עוגת חתונה מפוארת (צילום: istockphoto)
שוכחים מהמיתון ומלווים הון. אחר כך נכנסים לחובות. לפחות שהעוגה תהיה מוצלחת | צילום: istockphoto

אמרו לנו שבחו"ל זה נראה אחרת. שעושים שם חתונות קטנות, מסיבות קוקטייל, שהמיתון מתדפק על דלתותיהם של הזוגות המסכנים וגורם להם לחשוב בקטן ולוותר על כל משאלות ליבם הלבנות. כעת מסתבר כי זוג מאוהב לא רואה ממטר, וזה לא משנה אם הוא אוכל חריימה או פיש אנד צ'יפס. תשכחו ממצב כלכלי בעייתי. נתונים חדשים מראים כי זוגות צעירים מלווים יותר מ-20,000 פאונד (קצת מעל 160,000 שקל) להגשים את חלום ילדותם הלבן והקסום. כלומר, את חלומה של הכלה.

לפי מחלקת הייעוץ וההשקעות של קינגסטון, רק בחודשים הראשונים של 2009, התקבלו בקשות להלוואות בשווי עתק של 113 מיליון פאונד למימון החתונה. כאשר יש זוגות שהגיעו גם עד ל-200,000 שקל ומעלה, שזה 16,000 שקל יותר מהמשכורת השנתית הממוצעת בבריטניה. כמה זמן ייקח להם להשיב את הסכום המטורף? נסו משהו כמו 16.5 שנים. כן, משכנתא וזה עוד לפני רכישת הבית. מצד שני, כשהנתונים מעידים כי אחד מכל שלושה זוגות מתגרש בסוף, חיי נישואים ממוצע על 11.5 שנים בלבד. מה שמשאיר לכל המלווים 5 שנים כגרושים שיזכירו להם טוב טוב איזו טעות (ולא רק כלכלית) הם עשו כשהיו צעירים ותמימים.

תתחתנו בכיף, אך בתבונה

"אנחנו ממש לא מנסים להרוס לזוגות הללו את היום הגדול שלהם", אומר סטיוארט פרקין מטעם חברת קינגסטון ומוסיף: "אנחנו בהחלט זהירים יותר עם כאלה שמבקשים לקיים חתונות ענק ולהשקיע הרבה מעבר למה שהם פיננסית מסוגלים. חתונה ממש לא צריכה לגרום לכם לפשוט רגל. ניתן עדיין לקיים את היום המושלם בלי תג מחיר מטורף וסכום הלוואה מפואר".

ומה קורה בישראל? ובכן, קשה לומר באופן גורף שכל כלה מוותרת בקלילות על שמלת החלומות שלה שעולה 10,000 שקל (לא כולל הינומה, פאייטים ואקססוריז), מעצבת שתהפוך את האולם לטירה מהמאה ה-17 והופעה חיה של שרית חדד למשל. מצד שני, ישראל היא אשפית הקומבינות. ובמקרה הזה, מדובר בקומבינה לא רעה בכלל. בדיוק כמו הנופשים של "הכל כלול", החליטו להכניס את הקונספט גם  לעולם החתונות וכיום, יש לא מעט מקומות שמציעים "חתונת הכל כלול" כפי שמוצג בסרטון. אנחנו ממש לא היינו פוסלים את הרעיון.

והנה עוד כמה דברים שלא היינו פוסלים ובהחלט שווים קריאה:
חברות הפקה שמציעות לך דיל - אל תמהרי לפסול. מניסיון.
שמלות כלה בזול? יש חיה כזאת.
רוצה חתונה אינטימית וקטנה? מעולה, יש טרנד כזה בישראל.