה והגת שניסו הבנות להבריח
בית המשפט בבולגריה והגת שניסו הבנות ניסו להבריח

הן עזבו את שדה התעופה ואת המזוודות עם הגת מחשש שייעצרו על ידי השוטרים  לאחר שהבינו שהגת נחשב לסם במדינה ונסעו לבית המלון. כששהו בבית המלון הן התקשרו ל-י' כדי לברר מה לעשות.

"הן התקשרו אליי ושאלו אם ללכת לשגרירות הישראלית", מאשר י', "אבל אמרתי להן שלא יעשו את זה. שזה כמו להלשין על עצמן. שיחזרו כרגיל לארץ ואף אחד לא היה עוצר אותן בחזרה בדוק. הן החליטו להתקשר לשגרירות וכך הסתבכו ונעצרו. ניסיתי לעזור להן  כמה שיכולתי. נוח להן לשקר כשהן במעצר ולספר סיפורים שאני הפלתי אותן. אין לי שום קשר אליהן פרט למכירת הגת לאחת מהן שעמדה בראש הרשת. לא שלחתי אותן. הן פעלו על דעת עצמן כדי להרוויח את הכסף. הן משקרות ומחפשות אשמים במקום לבוא בטענות לעצמן".

לאחר שאחת מהן התקשרה לשגרירות הישראלית לספר על השתלשלות הברחת הגת, הגיעו שוטרים מתחנת המשטרה בוארנה ועצרו אותן. הן חשודות בסחר בסמים קשים והעונש הצפוי במידה ויורשעו נע בין 10 ל-15 שנה.

בית המשפט דחה את בקשתן להשתחרר למעצר בית מחשש שיימלטו מבולגריה. פרקליטן הישראלי, עו"ד מרדכי ציבין, פועל בחשאיות מאחורי הקלעים כדי לזרז את שחרורן בשלב הראשוני למעצר בית בנימוק שלא מדובר בסוחרות סמים אלא בבחורות תמימות, שטמנו להן מלכודת. "יש מגעים אבל יותר מזה אני לא ארחיב", ציין ציבין בשיחה עם mako.

עו"ד מרדכי ציבין סמוך לבית המעצר של הבנות
עו" ציבין מחוץ לבית המעצר בו מוחזקות הבנות

י' טוען, כי אחת הצעירות הייתה בקשר עמו והיא זו שכאמור רכשה ממנו את הגת ושילמה לו על כך במזומן. לטענתו, "זו לא פעם ראשונה שהיא עושה את זה. היא קנתה ממני גת כמה פעמים. היא טסה לחו"ל כמה פעמים יחד עם חברה שלה ואבא שלה למכור גת ובאחד המקרים עשו זאת כדי לממן חתונה של אחותה".

אתה טוען שהן רכשו ממך 110 ק"ג, אבל בבולגריה הן נעצרו עם 93 ק"ג. לאן נעלמו 17 ק"ג?
"איפה נעלמו 17 ק"ג? אין לי מושג. נתתי להן את הגת ומעבר לזה אין לי קשר  להברחה ומה קרה להן. הן עשו כמה העברות של גת בחיים. אני בסך הכול עזרתי להן להגיע לזה. מאמין שעשו מזה כסף. אני סוחר גת בארץ בצורה חוקית, מנפיק קבלות ומשלם מיסים. אני אומר שוב - זו לא הפעם הראשונה שלהן. הן די מקצועיות בגלל שהן נשים ובטוחות שלא יחשדו בהן".

מנגד, טוענות הצעירות באמצעות קרוביהן כי י' משקר במצח נחושה. "מאיפה יש להן כסף לשלם עבור הגת? הוא שלח אותן לפה. לאף אחת מהן אין את הסכומים הללו. חלקן בכלל לא עובדות ושקועות בחובות כספיים".

מלבד י', הזכירו הבנות בחקירתן אדם נוסף בשם ל', שלטענתן הוא סוחר גת בכיר יותר שידע גם הוא על ההברחה. בשיחה עם mako טוען ל' כי אין לו מושג מדוע הבנות הזכירו את שמו בהקשר של בולגריה, אך מודה שמכר את הגת לבנות ולידיד משותף שלהן (הכוונה ל-י' – ש.א). "הן קנו בעבר והבריחו גם עם הוריהם. עשו מזה הרבה כסף לפי מה שאני יודע", טוען ל', "באמת שאני לא יודע למה הזכירו את שמי. כנראה שהן מחפשות אשמים".

ל-mako נודע כי יש עשרות צעירות חרדיות שנקלעו למצוקה כלכלית קשה והן משמשות כבלדריות להברחת גת לחו"ל תמורת כיסוי חלק מחובותיהן. "מי יחשוד בשדה התעופה בבחורה חרדית צעירה תמימה? היא לא נראית כמו סוחרת סמים או עבריינית קלאסית אז קל יותר להפעיל אותן", טוען סוחר גת שעובד באחת הרשתות.

עו"ד ציבין זועם על כך שסוחרי הגת שמפעילים את הצעירות החרדיות ותובע להעמיד אותם לדין. "מדובר בנערות צעירות ותמימות, עובדות, נורמטיביות לחלוטין ממשפחות טובות. ללא עבר פלילי אשר הולכו שולל על ידי מי ששלח אותן. נאמר להן בפירוש שאין בעיה חוקית עם הגת כמו בארץ", טוען עו"ד ציבין, "לאור ריבוי המקרים של הברחות גת ומעצר ישראליים הגיע הזמן שמשטרת ישראל והפרקליטות ימגרו את התופעה ויעצרו את הסוחרים ששולחים את הבלדרים והבלדריות לחו"ל, לעצור אותם, להעמידם לדין בגין מרמה ולערב את רשויות המס והלבנת הון רק ככה אפשר לעקור את התופעה הזו מהשורש".