"זה רק לתלמידים": קו אוטובוס באשדוד מנע אתמול (ראשון) מאישה לעלות לאוטובוס - רק בגלל המין שלה. בתיעוד מהמצלמה הנסתרת שפרסמנו אמש ב"המהדורה המרכזית", נראים הנוסעים מגרשים אותה בטענה שהכניסה "רק לגברים". הנהג הוסיף: "לכי ברגל או שתיקחי קו אחר". מדובר בקו פנימי של חברת אלקטרה אפיקים, שמסיע בין רובעים בעיר החמישית הגדולה בישראל. למרות זאת, הנהג שתק: "מה אני יכול להגיד? זה לא עניין שלי". 

ולא רק קו 80. מעדויות נוספות של נוסעות, עולה שהאפליה קיימת גם בקו 74 ובקו 79 של אותה חברה ציבורית, שפועלת בדרום. בנוסף, 50 מטר מהתחנה בוצעה השחתה של פרצופים של נשים צעירות בשלטי חוצות. חוקי מדינת ישראל הם רק שמועה, הנשים כאן הפנימו את מקומן החדש.

הגברים שמונעים מנשים לעלות לאוטובוס
תיעוד מהמצלמה הנסתרת - מונעים מנשים לעלות לאוטובוס באשדוד
הגברים שמונעים מנשים לעלות לאוטובוס
הקו של חברת אלקטרה אפיקים

בשבוע שעבר, צעירה דתייה מאשדוד ניסתה לעלות על אחד האוטובוסים בעיר - וסורבה בשל היותה אישה. אתר אשדודי פרסם את עדותה, נערה בת 17 שבסך הכול רצתה להגיע הביתה. אימה של אותה הנערה שיתפה: "הנהג נופף לה עם היד שהיא לא יכולה לעלות, הוא ישר סגר את הדלת ונסע. היא גם לבושה צנועה, היא לא לבשה מכנסיים - היא הייתה עם חצאית ארוכה וחולצה ארוכה".

עוד הוסיפה האם: "הדת שלנו כל כך יפה, והם הופכים אותה למשהו מאוד רע. לא כתוב בשום מקום שצריך שתהיה הפרדה בין אישה לגבר או שהאישה יותר נחותה מהגבר". 

הגברים שמונעים מנשים לעלות לאוטובוס
האישה מחוץ לאוטובוס באשדוד, אתמול

עו"ד גלי זינגר, משנה למנכ"לית ומנהלת המחלקה המשפטית בשדולת הנשים אמרה: "האירוע הזה הוא חלק מתופעה שהולכת ומקצינה ומתרחבת מדי יום, אלה דברים שלא היו בעבר. צריך להבין שהדבר הזה הוא מנוגד לחוק, זה גם מהווה עבירה פלילית".


מחברת אלקטרה אפיקים נמסר בתגובה: "החברה נגד הדרת נשים, ובעקבות האירוע הוזמן הנהג לשיחה, וההנחיות חודדו בקרב כלל הנהגים. הנוסעים באוטובוס הם המתקוממים נגד נוסעות, והנהג מתוך חשש לשלומן מציע לעיתים חלופה אחרת. הנהגים הונחו להפסיק את הנסיעה במקרים דומים ולהזמין את משטרת ישראל".