מהו אידיאל היופי? כששאלנו את השאלה הזאת מומחים לרפואה אסתטית וקוסמטיקה, קיבלנו תשובות קצת מתחמקות – חלקם ניסו להאשים את פיבונצ'י ודה-וינצ'י, אחרים טענו כי אידיאל היופי משתנה מדור לדור. אז נכון, הכל נכון, אבל אותנו עניין לדעת איך נראה יופי מושלם בעיני אלה, שהמקצוע שלהם הוא ליצור את היופי המושלם.

הפנים של אליזבת טיילור, הגוף של סופיה לורן

דבר המומחה: ד"ר דב קליין, מומחה לכירוגיה פלסטית ורפואה אסתטית

המודל המושלם בעיניי
: "יעל בר זוהר, ומחו"ל  - שילוב של הגוף של סופיה לורן והפנים האגדתיות אליזבת טיילור".

יעל בר זוהר מצטלמת לללין בהריון (צילום: עודד קרני)
האישה המושלמת בעיני דוקטור דב קליין. יעל בר זוהר | צילום: עודד קרני
סופיה לורן (צילום: API, GettyImages IL)
גוף מושלם. סופיה לורן | צילום: API, GettyImages IL

פנים
"ניתן ללמוד על אידיאל היופי בפנים דרך פרופורציות. לצורך העניין, אם מודדים מהמצח ועד מתחת לאף, האזור הזה צריך להוות כשני שליש מגודל הפנים, בעוד שהשטח מן אף ועד מרכז הסנטר כשליש בלבד. כשמחלקים את הפנים לחצי מלמעלה ועד למטה, צריכה להתקיים סימטריה בין העיניים.

צורת העיניים חשובה - שלא יהיו נפולות או מורמות מדי. אידיאל העיניים המושלמות הוא צורה המדמה שקד. מבנה הפנים ועצמות הלחיים המחזיקות ומותחות כלפי מעלה את כל אזור הלחי חשובים לאידיאל היופי. עצמות הלחיים צריכות להיות עם נוכחות, אך לא בצורה מוקצנת.

חשוב שהסנטר יהיה בולט במידה אך לא יותר מדי. אידיאל היופי הוא כאשר הסנטר מקביל לאזור המחבר בין הגבות בקו דמיוני - כך הוא אינו נסוג או בולט מדי ומקנה בעצם קו לסת מושלם. לכן, החצי העליון של הפנים והחצי התחתון של הפנים חייבים להיות קשורים בסימטריה, מאחר שאחד תלוי בשני.

ומה לגבי אזור השפתיים? מומלץ שהשפה העליונה והתחתונה יהיו בשרניות אך לא יותר מדי, כאשר השפה העליונה צריכה להיות יותר קטנה בעשירית מהשפה התחתונה כדי לא ליצור שפתיים של ברווז. בנוסף, מומלץ שהשיניים יהיו ישרות ולבנות.

האף הוא צריך להיות ישר ולא סולד מדי, כשקצה האף צריך להיות עגול ומחודד כאחד. הסחוסים הפנימיים צריכים להיות סימטריים ובלי שום בליטות בקצה, ולכן חשוב שמחיצת האף תהיה ישרה והסחוסים יהיו בגודל הנכון".

גוף
"צוואר מעט ארוך, שמקנה מראה של צוואר ברבור, כתפיים שלא יהיו רחבות מאזור הירכיים, המותניים צריכים להיות צרים ביחס לחלק העליון והתחתון והרגליים צריכות להיות ישרות וארוכות. כמו כן, כדאי שהברכיים לא יהיו בולטות ושהקרסול יהיה דק ולא בולט".

לאו דווקא 90-60-90

דבר המומחה: רונית רפאל, בעלת מרכזי "רונית רפאל - מדע היופי"

המודל המושלם בעיניי:
"ג'וליה רוברטס וליז טיילור".

אין תמונה
אישה מושלמת. ג'וליה רוברטס
אליזבת טיילור -1948 (צילום: Hulton Archive, GettyImages IL)
דב קליין: פנים אגדתיות. אליזבת טיילור | צילום: Hulton Archive, GettyImages IL

"אני סבורה שהיופי המושלם הוא אידיאל שלא קיים במציאות; ובכל זאת כולנו מתפעלים מאנשים יפים, שנראים טוב ומשדרים יופי שנחשב קרוב למושלם. כמעט כולם מסכימים שליז טיילור היוותה מודל ליופי. נשים כמו סופיה לורן או ג'קלין אונאסיס נחשבו לאייקונים של יופי בתקופתן".

פנים
"היחס בין תווי הפנים הוא שמכריע את מידת היופי. ביוון העתיקה הגו אנשי המדע את 'הפרופורציה האלוהית' שייצגה את היחס המנצח. היום אנו יודעים שבמכלול שמרכיב פנים יפות דרושה הרמוניה בין תווי הפנים, פרופורציה נכונה וסימטריות – וכן עור פנים חלק, מטופח ובעל זוהר.

עם זאת, מראה הפנים צריך להיות טבעי ולא מוגזם מדי. איפור נכון, או תיקונים בעזרת הדגשת תווי פנים, יכולים לעזור לכל אישה להיראות יפה יותר, אם על ידי תיקון פגמים של א-סימטריה, או על ידי הדגשת מראה העיניים והגדלתן בעזרת הצללות.

חוקרים שניסו לפצח את המתכון לפנים המושלמות, מצאו כי בפנים שנחשבות יפות המרחק בין קו העיניים לבין הפה מהווה 36% מאורך הפנים הכולל, והמרחק בין העיניים מהווה 46% מרוחב הפנים הכולל".

גוף
"גוף האישה ידע במהלך ההיסטוריה ערכים שונים ליופי. היו תקופות שנשים מלאות ושופעות נחשבו ליפות, ולעומת זאת בתקופות מודרניות יותר - טוויגי היוותה מודל לחיקוי.

לדעתי גוף נשי יפה צריך לשדר בריאות וחיוניות. עמידה זקופה, גוף אסוף ומוצק גורמים לך להיראות טוב יותר - ומושכים מהסביבה מבטי התפעלות. מי ששומרת על אורח חיים בריא שכולל אימונים גופניים קבועים, ומקפידה על תזונה מאוזנת ובריאה - תעזור לגוף שלה להיראות טוב יותר.

גם בגוף האישה צריכות להיות פרופורציות נכונות, אבל לאו דווקא מודל ה- 90-60-90 הוא המודל המושלם".

עור שחום, עיניים כחולות או ירוקות

דבר המומחה: פרופ יהודה אולמן, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ומנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה

המודל המושלם בעיניי:
"השם הראשון שעלה אצלי הוא בחירה בנאלית: בר רפאלי. אך במחשבה שנייה, הייתי נוקב בשמה של חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי, שיש בה גם יופי, גם אצילות, וגם סוג של כוח".

אין תמונה
הבחירה הבנאלית והמושלמת. בר רפאלי
אנסטסיה מיכלאי (צילום: קדימה)
משדרת עוצמה. אנסטסיה מיכאלי | צילום: קדימה

"מעבר למקובל לומר שפרופורציות נכונות הן המפתח ליופי, הרי שאין ספק שמשהו המוקרן מבפנים ובא לידי ביטוי בהבעות, בחיוך, באינטונציה, הם שעושים את השלם כסכום של כל המרכיבים".

פנים
שפתיים צריכות להיות מלאות אך במידה כאשר התחתונה מלאה יותר מהעליונה, החיוך צריך להיות מלא, כשהוא חושף כמעט את מלוא טורי השיניים העליונים והתחתונים ואילו הסנטר צריך להגיע בפרופיל עד גובה החלק התחתון של המצח.

העיניים צריכות להיות בעלות מפתח אלכסוני הפונה כלפי מעלה בקצותיו, ועיניים כחולות או ירוקות הן היפות בעיניי. הגבות מעל צריכות להיות מעל גבול חלקן הגרמי בצידיהן החיצוני. עצמות הלחיים צריכות להיות גבוהות ומודגשות. העור, זה של הפנים וגם הגוף, צריך להיות נקי מפגמים, חלק ומשי".

גוף
"בין החזה למותן, ובין המותן לאגן, אותה פרופורציה של 1.61 ממש כמו בפנים. מבחינת החזה, מה שמוגדר אצלנו כמתל של 300 סמ"ק הוא הגודל שנותן לאישה בגובה של כ-170 ס"מ את הפרופורציה הנכונה. היחס הזה של 1.6 נכון גם כאשר לוקחים את הגו ביחס לאגן והרגליים. בכל הקשור לעור, כפי שאמרתי - ככל שהוא חלק יותר וחף מפגמים כך הוא יפה יותר, כשהגוון המעט שחום הוא המועדף עלי".

>> ומה לגבי גברים מושלמים? לנו יש כמה שעולים לנו בראש