ארבע צעירות ישראליות בשנות העשרים לחייהן נעצרו השבוע בוורנה שבבולגריה עם 90 ק"ג גת בשווי של כ-50 אלף דולר.

הצעירות, תושבות נתניה, אילת ואזור המרכז קיבלו ארבע מזוודות מסוחר גת בארץ במטרה להבריח אותם לבולגריה ולהעבירן לאיש קשר מקומי.

בעמוד "דיווחים בזמן אמת" נחשף הערב כי הסוחר מימן לבנות את הטיסה והנופש וכן שילם לכל אחת מהן על פי החשד כ-4,000 שקל עבור ההברחה של הצמח, שנחשב סם אסור במדינה.

בשבוע שעבר הבנות, חרדיות מבתים קשיי יום, טסו לוורנה כשהגת הוסתר היטב במזוודות שלהן. כשנחתו בשדה התעופה הן הבחינו במכונות שיקוף הבודקות את המזוודות. התקנת המכונות באה בעקבות פיגוע שהיה נגד נוסעים ישראלים לפני כמה שנים שכמה מהם נהרגו ונפצעו.

"כשראינו את מכונות השיקוף התקשרנו לבחור ששלחנו אותנו והוא אמר שנשאיר את המזוודות בשדה ונלך למלון וזה מה שעשינו", סיפרה אחת הבנות לבני משפחה, "לא ידענו שגת זה דבר שאסור להבריח. שזה סם".

כאשר הצעירות הגיעו למלון הן הבינו שהן הסתבכו. "הבנו שאם נחזור לשדה התעופה בדרך לישראל יעצרו אותנו יש להם את כל הפרטים שלנו", סיפרו.

ורנה, בולגריה (צילום: reuters)
צילום: reuters

הן החליטו ליצור קשר עם גורם ישראלי רשמי בבולגריה והתייעצו עמו מה לעשות. הוא הציע לפנות למשטרה המקומית ולדווח על המקרה.

זמן קצר לאחר אותה שיחה הגיעו למלון של הצעירות שוטרים שעצרו אותן בגין הברחת הגת. קונסול ישראל בסופיה, יהודה גולן, ביקר את העצורות ומטפל בכל הנוגע לתנאי מעצרן כדי שיקבלו תנאים הומניטאריים. גם הרב של חב"ד בוורנה, יוסף אלפרין, ביקר את הצעירות והוא בקשר עם בני משפחותיהן שטסו לבולגריה להיות קרובים לבנותיהם. הוא ציין כי העביר אוכל כשר לבנות העצורות וסייע לבני משפחותיהן ככול יכולתו. "אני יכול לומר שזו סיטואציה מורכבת", ציין הרב, "ההורים והמשפחות הגיעו ומסייעים להן בהכל".

בימים הקרובים צפויים השלטונות בבולגריה להגיש כתב אישום נגד הבנות ואם תמצאנה אשמות הן עלולות להישלח עד ל-12 שנות מאסר.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "בעת האחרונה אנו עדים לעלייה במספר האזרחים הישראלים הנעצרים באירופה בגין ניסיון להברחת כמויות גדולות של צמח הגת. לפני כשבוע נעצרו 4 צעירות ישראליות שניסו להכניס דרך שדה התעופה בעיר ורנה, בולגריה, כ-100 ק"ג של עלי גת. צמח הגת נחשב לסם מסוכן במדינות אירופה השונות ולכן הצעירות, הנמצאות במתקן מעצר בעיר, עומדות בפני הליך משפטי ועלולות להיענש לתקופות מאסר בהתאם לחוק המקומי. שגרירות ישראל בבולגריה והמחלקה לישראלים בחו"ל באגף הקונסולרי במשרד החוץ מלווים את העצורות ואת המשפחות הדואגות בארץ. קונסול ישראל בסופיה, יהודה גולן, ביקר אמש את העצורות במתקן הכליאה ומטפל בקבלת תנאים הומניטריים בסיסיים עבורן בכלא. תופעה זו מוכרת, לצערנו, כבר תקופה ארוכה, במהלכה נעצרו כ-150 אזרחים ישראלים במדינות אירופה השונות (רובם צעירים בגילאי 17-25). אזרח ישראלי אף נשפט ל-10 שנות מאסר בתורכיה בעוון ניסיון להברחת גת מישראל דרך תורכיה. משרד החוץ והמחלקה לישראלים בחו"ל באגף הקונסולרי שבים ומזהירים צעירים ומשפחותיהם לבל יתפתו להברחת הגת שעלול להסתיים בתקופת מאסר ארוכה במדינה זרה, בהוצאות רבות למשפחה ולקשיים נפשיים לעצור ולבני משפחתו".