אילוסטרציה, גטי (צילום: AFP, GettyImages IL)
חד הוריות, גרושות וצעירות מוצאות את עצמן במצב לא פשוט. אילוסטרציה | צילום: AFP, GettyImages IL
המיתון הכלכלי בישראל גרם באחרונה לעשרות צעירות ואימהות לילדים שפוטרו מעבודתן לעבור לאילת, ולעבוד כנערות ליווי בעיר כדי להשלים הכנסה. בשנים האחרונות, לפחות שישה ממכוני הספא בעיר הופעלו במסווה של מכוני ליווי. בין הנשים המועסקות: עובדות זרות, סטודנטיות שמממנות את התואר וחיילות משוחררות שרוצות לעשות כסף לטיול הגדול של אחרי הצבא.

"על מנת להערים על המשטרה המקומית, הבעלים - עבריינים אשר חלקם קשורים לארגוני פשיעה - שכרו מבנים ופרסמו אותם כמכוני ספא תמימים, כאשר בפועל הצעירות המעסות הציעו ללקוחות גם שירותי מין. השמועה על כך עברה מפה לאוזן והמכונים שגשגו בצורה מטורפת. זאת משום שהעסקה של בחורות ישראליות מושכת תיירים רבים לאותם מכונים", טוען קצין משטרה.

תעשיית מכוני הליווי באילת מגלגלת בשנה כמה עשרות מיליוני שקלים. השותפים בה הם חיילים בכירים בארגוני פשיעה ממרכז הארץ ומהעיר הדרומית שדואגים למנות 'קופים' (אנשי קש) מטעמם לנהל את המכונים. בעבר הלא רחוק הועסקו במכונים הללו בעיקר צעירות מברית המועצות לשעבר וממזרח אירופה, אך בעקבות פעילות צה"ל, מג"ב ובניית הגדר החדשה -  הכנופיות הבדואיות בסיני מתקשות להבריח נשים לעבודה, ואת מקומן תפסו הצעירות הישראליות.

בשנה האחרונה הצטרפו למעגל של מכוני הליווי עשרות נשים מובטלות מאילת וממרכז הארץ שהחליטו כי זו הדרך המהירה לכלכל את משפחותיהן. חלקן עברו להתגורר בעיר, וקיבלו מעמד של תושב עיר שמקנה כל מיני הטבות, כולל טיסות מוזלות למרכז הארץ.

"הביקוש לישראליות גדול בהרבה מהביקוש לתיירות, ומי שדורשים אותן הם בעיקר התיירים שמגיעים לנפוש באילת", טוען גורם משטרתי.

מה עדיף? שהילדים יישארו בלי אוכל?

נערת ליווי (צילום: דוברות חטיבת המשטרה)
אחד ממכוני הספא שהוסוו לצורך עבודת זנות | צילום: דוברות חטיבת המשטרה
א', אחת הנשים שעובדות במכון ליווי, סיפרה ל-mako על הסיבות לעשות זאת: "עבדתי כשבע שנים בעבודות משרדיות במרכז הארץ עד שנאלצו לקצץ, ופיטרו אותי. נשארתי בלי עבודה במשך תקופה בה צברתי חובות של שכירות, חשמל וארנונה. לפני כמה חודשים נתקלתי במודעה שהציעה עבודה בעיסוי באילת תמורת 10,000 שקל בחודש עם בונוסים - אז הלכתי על זה. מה עדיף, שהילדים שלי יישארו בלי אוכל? היום, אני מרוויחה 20,000 שקל בחודש, ולפעמים גם יותר, לעומת 5,000 שקל שקיבלתי כפקידה. הפער הזה מאפשר לי להעניק לילדים חוגים וחיים טובים יותר, ואני לא היחידה. יש לי עוד חברות שלא מצאו עבודה והחליטו לעבוד במכוני הספא".

גם ד' נתקלה באותה סיטואציה קשה כמו א'. בשנה האחרונה, היא עובדת גם כן במכון ספא כנערת ליווי. "קשה למצוא עבודה, הציעו לי עבודת ניקיון של בתי ספר ומשרדים, שזה אומר לעבוד 8 שעות ביום בשביל 3,500 שקל. אי אפשר לחיות מזה ולא ניתן לקיים ככה משפחה. חלקנו גרושות, והבעלים לא משלמים דמי מזונות, כך שבלית ברירה -  אני עובדת במכון ומקבלת משכורת יפה מאוד".

מרבית הנשים העוסקות בתחום הן חד הוריות, גרושות פלוס ילדים או פרודות מבעליהן שנקלעו למצוקה כלכלית כה קשה שאילצה אותן לעבוד בזנות על מנת לעשות כסף מהיר כדי לסגור חובות ולפרנס את ילדיהן.

גלי (שם בדוי), אמא ל-2, גרה בדירה שכורה באחד היישובים בדרום הארץ. היא התגרשה מבעלה לפני כשלוש שנים, ולפני שנה וחצי הוא הפסיק לשלם מזונות בטענה שפוטר מעבודתו, ואין לו כסף.

זונה מחכה ללקוח בחדר (צילום: Andreas Rentz, GettyImages IL)
"השוטרים מבינים כמה אנחנו מסכנות". צילום אילוסטרציה | צילום: Andreas Rentz, GettyImages IL
"פתאום מצאתי את עצמי עם ערימות של חובות, בעל הדירה רצה לזרוק אותי לרחוב עם הילדים. לא היה כסף לשלם עבור הגנים, היו לי אפילו חובות למכולת בשכונה בה גרתי. התייאשתי. חברה טובה התקשרה אליי וסיפרה לי שהיא עושה המון כסף באילת", משחזרת גלי. "אמרתי לעצמי שאין לי מה להפסיד. לקחתי את הילדים איתי ועברתי לגור שם. בהתחלה לא ידעתי שהעיסוי גם כולל שירותי מין שיצ'פר אותי בבונוס של 200 שקל מכל לקוח. חשבתי על זה. תהיתי מי יפרנס אותי ואת הילדים, מי ישלם חשבונות? ההורים שלי חיים על קצבת ביטוח לאומי. המצב שלהם על הפנים. אז החלטתי שבשביל כסף עושים הכול, אבל ההורים שלי לא יודעים מה אני עושה.

"אחרי כמה חודשים, המצב הכלכלי התחיל להסתדר אז נשארתי פה.  אם אני עובדת ערב - אני לוקחת בייביסיטר שתשמור על הילדים ותדאג להם עד שאני חוזרת. אז נכון - פה ושם המשטרה עושה פשיטות, חוקרת אותי ואת החברות שלי, אבל השוטרים די נחמדים ומודעים למצב. הם מבינים עד כמה אנחנו מסכנות וחסרות כל ברירה, כך שאחרי כל חקירה שלהם - משחררים אותנו בערבות וזהו".

"כדי להוציא נשים מהזנות – חשוב לדאוג להן לעבודה"

_OBJבשבוע שעבר ביקרה בעיר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי של הכנסת כדי לבחון לעומק את נושא הזנות בעיר. ח"כ שולי מועלם רפאלי, חברה בוועדה, הצליחה לדובב כמה מהאימהות לילדים, שמנסות לגדל את ילדיהן באופן נורמטיבי אבל לדבריה כדי להוציא אותן מהזנות - יש לשקם אותן ולדאוג להן לעבודה.

"נשים טוענות באוזניי שהן מרוויחות 4,000 שקל בחודש, ובזנות הן עושות את זה ביומיים. אני אמרר לאשה כזו את החיים?", הסביר מפקד מרחב אילת, סנ"צ קובי כהן לחברי הוועדה.

הוא גילה שנכון להיות  פועלות ברחבי העיר כ-15 קטינות בזנות אשר מטופלות בחלקן על ידי רשויות הרווחה בעוד שבעבר הרחוק המספר הגיע גם ל-70.

ראש העיר, מאיר יצחק הלוי הביע דאגה מכך שכמות גדולה של תיירים שעלולה להגיע לעיר רק תביא לביקוש גדול של שירותי מין. "אילת היא עיר תיירותית וכשמגיעים תיירים יש צרכים", אמר הלוי בדאגה.

בסוף השבוע פשטו בלשי משטרת מרחב אילת על אחד ממכוני הספא שפעל כמכון ליווי שנתן שירותי מין למאות לקוחות בחודש. נערות הליווי, כולן בשנות השלושים המאוחרות לחייהן, זעמו על השוטרים שהעזו לסגור את המקום ועצרו אותן לחקירה.

"אנחנו נילחם במכונים האלה ונסגור אותם כי הם מייצרים פשיעה", הבהיר קצין משטרה במרחב אילת, "נכון שיש פה נשים מובטלות שבאו להתפרנס מזנות אבל המטרה שלנו היא למגר את התופעה הזו, ושרשויות הרווחה ידאגו לאותן נשים. התפקיד שלנו הוא לאכוף את החוק".

עוד בערוץ הנשים:

>> הבחורה שמחקה סלבריטאיות בפקק תנועה
>> "אני במקלט לנשים מוכות? מה לי ולזה?"
>> עשיתי הפלה כדי לא לפגוע בקריירה שלי