מי לא פזל השבוע להורוסקופ השנתי בעיתונים ובאתרים? כמעט כל אחד מרגיש לפעמים צורך להאמין שחיינו אינם אוסף סתמי של צירופי מקרים, מקווה שיש איזו אמת עמוקה שמתעלה מעל היום-יום השרירותי. ויש מי שיודעים להתפרנס מחוסר הוודאות המכרסם הזה. בשבועות האחרונים יצאתי לפגישות ייעוץ עם אסטרולוגים, גרפולוגים ומתקשרים, מצוידת במצלמה נסתרת ובמבחן מתאים שבודק את גבולות הידע של כל אחד בתחומו.

בעלי המקצוע הראשונים שבדקתי היו האסטרולוגים. אסטרולוגיה היא האמונה העממית הנפוצה ביותר: על פי ההערכות יותר מ-50 אחוז מהאוכלוסיה קוראים הורוסקופים, גם אם לצורך בידור, וקצת יותר משני אחוזים נוהגים להתייעץ באופן קבוע עם אסטרולוג. בסקר שנערך לפני שנה על ידי ה-National Science Foundation נמצא כי 45 אחוז מהאמריקאים מגדירים את האסטרולוגיה בטווח שבין "מאוד מדעית" לבין "סוג של מדעית".  

יכול להיות שאסטרולוגיה מעניקה לחלקנו הכוונה ומשמעות, גורמת להם הרגשה טובה או מעשירה את חיים כשם שעושות זאת דת, שירה ופנטזיה. אבל האם בכירי האסטרולוגים בארץ באמת מסוגלים באמת לקרוא בכוכבים ולספר לנו אמת על אופיים של אנשים שלא פגשו מעולם, על תולדות חיינו ועל הזוגיות שלנו? איזה מין עצות הם יתנו לנו? יצאנו לבדוק.

הארוס: מרצה עונש של 130 שנות מאסר

הכירו את  נתנאל בר-ג'ונה. הוא נולד ב-15 בפברואר 1957, בשעה 8:38, בוורצ'סטר, מסצ'וסטס, והוא נבחר ברוב כבוד להיות הארוס הפיקטיבי שלי. למה פיקטיבי? קודם כל כי אני נשואה, אבל גם כי בר-ג'ונה מת בשנת 2008, בכלא, בזמן שריצה עונש מאסר של 130 שנים על רצח. ונתנאל לא היה סתם רוצח, אלא רוצח סדרתי. ולא סתם רוצח סדרתי – הוא היה רוצח ילדים וקניבל, שהואשם בחטיפת ורצח זאקרי רמזי, ילד בן עשר ממונטנה שנעלם ארבע שנים קודם לכן בדרכו לבית הספר. בר-ג'ונה הורשע ברצח שלושה נערים נוספים שגרו בשכנות; על פי כתב האישום, הוא התעלל בהם מינית ופיזית לפני רציחתם. בשנת 2004 בית המשפט העליון במונטנה דחה את כל ערעוריו ואישר את גזר דינו, ובשנת 2008 מצא את מותו בכלא לאחר דום לב.

זה היה סיפור הכיסוי שלי: נתנאל ואני הכרנו לפני שנה בשידוך. הוא רווק אמריקאי שחי בארצות הברית ומחפש כלה ישראלית. יש לו מפעל לשימורי בשר שנקרא "קרוגר". למרות שיש בינינו פער גילאים גדול, של עשרים שנה, אנחנו אוהבים מאוד ושוקלים להתחתן. ובעיקר, שנינו מאוד מאוד רוצים ילדים. מה שנותר לי לברר הוא את פרטי הלידה המדויקים שלי – המתנה קצרה במוקד הטלפוני של משרד הפנים, ובעזרת מספר תעודת הזהות שלי גיליתי שנולדתי בשעה 13:30 בבית החולים הקרייה בתל אביב.

דפקתי על דלתן של שלוש אסטרולוגיות (גילוי נאות - כמו כלי תקשורת רבים שלושתן פרסמו בעבר במאקו). נתתי להן את פרטי הלידה של בר-ג'ונה ואת השם שנולד בו, דיוויד בראון (הוא שינה את השם לנתנאל בר-ג'ונה בזמן מאסרו והתפרסם בשם זה). ביקשתי מהן לדעת האם הקשר הזוגי בינינו נכון וחזק? האם הוא יהיה בן זוג אוהב? איזה בן אדם הוא? ישר? הגון? אמפתי? והכי חשוב – האם נתנאל בר-ג'ונה יהיה אבא טוב לילדינו? דמות חינוכית, ערכית? עקרונית, המפות האסטרולוגית של שנינו אמורות להראות שמשהו בסיפור שלי לא מסתדר. האם אפגוש אסטרולוג שיעלה על התרמית ויעבור בהצלחה את המבחן?

"כשיהיו לו ילדים זה יספק אותו, יש לו כמיהה לילדים"

הטלפון הראשון שלי היה לפנינה כץ. כץ עוסקת באסטרולוגיה כמעט 40 שנה, כותבת בעיתונים ומופיעה לעתים קרובות באמצעי התקשורת, היא הופיעה בעבר גם אצל מתחרינו בערוצי הטלוויזיה השונים, וגם בערוץ 2. סיפרתי לה בטלפון מה הסיבה לבואי ונתתי לה מראש את תאריכי הלידה של אהובי ושלי, לבקשתה, על מנת שהיא תכין את המפות.

היא פתחה לי את דלת ביתה אל סלון צנוע ומלא בציורים. על השולחן בסלון חיכה לנו לפ טופ, ועליו מפות ושני ספרי אסטרולוגיה עבי כרס, מלאים בטבלאות קטנות עם מספרים, שבהם עלעלה שוב ושוב במהלך השיחה.

אבל לפני שניגשנו לנושא, פנינה פתחה בתיאור ארוך של תולדות חיי. תוך כדי שהיא דיברה הבנתי, לאט לאט, את שיטת העבודה. "בשנת 83' את בכיתה א'", היא אומרת, "היה לך קשה, לא הבנת מה קורה". כשבידה שנת הלידה שלי, היא יכולה לחשב בקלות מתי הלכתי לכיתה א' ומתי התגייסתי. "בכיתה ב' אני רואה שכבר יש לך חברות. השתדלת, היית מאוד מעורבת בלימודים, היית מאוד בפוקוס, מאוד משקיעה".

אני לא ממש זוכרת משהו מהגיל הזה.
"טוב, זה לא אומר שזה לא קרה".

"ב-92' אני רואה אצלך התחלת התאהבות", המשיכה פנינה. "את בגיל 15-16. אני רואה התאהבות גדולה, ממש התאהבת בו, אני רואה את זה".

אני מהרהרת בכך שאין דבר יותר טיפוסי מהתאהבות בגיל 16, ואז פנינה מגיעה, סוף סוף, לסיבה לבואי. "במהלך 2014 יש לך התאהבות מאוד חזקה!" זה נראה מבטיח. "תראי", היא מזהירה. "הוא לא אדם נוח ואת צריכה הרבה לוותר, יש לו הרגלים חזקים, שליטה. הוא יכול להיות בן אדם מאוד ספונטני אבל יש לו הרגלים עמוקים מאוד. אבל יש משיכה מאוד חזקה ביניכם והרגשה של רצון להיות יחד פיזית הרבה".

איזה אבא הוא יהיה?
"הוא דווקא יכול להיות אבא מאוד טוב. הילדים מאוד יחברו אותך איתו, הוא מאוד ישמח לשחק איתם, זה מה שהוא צריך, משפחה. הוא ידאג מאוד לבית, לתנאים. הוא אמפתי בכלל לאנשים חלשים, ושם הוא תמיד מתגייס. כשיהיו לו ילדים זה יספק אותו כי יש לו כמיהה לילדים. עניין הילדים הכי משמעותי, זה מאוד רואים אצלו. גם רואים שהוא מאוהב ורוצה ילדים, ורואים יותר מילד אחד", היא מחייכת.

ואיך הוא כבן אדם?
"הוא אדם קשה אם נכנסים איתו ראש בראש, אבל יש בו אנושיות, יש בו חלק נדיב וחשוב לו לצאת בן אדם, לראות את הצרכים של האחרים. יש לו אמפתיה".

לקראת סיום פנינה מכריזה: "יש לך הריון מאוד בקרוב, עד 2017 יהיה לך ילד בטוח".

בן או בת?
"אני רואה בן. אבל היו מקרים שאמרתי בן, ויצאה בת שהיא כמו בן". אני יוצאת מהפגישה עם הבטחה להקמת משפחה מאושרת ועם 767 שקל פחות בארנק.

"משהו בו מאוד התרכך עם השנים"

האסטרלוגית השניה היא חני שווימר. חני היא האסטרולוגית של הסלבס, וחיפוש שמה בגוגל מעלה אזכורים שלה במדורי רכילות לצד שמות כמו אורנה דץ וג'ודי שלום ניר מוזס. הטלפון שלה, לעומת זאת, לא עולה בגוגל, ועל מנת להגיע אליה נדרשים ממני מספר ימים של חיזורים בסמסים. מכיוון שהיא אסטרולוגית של סלבס, היא מסבירה כשאני משיגה אותה, היא דואגת להישאר דיסקרטית ואנונימית. מחיר הפגישה איתה – 400 שקל.

"אני רואה שאת יכולה להיות מנהלת גדולה", פותח חני, "משהו עם אחריות וערכים", ואני מציינת לעצמי שהיא באמת מאוד מרשימה.

"ידעת שהוא מבריק? הוא גאון, ממש...יש לו מרקורי בדלי, יש לו ונוס בדלי, יש לו שמש בדלי... אחד הגאונים שפגשתי".

אחרי כל המחמאות האלה היא בוחנת את ההתאמה הזוגית ופוסקת – "שמש וירח זה אחד החיבורים המשפחתיים הגורליים החזקים ביותר שיש באסטרולוגיה, כשהם מחוברים, זה חיבור גורלי חזק מאוד, ואני רואה אצלך מיסוד בספטמבר אוקטובר, כן, אני רואה גם מיסוד וגם הריון, מדהים!

"משהו בו מאוד התרכך עם השנים, הוא יהיה אבא מדהים. ובספטמבר יש הריון!"

זה יכול להיות שזה ספטמבר בשנה הבאה?
"לא. ספטמבר השנה - זה בטוח".

 

"הוא יתחבר מעולה לילד ויזחל איתו על הרצפה"

האסטרולוגית השלישית היא שלי רום. שלי מקבלת אותי בבית הוריה המפואר בהרצליה פיתוח. שלי, שפגישה איתה עולה 500 שקל, היא אשת מקצוע מהזן החדש: היא משלבת אסטרולוגיה עם תקשור ולכן היא לא מכינה את המפה מראש. הרבה דברים 'נופלים לה' במפגש הישיר עם הלקוח, כך היא מסבירה לי בעודה עסוקה בהקשת שם העיר של בר ג'ונה בסמראטפון ."וורצ'סטר אמרת? טוב, תקעתי משהו". כשאני שואלת איפה היא מקלידה את המידע היא פותחת בפניי עולם חדש של אסטרולוגיה. מסתבר שהיום כבר לא צריך להכין מראש מפה – יש אפליקציה שעושה את זה.

שלי מתבוננת בנייד שלה ואחרי שתיקה קצרה פוסקת: "כבר לפי התאריך אני יכולה לומר לך שיש התאמה. נתנאל הוא המון דלי. יש לו ילדים כבר?"

לא.
"אין לו? ואו! איך הוא לא הביא ילדים עד עכשיו? ואו! תקשיבי, כל עניין ילדים אצלו זה דבר קרמתי... אם היה לך חשש אני יכולה לומר... ואו..."

מה את רואה?
"אני יכולה לומר לך שזה מאוד קרוב, אם לא עכשיו אז חודש הבא, או גג גג גג עד החגים, בראש השנה את כבר בהריון!

איזה אבא הוא יהיה?
"הוא יהיה אבא מאוד פדנט. מאוד אוהב, מאוד רגשי. הוא איש עסקים שהגיע לרוויה מסוימת בחיים. הוא וורקוהוליק ועכשיו הוא יתפנה לדבר הזה... יהיו לכם ילדים יפים.."

כן? מה את רואה בנים או בנות?
"יכול להיות גם וגם. ולגביו, את יכולה להסיר דאגה מליבך. הוא יתחבר מעולה לילדים, יתחבר אליהם גם ממקום של אחריות וגם ממקום ילדי – יזחל איתו על הרצפה. אופק טלה זה אדם מאוד ילדי".

והוא אדם בריא? את רואה במפה שלו?
"אופק טלה זה אנשים בריאים".

אחרי שלוש הפגישות עם האסטרולוגיות, הבנתי שמכאן כנראה לא תבוא ישועתי והחלטתי ללכת על כיוון שונה, ולבדוק שלושה מתקשרים. אולי שם ימצא נביא האמת שלי? על כך בשבוע הבא.

 

תגובות

פנינה כץ מסרה בתגובה באמצעות עורך דינה צבי אפל: מרשתנו מוסרת תגובה חלקית בלבד המתבססת על זיכרונה ועל תוכן הכתבה שנמסר לה על ידכם. מרשתנו דואגת כי לקוחותיה יקליטו בעצמם את המפגשים עמה, על מנת שיוכלו לחזור אליהם בשלב מאוחר יותר, וכך גם היה במקרה דנא. ברור כי כוונת עורך התחקיר בכתבה הינה לרכוב על גל פופוליסטי כלשהוא ולא להציג תמונה מאוזנת ומדויקת של ביקוריו אצל המומחים השונים.

מרשתנו קיימה עם הכתבת מפגש מעמיק וארוך הכולל שחזור של העבר, אירועים מכוננים, יחסים משפחתיים, דמויות ההורים, ניתוח האישיות והיכולות האישיות. בנוסף במהלך הפגישה מרשתנו מסרה לכתבת פרטים נוספים רבים הנוגעים לחייה. כלל הפרטים המפורטים לעיל, משם מה לא מצאו את דרכם אל הכתבה, ובכתבה צוינו אנקדוטות בודדות אליהן נתפסתם כמוצאים שלל רב, למרות שאין בהם על מנת לשקף כלל וכלל את המפגש במלואו. זאת ועוד, בכל הנוגע לטענה כאילו מידע שמסרה מרשתנו בנוגע לחייה של הכתבת, בהסתמך על המפה האסטרולוגית הם פרטים כלליים המתאימים לחלק גדול באוכלוסייה לפי קבוצת הגיל שלה או כי מרשתנו נקטה בעורמה על ידי שאיבתו מכתבת בטרם מסרה אותו בחזרה כמידע מהמפה, מדובר בטענה חסרת כל שחר.

בניגוד לנטען בכתבה, מרשתנו לא הכינה מפה אסטרולוגית של בן הזוג של הכתבת. מרשתנו הכינה מפה אסטרולוגית רק בעבור הכתבת, ולפיכך כל פרט שמסרה לגבי בן הזוג, הרי שהוא נוגע אך ורק אל מערכת היחסים של בן הזוג עם אותה הכתבת. חמורה עוד יותר היא טענתכם המשתמעת לפיה מרשתנו כביכול שגתה בניתוח פרטי הקשר של הכתבת עם בן זוגה, כשכביכול טעתה בניתוח הקשר בין השניים כאשר "לא עלתה" על כך שמדובר בפרטיו של אדם שאינו בין החיים והינו רוצח סדרתי אלים. הצגת המסקנה האמור באופן מטה מעידה על חוסר ההבנה של הכתבת בתורת האסטרולוגיה, ופרסום הדברים באופן זה אף מהווה הטעיה של קהל הקוראים. העובדה שאדם נפטר אין בה כדי לפגוע בנכונות המפה האסטרולוגית שלו, ככל שזו תוכן תנותח, שכן תכונות האופי הנגזרות ממנה היו נכונות לפני פטירתו. האסטרולוגיה מכירה בתופעה הברורה לפיה ישנם מספר אנשים אשר יש להם מפה אסטרולוגית זהה, וזאת בשל כך שברור כי ישנם מספר אנשים אשר נולדים באותו הזמן ובאותו אזור זמן. העובדה כי מפה אסטרולוגיה של פלוני זהה לזו של אלמוני אין בה כדי לפגוע באמינות הניתוח, שכן אנשים אלו חולקים תכונות אופי זהות, כאשר עוצמת התכונות בכל אדם משתנה, וכל אדם מתעל את התכונות לכיוונים שונים.

משלי רום וחני שווימר לא התקבלה תגובה.

 מבחן הגרפולוגים הגדול: כך נפל איילון בן יוסף

מבחן המתקשרים: מי עלה על התרמית?

לכל כתבות המגזין