הדוגמנית קרלה קלוס חיכתה להזדמנות הגדולה הזאת בקריירה שלה: לככב בהפקת אופנה של מגזין נחשב כמו ווג איטליה. כמה רבה הייתה אכזבתה כשתמונותיה הוסרו מאתר האינטרנט של ווג, לאחר התנגדות חריפה בגין עידוד אנורקסיה. לא נעים לשבור לצעירה את הלב, מצד שני – אי אפשר שלא לתהות – איפה היו העיניים של כל מי שעסק במלאכה בזמן צילום ההפקה?

קרלה קלוס מתוך ווג (צילום: צילום מסך מתוך ווג איטליה)
רזה ומסוכנת לסביבה. קרלה קלוס בהפקה של ווג | צילום: צילום מסך מתוך ווג איטליה

הדוגמנית האנורקטית מעוררת השראה עבור צעירות חולות

זמן קצר לאחר שפורסמה תמונתה של קרלה קרוס על דפי הכרומו, זו כבר כיכבה באתרים ברשת המעודדים אנורקסיה, והיא מה שנקראת "thinspiration" – קרי: השראה לבחורות רזות. עוד ברשימה: האחיות מידלטון, ויקטוריה בקהאם ומארי קייט אולסן. והדבר לא מפתיע: בתמונה המדוברת, שצולמה על ידי הצלם הנודע סטיבן מייזל, נראית הצעירה בת ה-19, בז'קט קצרצר, תחתוני סבתא סטייל ובפוזה מפחידה משהו שרק מעצימה ומבליטה את רזונה ועצמותיה של הדוגמנית.

עורכת מגזין ווג איטליה, פרנקה סוזאני, שידועה במאבקה העיקש נגד אתרים המעודדים הפרעות אכילה, מיהרה לעשות מעשה, והסירה את התמונות המדוברות מהאתר הרשמי של המגזין. צעד שזכה להערכה מצד המתנגדים לאנורקסיה. "אני שמחה שהם הבינו שמדובר בתמונה מזיקה במיוחד בעלת השפעה הרסנית. חבל שהם פרסמו אותה מלכתחילה, אבל לפחות השכילו להסיר אותה", מסרה לין גריף, מי שעומדת בראש העמותה למלחמה בהפרעות אכילה. לדבריה, האתרים שמעודדים בעיות אכילה ואנורקסיה הם מסוכנים במיוחד. "אנשים שסובלים מהבעיה מוצאים שם מענה ותמיכה ועידוד להמשיך במעשיהם, במקום לפנות לעזרה".

למה זה תמיד קורה בדיעבד?

הבעיה היא שדברים מסוג זה מתרחשים על בסיס יומי והסקת המסקנות תמיד נעשית בדיעבד. זוהי אינה הפעם הראשונה שרשתות, מותגים ואתרים מפרסמים תמונות של דוגמניות רזות בצורה מחרידה. טופשופ עשו זאת בעבר (והסירו את התמונות לאחר מעשה), ויקטוריה'ס סיקרט התמודדו עם אחת משלהן, מותג האופנה revolveclothingהסעיר את העולם עם דוגמנית במימדים של ילדה בת 12, גאפ הרחיקו לכת עם בובת ראווה אנורקטית והרשימה ארוכה. השאלה היא מה לעזאזל קורה שם בליהוקים ועל הסט? האם אין שם אדם, בין הצלמים, המאפרים, הסטייליסטים ויתר העוסקים במלאכה שהוא בר היגיון להעיר את כולם מהתרדמת המטרידה?

אין תמונה
עוררה את זעמם של הגולשים. אלי קרנדל לאתר מותג האופנה revolveclothing,


ולגבי הדוגמנית שמככבת בתמונות? ובכן, היא מעידה על עצמה שהיא בחורה ספורטיבית. "תמיד הייתי אתלטית, עסקתי בספורט ורקדתי בלט. עכשיו, עם כל הנסיעות בעולם, מאוד קשה לי לשמור על שגרת אימונים. אז יש לי מאמן אישי, רק כי זה חשוב".

>> קלי אוסבורן צבעה את השיער לאפור: הצלחה או כישלון?