"תגיד לי יש פצועות, יש פצועות? כדאי להיכנס?" פנה יניב נחמן לאחד הסלקטורים במועדון בתל אביב. השעה הייתה שלוש לפנות בוקר. רחוב בן יהודה התפקע מבליינים, חלק עדיין שותים, אחרים גמורים ומחפשים מונית או טרמפ הביתה. נחמן חיכה בסבלנות. כשהסלקטור אמר שיש פצועות, הוא נכנס לרחבת הריקודים.

"פצועות", למי שלא יודע, זו אחת מביטויי הסלנג הדוחים שצמחו כאן: נשים שיכורות מאוד, עד אובדן הכרה, כאלה שאפשר לגרור הביתה בלי שיבינו ממש מה קורה סביבן. זה גם המקום להגיד שהכתבה שלפניכם עלולה להיות קשה ומציפה לקריאה, בעיקר לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית. לשיקולכם האם להמשיך.

נחמן היה מחפש נשים שיכורות מאוד, מזמין להן עוד שוט של וודקה כדי לוודא שהן מספיק שתויות, ואז לוקח אותן הביתה. "הוא תמיד חיפש אותן, כמו זאב שמחכה לטרף", גילה עובד לשעבר במועדון בבן יהודה. "טיפוס מחושב מאוד, קר ומניפולטיבי. הוא היה מגיע בשתיים-שלוש לפנות בוקר, מדלג בין המועדונים ומחפש את הבחורות שהיו שפוכות מאלכוהול או מסוממות וחיפשו רק איך להגיע הביתה".

נחמן, הוא מספר, היה מתיישב על הבר, או נכנס לרחבת הריקודים ושולח ידיים. "היו בחורות שהיו שתויות לגמרי והוא היה קונה להן עוד דרינק. הברמן היה אומר לו שהן במצב לא טוב, אבל ממש לא הזיז לו".

"הוא היה יוצא מהמועדון עם בחורה מחוקה ואחרי שעה חוזר לחפש עוד אחת"

השבוע נגזרו שישה חודשי עבודות שירות בלבד על יניב נחמן, שהורשע באונס ובמעשה מגונה. אבל הרבה לפני שהוא נעצר, שנים לפני שהמשטרה ידעה על קיומו, או שהוגשה עליו תלונה אחת, הוא היה דמות מוכרת בסצנת חיי הלילה בתל אביב, לקוח vip שמוציא מאות שקלים על הבר. אחד שקשה לבעל המועדון לוותר עליו, כמו שנראה בהמשך.

מועדון (צילום: אימג'בנק/Thinkstock)
"היה מגיע בשלוש לפנות בוקר, מדלג בין המועדונים ומחפש את הבחורות שהיו שפוכות מאלכוהול". אילוסטרציה | צילום: אימג'בנק/Thinkstock

העונש הקל שנחמן קיבל היכה השבוע גלים בסצנה הזאת. בבת אחת צפה למודעות התהום העמוקה והמכאיבה בין מה שהחברה מוכנה להכיר בו כאונס, לבין איך שדבר כזה קורה במציאות לעתים קרובות. בפסק הדין מונים השופטים, כמו מתוך ספר לימוד במגדר, את הסיבות להקלה בעונש: הוא לא הפעיל הרבה כח, הוא לא תכנן את האונס מראש, הוא הכיר את הנפגעת ושכב איתה בעבר, הם ישנו עירומים זה לצד זה לפני האונס, והיא התלוננה רק אחרי שנים. לא רחוק מהקלישאה "היא התלבשה חשוף".

אבל לעונש הזה, שישה חודשי עבודת שירות על אונס, יש גם משמעות פרקטית פשוטה: עם עונש קל כל כך, לא רק שבית המשפט לא הוריד את נחמן מהכביש – יש סיכוי טוב שהוא אפילו לא ישנה את דרכיו. עוד באותו יום בו ניתן גזר הדין, נחמן כבר חזר לטינדר. העובדה שאנסים הם לא טיפוסים שמסתתרים בשיחים, אלא אנשים שחיים בינינו, יושבים לידנו על הבר, עובדים איתנו ומדברים איתנו בפייסבוק – קיבלה הדגמה חיה.

בהיעדר פעולה מתאימה מצד מערכת המשפט, בכתבה הזו אנחנו מנסים לעשות באופן ממסדי והמוני את מה שנפגעותיו של נחמן ופעילות פמיניסטיות עשו השבוע בפייסבוק: לספר לכם כל מה שאנחנו יודעים על נחמן ועל שיטות הפעולה שלו.

נחמן הוא בן 39, ילד שמנת מצפון תל אביב, יועץ השקעות במקצועו. מי שהכירו אותו מספרים על גבר שעושה רושם ראשוני נהדר: כריזמטי, אינטליגנטי מאוד, נראה טוב, כחול עיניים ולבוש היטב. הוא בעל תואר ראשון בכלכלה וניהול, בן לאם רוקחת וד"ר לכימיה ולאב מהנדס, שנפטר לפני כשש שנים.

"לאישה שמחפשת גבר טוב הוא יכול להיראות בהתחלה ממש מפעל הפיס", נזכר עובד לשעבר במועדון תל אביבי פופולרי, כזה שהיה אהוב מאוד על סלבס. "מתלבש כמו מיליון דולר, עושה רושם של בחור מוצלח, מוכשר, אחד שלא חסר לו כלום. מה שתמיד הטריד אותי זה שהוא היה מגיע לבלות בלי חברה או חברים. תמיד לבד".

נחמן, מספר העובד לשעבר, היה לקוח רווחי מאוד. "הוא היה מתיישב על הבר ומזמין הרבה דרינקים, מבזבז ים כסף", הוא אומר. "אני זוכר שדיברנו בינינו לבין עצמנו וחשבנו את מי אנחנו יכולים לשדך לו. אמרנו, מי לא תרצה לצאת איתו?"

ובאמת, העובדים במועדון החליטו להכיר לנחמן את אחת המלצריות שעבדה איתם. "יצאתי איתו לדייט אחד", מספרת אותה מלצרית. "ישבנו בבית קפה. הבן אדם כל הערב הסתכל לי על החזה. בכלל לא התייחס למה שאני אומרת. הוא כל הזמן דיבר על סקס ועל מתי נלך אליו לדירה. למחרת הגעתי לעבודה ואמרתי לחברים שאני לא רוצה לשמוע עליו יותר כי הוא פסיכופת. הם היו בהלם".

האסימון נפל להם כמה שבועות מאוחר יותר: בלייניות במועדון התלוננו שנחמן מטריד אותן מינית, שהוא שולח לעברן ידיים בזמן שהן רוקדות, ואמרו שהוא טיפוס מאוד אגרסיבי. "הוא היה רוצה רק סקס", סיפרה דנה (שם בדוי). "מגיע עם כוס אלכוהול לרחבה, שולח ידיים, מדבר בצורה גסה, מחמיא על המחשוף, על החצאית. הוא היה אובססיבי מאוד. היה לו מבט מפחיד בעיניים. זה מאוד הפריע לי ולעוד בנות, לא אהבנו את הסגנון הזה וביקשנו מבעלי המועדון שלא יכניסו אותו יותר".

יניב נחמן (צילום: מוטי קמחי, ynet)
"לאישה שמחפשת גבר טוב הוא יכול להיראות בהתחלה ממש מפעל הפיס". נחמן | צילום: מוטי קמחי, ynet

גם דנה היתה עדה לשיטת נחמן. "בנות פחדו ממנו", היא אומרת. "הוא תמיד חיפש את הבחורות החלשות, ששתו יותר מדי אלכוהול או לקחו סמים. הוא היה מסתער עליהן כשהן מטושטשות לגמרי ויוצא איתן החוצה. בחורות סיפרו לי אחר כך שהיו מצאו את עצמן איתו במיטה בלי שהבינו איך הגיעו לשם בכלל. הן פחדו שיפיץ תמונות שלהן במצבים אינטימיים".

ב', גם הוא עובד לשעבר באותו מועדון, נזכר שהיתה לנחמן העדפה אחת: נשים שלא יכלו להתנגד לו. "לא היה לו טעם ספציפי. הוא התלבש על כל אחת. הן סיפרו שבבוקר הן היו מתעוררות ערומות במיטתו ולא הבינו איך זה קרה להן".

בעלי המועדונים התקשו לוותר על הכסף שהרוויחו על נחמן, אבל בסופו של דבר לא היתה להם ברירה. כמה מהם הכניסו את נחמן לרשימה השחורה ואסרו עליו להיכנס. הוא המשיך להגיע למועדונים ולנסות להיכנס במשך חודשים. "אתם יורקים לי בפרצוף", מספרים העובדים שהוא היה אומר. "בזבזתי פה המון כסף. תכניסו אותי". היו כאלה שחזרו להכניס אותו תחת אזהרה, אבל כמובן שההתנהגות שלו חזרה על עצמה. "הוא יכול לצאת מהפאב בשתיים לפנות בוקר עם בחורה מחוקה ואחרי שעה וחצי לחזור ולחפש עוד בחורות. לא הבנתי מתי בכלל הוא מצא זמן לישון. היה עומד בכניסה למועדון ומחכה. הוא היה אחוז אמוק. שרוט לגמרי עושה המון סיבובים במועדונים. לפעמים זה היה נמשך עד הבוקר, כשהמועדון נסגר. הוא אף פעם לא ויתר עד שמצא את מה שחיפש. ממש לא הופתעתי כשהוא נעצר. לא הבנתי איך זה לא קרה קודם", סיפר ב'.

איך השופטים מסבירים את העונש הקל?

מקרה יניב נחמן הוא דוגמה מדכאת ועצובה עד כמה סם אונס הוא הפשע המושלם. "סם אונס" הוא שם אחד שניתן להרבה סוגים של סמים – לרוב מדובר ב-GHB, אבל לפעמים גם בקטאמין ובאקסטזי. עשרות אלפי בקבוקונים של GHB מוברחים לישראל מדי שנה, אבל אפילו הרשעה אחת על שימוש בו לא הושגה עד היום. הוא מתפוגג מהר מהדם, מחורר את הזיכרון, ואין כמעט דרך להוכיח שנעשה בו שימוש.

במקרה של נחמן, למשטרה היתה מטרה ברורה: להשיג בפעם הראשונה בישראל הרשעה על שימוש בסם אונס. התלונות הראשונות על נחמן התקבלו בשנת 2014, ובכולן תוארו מצבים של טשטוש וערפול הזכרון. חלק מהמתלוננות לא זכרו בכלל איך הגיעו למיטה שלו. "שלוש או ארבע שעות נמחקו לי מהחיים", אמרה אחת מהן. מתלוננת אחרת סיפרה, "דיברנו במרפסת אצלי בדירה. לאחר ששתיתי שני משקאות – הדבר הבא שאני זוכרת זה שהייתי במיטה שלו והוא אונס אותי". מתלוננת נוספת תיארה בפירוט איך אנס אותה בכוח. "אמרתי לו 'תעוף ממני', אבל הוא לא הפסיק", היא סיפרה בחקירה. "תפסתי אותו ובכיתי... העפתי אותו ממני ואמרתי לו: 'אתה אנס תעוף מפה'".

יניב נחמן (צילום: מתוך טינדר)
חזר לשוק. הפרופיל של נחמן בטינדר, השבוע | צילום: מתוך טינדר

חוקרי משטרת מרחב ירקון החליטו לשגר אליו שוטרת סמויה צעירה. הסוכנת יצרה איתו קשר בפייסבוק, ונפגשה איתו בדירתה בתל אביב. נחמן הביא איתו בקבוק אלכוהול. הוא מזג לה כוסית, וכעבור כמה דקות נעצר על ידי הבלשים שארבו לו במקום. הבקבוקים נשלחו לבדיקת מעבדה, אבל לא נמצא בהם GHB.

המשטרה נקטה בצעד נדיר נוסף: שמו של נחמן ותמונתו פורסמו, במטרה לגרום לעוד נשים להתלונן נגדו ולהוכיח שהוא השתמש בסם אונס כדי לאנוס אותן. ובאמת, 11 נשים נענו לקריאה והתלוננו. בבדיקה שנערכה לאחת מהן התברר שבגופה נמצאה כמות קטנה מאוד של GHB, אבל אין די בה כדי להביא להפללתו של נחמן. גם אמו של יניב, רחל נחמן, נעצרה ונחקרה, אך שוחררה לאחר שהתברר שאין לה קשר לכך שבנה, על פי החשד לכאורה, השתמש בסם אונס.

בסופו של דבר, כתב האישום שהכינה פרקליטות תל אביב התמקד בשימוש באלכוהול: הוא תיאר כיצד נחמן נהג להשקות את הנשים, וכשהן היו מטושטשות ומעורפלות אנס אותן. נכללו בו שלושה מעשי אונס, ניסיון אונס ושני מעשים מגונים בנסיבות אונס, וכן עשרות מקרים בהם תיעד את הנשים במצבים אינטימיים בתמונות ובסרטונים. לא אישום בשימוש בסם אונס – אבל עדיין כתב אישום חמור, רב סעיפים, שאפשר היה לקוות שיכניס אותו לכלא לכמה שנים.

נחמן הכחיש. הוא טען שהיחסים היו בהסכמה וכי הכיר כמה מהן. שופט בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן, האריך את מעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים, בנימוק שיש די ראיות להרשעתו בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום. בתסקיר שירות המבחן שהוגש לבית המשפט נכתב כי יש לו קווים של אישיות נרקיסיסטית, הוא אוחז בעמדות מעוותות ביחד לנשים, התנהלותו המינית עם נשים שטחית, וניכר קושי ביצירת יחסים אינטימיים משמעותיים. נחמן פוטר מעבודתו כיועץ בבית השקעות והחל ללמוד שיווק וייעוץ פנסיוני. חצי שנה היה עצור.

אבל בדצמבר 2014 חלה תפנית דרמטית בפרשה: הוחלט לשחרר את נחמן ממעצר ולחתום עם סנגורו, עו"ד יובל נחמני, על הסדר טיעון: נחמן יודה במקרה אחד של אונס ומעשה מגונה. בתמורה, שני האישומים הנוספים באונס יימחקו. הסיבה הייתה קשיים ראייתיים: אחת המתלוננות חששה להעיד בבית המשפט, ובעדות של האחרת התגלו בעיות. בפרקליטות חששו שהראיות שיש להם לא יספיקו כדי להרשיע – והעדיפו הרשעה בטוחה במקרה אונס אחד. התובעת, לילך כץ, טענה כי גם כתב האישום המתוקן חמור מאוד. היא דרשה לגזור עליו בין ארבע לשבע שנות מאסר בפועל.

ההתפתחות המפתיעה באמת בפרשה אירעה השבוע, כשהשופטים גזרו על נחמן עונש קל מאוד יחסית לעבירת אונס: חצי שנת מאסר, שקוזזה עם חצי שנה שבה ישב במעצר, כך שאין מאסר בפעול כלל; וחצי שנה של עבודות שירות בבית תמחוי בדרום תל אביב.

סם במשקה (צילום: אימג'בנק/Thinkstock)
שמו של נחמן ותמונתו פורסמו במטרה לגרום לעוד נשים להתלונן ולהוכיח שהוא השתמש בסם אונס. אילוסטרציה | צילום: אימג'בנק/Thinkstock

חבריו הקרובים תכננו למחות ולהגיע לאולם בית המשפט לבושים בחולצות מודפסות עם הכיתוב "יניב זכאי", אבל בעצת סנגוריו דאז הם ירדו מהר מאוד מהקמפיין הזה, מחשש שהוא יסב לו נזק כבד. "הוא גאון כלכלי ואדם מדהים", טוען חבר קרוב. "הוא עשה טעויות כמו כולם, אבל מפה ועד להפוך אותו לאנס זה מרחק שמיים לארץ. לא ידוע לי שזה פשע לשתות אלכוהול. הוא האחרון שאפשר לחשוב שהוא אנס מישהי. לא היה שום סם אונס. הכול קרה בהסכמה. הוא לא טיפוס כוחני. מאחל לכולנו משפחה טובה כמו שלו. הוא טיפל במסירות באביו שחלה".

גזר הדין שכתבו השופטים, מרים דסקין, רענן בן יוסף וציון קאפח, כתוב בנימה מתנצלת משהו: כתב האישום המקורי, הם מודים, היה חמור מאוד, והרשעה בו היתה מצדיקה מאסר של כמה שנים. אבל לאחר עסקת הטיעון, לא נשאר ממנו הרבה. תהום פעורה בין כתב האישום המקורי למתוקן, הם כתבו, ועליהם לגזור עונש על פי כתב האישום המתוקן בלבד – כאילו לא ידוע להם כל מה שנכתב בכתב האישום המקורי.

השופטים התחשבו בעובדה שנחמן החל בהליך שיקומי ושהוא לקח אחריות על מעשיו. ברשתות החברתיות כעסו מאוד על כך שהם התחשבו גם בפגיעה בשמו הטוב – אבל לא מדובר בפגיעה שנעשתה דרך שיימינג בפייסבוק, אלא ביוזמה של המשטרה, שפרסמה את שמו ותמונתו כדי לשכנע נפגעות נוספות להתלונן עליו. לדעתם של השופטים, כיוון המדינה פגעה בשמו הטוב של נחמן באופן לא מידתי, ועליה לקחת על כך אחריות. בנוסף לעונש נקבע שהוא ישלם למתלוננת פיצוי של 30 אלף שקל וקנס של עשרת אלפים שקלים לקופת המדינה. ההערכה היא שהפרקליטות תערער תוך 45 יום לבית המשפט העליון.

א', שניצלה מציפורניו של נחמן עדיין חוששת שהוא עוד עלול לחזור ולפגוע בנשים נוספות. "הוא קיבל פרס מבית המשפט. למה שנשים יתלוננו נגדו במשטרה? המסר הוא שלא כדאי להתלונן נגד טיפוסים כאלה כי אין מי שייתן להן גב ותמיכה. שמעתי שהוא בטינדר. זה רק עניין של זמן עד שנשמע עליו שוב".

עו"ד יובל נחמני, המייצג את יניב נחמן, מסר בתגובה: "לפני 6 שנים טעה יניב טעות קשה וחמורה בכך שפגע בבת זוג לקשר חברי, בכך שלא נסוג מהמגע מיד עם דרישתה, ובכך שכאשר ביקש לפייסה לאחר מכן נגע בה שוב בניגוד לרצונה . הוא אמנם לא היה מודע בזמן אמת לעצמת הפגיעה, בשל נסיבות אובייקטיביות הנוגעות לטיב הקשר ולצריכה משותפת של אלכוהול במסגרת המפגש, ובשל נסיבות אישיות בהן הוא מטפל, אולם משעמד על חומרת הדברים, באיחור ניכר, לקח על המעשה אחריות מלאה, הודה בו ללא כל הבטחה באשר לעונש, ונכנס למהלך שיקומי ארוך מתיש ומקיף. בתוך כך, התנצל מס' פעמים וגם בפומבי, בפני הנפגעת. סביבתו של יניב רואה את הדברים בחומרה. היא תומכת ביניב אולם מדגישה ללא הרף את העובדה שאין דרכה להשלים או לקבל באופן כלשהו פגיעה באדם אחר.

יניב הואשם והורשע רק בשל אירוע זה, והוא נותן עליו את הדין במלוא חומרתו בעונש שכולל מאסר בפועל, עבודות שירות, צו מבחן המחייב המשך טיפול, קנס ופיצוי. העונש נגזר לאחר שנה שבה ישב בית המשפט בדין, חזר ובירר וביקש השלמות והסברים. כל הקולות המתיימרים לדבר בגנות הפוגעים ובשבח ההגנה על הנפגעות היו חייבים, לו היו פועלים בניקיון דעת, לאמץ את גזר הדין ולשבח אותו. שכן הוא מהווה דוגמא לאכיפת החוק על מקרה שבדרך כלל אינו מובא לחקירה.

 כל שאר הטענות שבכתבה נבדקו על ידי הפרקליטות ונגנזו לפני שנה ללא כל התנגדות. פירוט הראיות השוללות אותן יחייב מסגרת רחבה פי כמה וכמה מתגובה זו, וממילא אינו תפקידו של יניב. יש להניח כי המשטרה או בעל טענה כזה או אחר, ידעו כיצד להתנגד לגניזת התלונות במועדן. העובדה כי המתינו לתוצאות גזר הדין מלמדת כי לא את האמת או את הבירור המשפטי הם מבקשים. נהפוך הוא. מהבירור המשפטי הם חוששים ואת יהבם הם מטילים על ההנחה כי ניתן להסית ולעוור את עיני הציבור בפרסומים מגמתיים".

לכל כתבות המגזין