בשבוע שעבר ביקשתי מאסטרולוגים מוכרים לקבוע על פי תאריך ושעת לידה האם אהובי יהיה בן זוג והורה טוב. הם לא ידעו שתאריך ושעת הלידה שנתתי להם שייכים לנתנאל בר ג'ונה, רוצח ילדים וקניבל שמת בכלא וקבעו שהאהבה בינינו חזקה ושבר ג'ונה יהיה אבא נפלא לילד משותף שבקרוב יוולד לנו. השבוע החלטנו להציב מבחן יועצים מתחום נוסף – מתקשרים.

בשנים האחרונות, כך נדמה, אנחנו שומעים יותר ויותר על הקשר בין פוליטיקאים, אנשי עסקים, אומנים ובדרנים לבין מיסטיקנים ומתקשרים במיוחד. ביוני 2009 למשל, התראיינה שרי אריסון בחדשות ערוץ 2 וסיפרה שהיא "מקבלת מסרים ישר מלמעלה", וש"כבר הרבה שנים אני רואה דברים לפני שהם קורים", שמות כמו חמי רודנר, רם אורן, אלון אבוטבול, רונית אלקבץ, צופית גרנט, ירדנה ארזי, ארקדי גאידמק, בר רפאלי ועמרי שרון הם רק חלק מרשימה ארוכה של אנשים שעל פי הפרסומים התייעצו עם מתקשרים.

אז מהו בעצם תקשור? ד"ר אדם קלין אורון, אנתרופולוג שעבודת הדוקטורט שלו התמקדה בתופעת התקשור בישראל, מסביר כי תקשור הוא מצב בו אנשים מאמינים שהם משמשים צינור להעברת מסרים מישויות לא-חומריות. הישויות האלה יכולות להיות האר"י הקדוש, חייזר מאנדרומדה, ישות מגנטית בשם קריון או אפילו אלוהים. רוב המתקשרים לא מבררים את מקור המסר – מה שחשוב, מבחינתם, הוא שהמסר מרגיש להם נכון, ובעיקר, שהוא יעיל עבור הלקוח. לפי הנתונים המחקריים של ד"ר קלין אורון התופעה נפוצה למדי בקרב המעמד הבינוני בישראל, בעיקר אצל נשים בגיל העמידה.

יצאנו לשוק המתקשרים עם סיפור כיסוי מסתורי: סבתי האהובה, חיה, נפטרה לפני מספר חודשים, וצוואתה נעלמה. סבתא היתה אישה אמידה מאוד, ואנו יודעים שהשאירה צוואה מסודרת, אך הצוואה איננה. אנחנו חושדים בכולם - במטפל הפיליפיני, בעורך הדין ובכל אחד מבני המשפחה. אז מי העלים את הצוואה? שאלה קשה, בהתחשב בכך שסבתא חיה לגמרי חיה. מתקשר אמיתי אמור לעלות על התרמית.

"היא אומרת שתמיד צריך להרתיח את העלים"

עדי אשכנזי (צילום: טליה אלוני)
"הדוד לקח כספים שאמא שלך לא מודעת להם בכלל". עדי אשכנזי | צילום: טליה אלוני
המתקשרת הראשונה היא עדי אשכנזי. לא הבדרנית, אבל מיני סלב בזכות עצמה: אשכנזי היא יוצאת התכנית "הכוח" (גילוי נאות - התכנית שודרה בערוץ 10, מתחרה של "קשת"), ובעבר פורסם כי אריאל שרון ז"ל ובנו עמרי הגיעו אליה להתייעצות לפני הקמת מפלגת קדימה, וכי בר רפאלי נעזרה בשירותיה; היא גם כתבה לפני שנים אחדות אצלנו, במאקו. "האם תוכלי לתקשר עם סבתא?" שאלתי אותה בקול שבור, והיא ענתה - "בוודאי!"

הגעתי לביתה, פנטהאוז מרשים באחת השכונות החדשות בראשון לציון. על קיר חדר העבודה הקטן שלה ציור משפחתי ענק של שישה גברים. "אני בסך הכל שליח", מסבירה עדי, בזמן שהגברים בציור נועצים בי מבט עוכר שלווה. "יש לי יכולת שאני לא יכולה להסביר או ללמד - לקחת מסר מצד אחד ולהעביר לצד השני".

עדי פותחת בכמה שאלות, "כדי לדעת שאני על התדר הנכון".

איך תדעי שעלית על האדם הנכון?
"היא תיתן לי סימנים מזהים ואת תדעי אם זו היא", היא משיבה בחיוך.

תמיד היו לך יכולות כאלה?
"כן אבל זה התפתח עם השנים והשתנה. אני לא נכנסת לטראנס, יש תהליך אנרגטי מאוד גבוה שאני עוברת אבל אין פה הצגות כאלה של עפעופים, עזבי אותך מכל השטויות האלה".

אחר כך היא מכינה את הקרקע לטעויות. "יש בכל תקשור כמה פרטים שאני לא אדע לקשר אותם", היא מזהירה. "95 אחוז מהדברים שאני אגיד את תזהי, וחמישה אחוז אלה דברים שאני אגיד ולא נדע מאיפה הבאתי אותם. הבנת?"

מתחילים. "חיה אומרת שהיא לא נמצאת הרבה זמן בצד השני, עוד לא עברו שנתיים מאז שנפטרה, נכון?" נכון, אני עונה, אבל היא כבר יודעת - סיפרתי לה בשיחה המוקדמת שסבתי מתה לפני כמה חודשים. "היא אומרת שהיום היא כבר לא מתעסקת יותר עם מים, כי היו לה המון בעיות עם מפרקים של הידיים - היא נותנת לך סימן שתדעי שזה אחד הדברים שהיא סבלה מהם – כאבי מפרקים. היא גם יודעת שהעברתם אותה ממקום אחד לשני לפני שנפטרה, מהבית לבית החולים או לדיור מוגן. היא מוסרת שהיא יודעת שעשיתם בשבילה את הטוב ביותר למרות שהיתה התנגדות מצידה למעבר הזה. היא מבינה שנאלצתם לעשות בטובתה. והיא מוסרת שפגשה את אחותה בצד השני. יש לה אחות שנפטרה?"

אח.
"אח. היא התאחדה גם עם אמא שלה בצד השני. בנוסף, מה היא היתה ממלאת?"

ממלאת?
"היא היתה עושה ממולאים חבל על הזמן. כרוב ממולא, אוקיי, כרוב. שלה היה הכי טוב!" אני מהנהנת בחיוך. "היא אומרת שתמיד צריך להרתיח את העלים, לרכך אותם לפני שממלאים".

היא מספרת על משהו שקשור לבעיה שהמשפחה מתמודדת איתה עכשיו?
"מה שמות ילדיה?" אני אומרת לה את שם אמי ושם אחיה והיא רושמת. בהמשך היא שואלת בני כמה הם ובאיזה חודש נולדו, ואני מוסרת לה מידע אמיתי. היא חושבת קצת, מצביעה על שמו של דודי ואומרת "כאן הבעיה!"

אצל דוד שלי?
"הסיבה שהצוואה נעלמה היא כי הוא שם עליה יד! הוא לקח כספים שאמא שלך לא מודעת להם בכלל. תראי, אמא שלך צריכה להוציא דו"ח, יש אנשים שמתעסקים בזה בשוק השחור, זה עולה 3,000 שקל, דו"ח של כל מה שהיה בבעלות סבתא שלך בחמש השנים האחרונות, ולראות אם היו מהלכים של מכירה או קנייה, הוצאות גדולות של כספים מהבנק. הוא יצטרך לתת הסבר לאמא שלך אבל אז הוא יעמוד מול עובדות".

זה לא עורך הדין שלה, או המטפל הפיליפיני? את באמת שולחת אותי עכשיו למלחמת עולם במשפחה שלי?
"זה לא הם, זה דוד שלך. לכי תדעי כמה דברים הוא העביר אליו. אני רואה 500 אלף כל הזמן... היא נתנה לו 500 אלף שקל! הוא השתלט שם על דברים.." אני כבר מרגישה איך הכעס והשנאה עולים וגועשים בי, אבל אז אני נזכרת שסבתא בכלל חיה, ושאת סיפור הצוואה אני המצאתי.

סבתא יודעת איפה נמצאת הצוואה?
"היא מראה לי אקורדיון של מסמכים", עדי מצביעה על קלסר דומה על מדף בחדר. "יש לו כזה דבר?"

הפגישה מסתיימת לאחר תשלום של 500 שקל על תקשור עם אף אחד והמלצות לפנות לשוק השחור. יצאתי לדרך המומה מעזות המצח והתקשרתי לסבתא שלי, לשאול לשלומה ולומר לה שאני אוהבת אותה.

"לא מעניין אותה מהשטויות שלכם, היא אומרת תסתדרו בעצמכם"

ליאור מרדכי (צילום: טליה אלוני)
סבתא עסוקה מאוד. ליאור מרדכי | צילום: טליה אלוני
לאחר התאוששות מהפגישה עם עדי אשכנזי אני קובעת עם ליאור מרדכי. גם מרדכי השתתף בעבר ב"הכוח" והוא מתארח בתכניות וכותב בעיתונים. ליאור יושב בקליניקה שלו, מאזין בשקט לסיפור שלי וכותב מספר פרטים על דף. אחר כך הוא מושיט את ידו לספר לבן, מחזיק בו בשתי הידיים ומבקש ממני לגעת בידיו ,לא לפני שהוא מברר אם אני במחזור. הוא מלמל משהו ומבקש ממני לבחור מספר בין אחד ל-42, אני בוחרת, והוא פותח את הספר באותו עמוד ומכריז- "יש לך מזל מדהים, כל מה שתעשי בחיים יצליח". איזה ספר זה, אני שואלת בהתרגשות קלה, והוא עונה - "ספר הגורלות!". אחרי עוד תרגיל מרשים עם חפיסת קלפים אנחנו מתחילים בתקשור. הוא עוצם את עיניו, מגלגל אותן קצת לאחור, ומתחיל לדבר. "המעבר לעולם הבא עבר חלק", הוא אומר. "סבתא כבר שם, היא לא תקועה והיא מראה שהיא מאוד רחוק, כאילו עושה תנועה של 'אל תטרידו אותי'. היא נשמה מאוד מוארת, היא נמצאת עם נפטרים אחרים ולא עם בעלה".

מה לגבי הצוואה?
"כשאת מדברת על מלחמה סבתא שלך מיד מרגיעה ומרימה גבה", הוא אומר בטון רציני. "מבחינתה הדבר היחיד שהיא מראה לי זה חלוקת רכוש שווה בשווה. אני לא רואה מרמה –אף אחד לא גנב".

והיא לא אומרת איפה הצוואה?
"סבתא במקום טוב, לא מעניין אותה מהשטויות שלכם, היא אומרת תסתדרו בעצמכם. היא רק סובבה את הפנים בקשיחות, אם מישהו יצור מלחמתיות בגלל חזירות במשפחה".

והיא לא מוסרת משהו מעבר לזה? נשיקות ,אהבה, געגוע?
"היא לא רוצה לדבר", ליאור מתעקש, "היא עסוקה". הוא מסביר זאת במטאפורה יצירתית במיוחד, המבוססת על כך שאמרתי לו שאני עובדת בבנק. "תחשבי שאת כרגע בבנק עם לקוח חשוב ואסור לאף אחד להפריע , הדבר היחיד שאפשר זה להיכנס להביא לך נס קפה וגם אז לא אומרים לך 'קחי' כדי לא להוציא אותך מריכוז",

היא עד כדי כך עסוקה?
"כן! עזבי אותה כרגע", הוא מתרגז, ואז מתרכך קצת ואומר: "יכול להיות שתדברי איתי בעוד חודש והיא תהיה פנויה".

אני משלמת לו 450 ויוצאת. הוא לא פתר את תעלומת הצוואה, אבל לפחות לא שלח אותי לפרק משפחה. גם זה, כפי שראינו, לא מובן מאליו.

"עדיף לכם לא למצוא את הצוואה כי זה יעשה הרבה בלגן"

טרי לוי (צילום: טליה אלוני)
יש צוואה! בעצם אין! טרי לוי | צילום: טליה אלוני
אחרונה חביבה אני קובעת עם טרי לוי. טרי היתה בעבר פקידה בבנק בעצמה, והמציאה את עצמה מחדש כידעונית שמדברת עם רוחות ומרפאת אנשים במגע יד. היא פתחה לי את דלת ביתה בכפר סבא בחיוך ובשמלה הודית אדומה. "אני מחוברת לעולם של החיים והמתים. זה משהו שתמיד היה שם", היא פותחת בהסבר קצר על עצמה. "אני לא מבקשת באופן ישיר לדבר עם נשמה, רק אם היא מגיעה אליי. בדרך כלל שהצוואה מגיעה לידיים לא נכונות הנפטר מאוד לא רגוע, אז בואי נראה. אני מתחברת". היא עוצמת את עיניה, כמו נכנסת למעין מצב של ריכוז עמוק. "זאת נשמה שהרגישה מאוד בודדה, יש שם טינה וכעס כלפי אנשים קרובים, אנרגיה של ביקורת – לא מספיק דואגים, לא מספיק אוהבים, היא הלכה כועסת. לכן היא לא במצב של להגיע ל'ביקור' כי היא לא עברה זיכוך, היא עדיין בוויכוח על מי היה בסדר ומי לא. ולכן אני לא מקבלת תקשורת איתה באופן ישיר". טרי מסבירה שהיא משתמשת ב- "דאטה בייס" כדי לקבל מידע, ולא ממש ברור לי מה כוונתה.

אולי סבתא כועסת כי הצוואה שלה נעלמה?
"אני מרגישה שאין שום צוואה שמישהו זייף או הסתיר – זה מה שאני מרגישה... רגע, התחלתי לראות משהו. רגע", אני נדרכת. "יש צוואה. זה מדהים!" היא פוקחת את עיניה בהפתעה "יש צוואה! היא קיימת איפשהו!"

באמת? איפה?
 טרי שבה ומתכנסת. "עדיף לכם לא למצוא אותה כי זה יעשה הרבה בלגן".

אז מה לעשות?
"לכו על חלוקה של כל הרכוש באופן שווה, תשלימו ותסגרו את הקרמה הזאת".

במפגש עם טרי היה רגע מעניין: לקראת סופו היא טענה שהיא "לא מרגישה אותה כנשמה שנפטרה, זו נשמה כועסת וחסרת אונים. באותו אופן זה יכול להיות בן אדם חי שמרגיש ככה". איך זה מתיישב עם כל המסרים האחרים שהיא העבירה? האם זאת רק טקטיקה שמטרתה להימנע מלהיכנס לפרטים כלשהם בנושא הצוואה, בשם המסר של פיוס והרגעה? ואולי משהו עורר את חשדה של טרי שטומנים לה כאן איזו מלכודת? שילמתי לטרי 400 שקל, והיא התנצלה שלא הצליחה לעזור יותר.

אז איך זה עובד?

יש הרבה במשותף לאסטרולוגיה, בה עסקנו בפרק הקודם, ולתקשור. גם בענפים מיסטיים אחרים, כמו נומרולוגיה, קריאה בכף יד, קריאה בקלפי טארוט, קריאה בקפה ועוד, נדמה לפעמים שגם אם איננו מאמינים, היועץ פשוט יודע עלינו דברים שאי אפשר סתם לנחש. איך זה באמת עובד?

הכירו את טכניקת הקריאה הקרה. כדי להבין אותה נעזרנו בגלעד דיאמנט - ספקן מקצועי, מחבר הספר "חשיבה חדה" ובעל בלוג באותו שם. גלעד מסביר לנו איך אפשר, באמצעות אוסף של טריקים פסיכולוגיים לא מסובכים, לגרום לאדם להאמין שהדברים שנאמרים לו הם בעלי משמעות. הוא מסביר איך יועצים משתמשים במניפולציות כדי לרכוש את האמון של הלקוחות שלהם. "זה משחק של פרשנויות", מסביר דיאמנט. "היועץ זורק דברים כלליים ומעורפלים, והלקוח הוא שמפרש ומכוון למקומות שרלוונטיים לחיים שלו. הלקוח זוכר את ההתאמות ושוכח את ההחטאות, וגם לגבי ההתאמות – הלקוח שוכח שהוא זה שלמעשה סיפק את כל המידע".

בסרטון ניתן לראות איך שמירה על ערפול ומסרים סותרים היא דרך לחמוק מטעויות צורמות. טרי הרבתה להשתמש בטכניקה הזו: בתחילת הפגישה היא טוענת שאין כלל צוואה סופית, ואחר כך היא מחליטה שבעצם יש צוואה: "היא קיימת איפשהו, אבל עדיף לכם לא למצוא אותה כי זה יעשה הרבה בלגן, זה יביא למלחמות עולם". היא לוקחת לעצמה הרבה מרחב תמרון – אין צוואה, יש צוואה, אל תמצאו אותה, אל תדעו מה נכתב בה. היא שולחת אותי עם מסר של אחווה ופיוס אבל למעשה לא מוסרת שום מידע ספציפי. כך גם ליאור מרדכי, שאחרי שלל הצגות "מרשימות" לא אמר דבר משמעותי - בעיקר כי לטענתו, נשמתה של סבתא מאוד עסוקה עכשיו.

הנה עוד כמה חוקי קריאה קרה שאפשר לאתר אצל מיסטיקנים ויועצים למיניהם:

השתמש במידע שהלקוח נותן לך

יש שבעה דברים עליהם אנשים רוצים לדבר יותר מכל: אהבה, בריאות, כסף, קריירה, נסיעות, השכלה ושאיפות. בכל גיל אנו נוטים להיות מוטרדים מנושאים אחרים: בני נוער ובני עשרים פלוס עסוקים בעיקר בחיפוש עצמי וביחסים זוגיים ומיניים; סביב גיל 30 מתמקדים יותר בקריירה, כסף והקמת משפחה; סביב גיל 40 עסוקים בקשיים של גידול ילדים ובבעיות בריאות של ההורים, ובסביבות גיל 45 ואילך אנשים מתעסקים בבעיות בריאותיות של עצמם ובמשברי זוגיות. היועץ שואל שאלות ומצהיר הצהרות כלליות לגבי כל אחד מהנושאים, ומהר מאוד הוא מגלה מה התחום שהלקוח הכי סקרן לגביו.

כשאני מגלה, למשל, למתקשרת עדי אשכנזי שהייתי הנכדה הבוגרת, עדי מנסה ניחוש מושכל: "היא רוצה להודות לך על כל מה שעשית עבורה בשנים האחרונות, את טיפלת בה, היית אחראית לתרופות שלה". אחרי שאני מספרת לה שיש לי שני בנים אשכנזי מנחשת ניחוש מושכל נוסף: "מי הילד שהביא לה ציור שתלו ליד מיטתה לפני שנפטרה ששימח אותה מאוד? שהיה בו לב או כתוב 'אני אוהב'?". אם זה ילד קטן כנראה היה לב, אם ילד גדול יותר, כנראה נכתב "אני אוהב". בכל מקרה זה יישמע ספציפי, והאפשרות השנייה תישכח מיד.

גם המתקשרת טרי לוי משתמשת במידע שאני מספקת לה. בסיפור על היעלמות הצוואה הסברתי לה שכעת כולם חשודים - מידע מאוד שימושי, ואכן היא משתמשת בו בהמשך: "אין אחדות במשפחה, אתם מחכים למלחמה. כולם חושדים בכולם".

במפגש עם האסטרולוגית שלי רום, בפרק הקודם, ניתן לראות איך היא שואבת את רוב המידע ממני. "במה את עוסקת", היא שואלת, ולי יש תשובה מוכנה מראש - כלכלנית. שלי מאשרת שהיא אכן רואה זאת במפה שלי: "כן, אדמה ואדמה ואויר – כן, כלכלנית זה מתאים, כלכלנית זה מתאים... טוב, שור, נו. שור זה כסף, התעסקות בכסף. מרקורי בשור זה התעסקות בכסף. גם בית 8 מאוד מפותח אצלך שזה גם כספים". אגב, כל זאת כאשר אין דבר שרחוק ממני יותר ממספרים.

כשאני מספרת לשלי שבן זוגי הקים את העסק שלו עם אחיו המנוח, היא נראית שמחה על המידע הרב שסיפקתי לה: "רואים, כי מאזניים חזק אצלו, ונוס, מרקורי וקראון נמצאים במקבץ של צמידות, שזה אומר שיש לו פחד משותפויות ופחד לאבד אנשים, כמו שאיבד את אחיו. יש לו קארמה לא פשוטה שקשורה לביטחון המשפחה, הוא לא סתם דואג, יש לו ממה. אחר כך היא שואלת איך נפטר האח ואני עונה שהוא נהרג בתאונה. שלי עונה, "וואו, אז זהו, ממש רואים את זה. מתי הוא נפטר?" אני עונה שלפני עשרים שנה. "זהו, אני חשבתי חמש עשרה". לכאורה היא קוראת, אבל בעצם היא שואלת המון שאלות.

לפעמים מומלץ גם לזרוק איזה ניחוש פראי מאוד ספציפי. אם הוא במקרה מתברר כנכון, החגיגה גדולה. אנשים יספרו על המקרה בהתלהבות, והספקנים יתקשו להפריך. אשכנזי מנסה כביכול לנחש ניחוש כזה: "היא רוצה להודות לכם על המצבה שערכתם לה, היא אומרת שדקדקתם לתאר אותה... השתמשתם במילה אצילית?" עדי כוססת ציפורניים בהמתנה לתשובתי. אני מחליטה לזרום איתה ועונה – "אצילה". עדי קורנת מהקליעה ומוסיפה, "קלטתי את הקטע של הכיתוב". זה לא ניחוש פרוע לגמרי - חישבו על כמה מצבות המילה הזאת מופיעה.  

הצהר הצהרות דו משמעיות

"אם תתאר תכונה והיפוכה", מסביר דיאמנט, "הלקוח יתמקד בחלק שמתאים לו יותר וישכח את ההמשך". התופעה הזאת נקראת "אפקט פורר", על שם הפסיכולוג שבדק את הנושא את ב-1948. אפקט פורר מתאר מצב בו נדמה לנו שהדברים נאמרו על בסיס נתונים יחודיים לנו – חישוב נומרולוגי של השם שלנו, מצב הכוכבים בתאריך לידתנו או הקלפים שאנו בחרנו מהחבילה. הנה כמה דוגמאות למשפטים שכמעט כל אחד ירגיש שהם נכתבו בדיוק עליו: "לפעמים, כשנחה עליך המוזה, אתה יכול להיות יצירתי ולתת לדמיון להשתולל, אבל כשצריך, אתה בהחלט מסוגל להיות מעשי ועם שתי רגליים על הקרקע"; "אתה יכול להיות מאוד מוחצן כשאתה רוצה, אבל לפעמים מה שאתה באמת צריך זה ערב שקט מול הטלוויזיה או לשקוע בספר טוב"; "יש לך משמעת עצמית שעוזרת לך להראות בשליטה בעיני אחרים, אבל לפעמים, מבפנים, אתה למעשה מרגיש חסר ביטחון במקצת". תוך כדי ההצהרה, היועץ שם לב לתגובת הלקוח – לאיזה חלק של המשפט הוא "מתחבר" יותר. כך הוא מקבל רמזים טובים על אופיו.

האסטרולוגית חני שווימר, למשל, מצהירה הרבה הצהרות דו משמעיות - היא מתחילה בתיאור שלי - "את מאוד יעילה, מאוד תחרותית, פרפקציוניסטית, אתגרית, תחרותית, יש לך קצת מפה של גבר מצליח". כשאני עונה שהלוואי שהייתי קצת יותר תחרותית, היא מתקנת: "את מאוד תחרותית אבל הרבה פעמים בגלל הפחד שלך לא להצליח את נמנעת, מפחדת מראש לנסות".

אמור דברים כלליים כאילו הם ספציפיים

אמירות רבות, מסביר דיאמנט, נשמעות מאוד ספציפיות, למרות שהן נכונות לגבי חלק גדול מהאנשים.  למשל, אם מישהו אומר לכם שהוא רואה שיש בבית קופסה או מעטפה של צילומים ישנים שמעולם לא הגיעו לאלבום, פתק תזכורת על המקרר או ליד הטלפון שמזמן כבר אינו רלוונטי, או מגירה תקועה או שאינה נפתחת בצורה חלקה.

יש אמירות מסוימות שמתאימות כמעט לכל אחד: עדי אשכנזי, למשל, מספרת על סבתא שלי - "היא יודעת שהעברתם אותה ממקום אחד לשני לפני שנפטרה. מהבית לבית החולים, או מהבית לדיור מוגן", או "היו לה המון בעיות עם מפרקים של הידיים, היא נותנת לך סימן שתדעי שזה אחד הדברים שהיא סבלה מהם – כאבי מפרקים". אלה פרטים שיהיו נכונים כמעט לגבי כל אדם מבוגר.

בפרק האסטרולוגיות רואים את האסטרולוגית פנינה כץ מדברת על נושאים כללים לפי קבוצת גיל, כמו לימודים בבית ספר, אהבה ראשונה, יחסים עם ההורים וכדומה. "כך למשל היא אומרת, "ב-93-94 אני רואה שנה משמעותית לעצמאות שלך, התחלת לעבוד וזה נתן לך תחושת עצמאות מההורים, את פחות מוכנה לשמוע בקול ההורים, פחות תלויה בהם, מערכת היחסים עם אמא מאוד לא טובה, אני רואה התנגשויות אתה". כשהיא מגיעה לשנת הגיוס שלי היא שואלת, "ב-96' התגייסת נכון? כי אני רואה אותך נכנסת למסגרת מסודרת. כבר היה לך תפקיד, משהו אחראי שלקחת על עצמך". לגבי הקשר שלי עם אבי היא אומרת - "בגיל מסוים פתאום ראית אותו אחרת, או חווית אותו אחרת, מאשר עד גיל מסוים – את זה את מזהה?" – פחות או יותר ההגדרה של התבגרות.

הסווה שאלות כאמירות

דיאמנט מסביר שהיועץ מחלץ מידע מהלקוח על ידי הסוואת שאלות כאמירות, לאחר שזרקת אמירה מעורפלת בכיוון כלשהו - זה נשמע הגיוני? /  אז למי זה יכול להתייחס? /  האם אתה מתחבר עם מה שאמרתי? /   איך זה יכול להיות משמעותי לגביך? ברוב המקרים הלקוח לא יזכור כי למעשה הוא זה שסיפק את הפרשנות והפרטים.

כך אפשר לראות, למשל, כיצד פנינה כץ מסווה שאלות בסופי משפט: "ב-91' אני רואה משבר גדול בבית, את בת 14, משהו עובר על הבית , אולי אחד ההורים מתמודד עם חולי של אחד ההורים שלו, אולי אבא עובר משבר שאת יודעת עליו? אולי סבא או סבתא היו חולים? יודעת משהו? אולי אחד ההורים היה חולה? זוכרת משהו כזה? לא זוכרת מה היה? אולי מישהו מההורים נאלץ לעזוב עבודה? אולי אמא עוברת את גיל המעבר?" אחרי שראתה שאין הסכמה מצידי לאף ניחוש היא עוזבת וטוענת, "טוב, זה מה שאני רואה פה" . 

השתמש בז'רגון מקצועי

יועצים נוהגים להרשים את הלקוחות באמצעות שימוש במונחים מקצועיים רבים. שלי רום משלבת ז'רגון מקצועי ללא הפסקה: לשאלתי איך היא רואה שדיויד יהיה כל כך טוב עם ילדים היא מסבירה: " יש לו כוכבים באריה ובית 5. בית 5 זה בית הילדים, ויופיטר נכנס לאריה ואז זה עשה לו ממש תשוקה לילדים, ויש לו פלוטו באריה ופלוטו באריה זה הריון – ויופיטר הולך לעבור על פלוטו ממש בחודשיים הקרובים".

הכן דרכי מילוט

אחת הדרכים לצאת בשלום עם טעויות היא להנמיך ציפיות ולציין כבר בתחילת המפגש ציין כי לא ניתן לדייק ב-100 אחוז. זה בדיוק מה שעושה עדי אשכנזי: "מבחינה סטטיסטית 95 אחוז מהדברים שאני אגיד את תדעי על מה אני מדברת ו-5 אחוז של דברים שאני אגיד לא נדע מאיפה הבאתי אותם".

דרך התחמקות אחרת היא לטעון כי הארוע התרחש בעבר הרחוק ולרמוז בעדינות כי זו אשמתו של הלקוח שאינו זוכר זאת. אפשר לחילופין לטעון כי הצהרתך מתייחסת כנראה למשהו שיקרה בעתיד. בדרך כלל, מי שיוצא ממפגש כזה לא מתיישב לחשב את הטעויות באחוזים.

טכניקה אחרת היא להפיל את האשמה על הלקוח - הוא לא יודע את האמת, הוא שכח, הוא מדחיק. עדי אשכנזי מנסה לברר האם קיבלתי צמיד מסבתא, וכשאני עונה לה שלא היא אומרת, "אז עזבי את זה. תשאלי את אמא שלך, אולי היא מכירה את הסיפור". כשהיא שואלת אם סבתא אהבה מוזיקה רוסית, "משהו כמו פולקלור רוסי?", אני עונה שהיא אהבה דווקא מוזיקה קלאסית. "אז קלאסית זה משהו של פולקלור, קלאסי מקובל עליי". עדי משיבה בפסקנות.

עוד אפשרות היא להכליל את האמירה או לתת לה פרשנות שונה: כך למשל פנינה כץ אומרת, "עד קיץ 2004 אני רואה משבר ביחסים, יש פוטנציאל של פרידה". אני מתקנת שדווקא היינו אז עוד יחד, "אז אולי שם התחילה הפרידה אבל לא נפרדתם ממש עדיין, כאן כבר רואים שאתם בתהליך של פרידה... את יודעת כבר בתת מודע שמשהו לא בסדר גם אם לא נפרדתם עדיין... אני רואה את זה כבר קודם, זה הבונוס של לנתח דרך כוכבים, רואים תיכף בהתחלה מה יהיה".

בשבוע הבא נבדוק סוג נוסף של יועצים, כאלה שזוכים אולי ליותר אמון והילה מדעית מכל האחרים – הגרפולוגים. זה גם המקום להזכיר שפרס בסך מיליון דולר מחכה כבר עשרות שנים לאדם הראשון שיצליח להדגים יכולות "על טבעיות" כלשהן. בינתיים, טרם נמצא האמיץ שגם ניגש להדגים את יכולותיו וגם הצליח בכך.

תגובות

מעדי אשכנזי נמסר: כל תהליך התקשור מבוסס על האמון בין הלקוח למתקשר. רק על סמך הנתונים שמציג כל לקוח מגיעה הידיעה האינטואטיבית המכילה את הפרטים האינטימיים לכל מקרה. איפה נשמע ואיך יתכן שהחיפוש אחר האמת ישתמש החוקר תוך שימוש בעזות מצח ובזדון מכוון ושימוש בשקרים  כאמצעי לגיטימי לחשיפה המגמתית של דעתו. שכן גם אם תלך לרופא מומחה מדופלם ברפואה ותציג בפניו מצג שוא של מצבך, תקבל ללא שום ספק איבחון שגוי ומוטעה לגבי בריאותך. ואז הייתה הכתבת הנכבדת גם חשופה לתביעת דיבה גדולה וחמורה על מעשייה. בעברית המילה תקשור מכילה בתוכה את המילים קשר ושקר ולא בכדי, מאחר וכשמתנהל התהליך מתוך אמת יש קשר = תקשור. כשהמצג שיקרי מזוייף ומגמתי התוצאה תהייה שקר. ועל כך יוכלו להעיד אלפי הלקוחות המתדפקים על דלתי ב 20 שנות קריירה משגשגות ואשר ישמחו לספר לכל המעוניין וגם לכתבת הנכבדת על החוויה המדהימה והמסייעת שבהתקשרות עם העולם שמעבר.

ממרכז ליאור מרדכי נמסר: ליאור מרדכי הינו מתקשר בעל שם ומוניטין  המקבל מסרים באמצעות תקשור ומעביר את המסר אל האדם אליו יועד המסר. ליאור מרדכי נעזר גם באמצעים ויזואליים כמו קלפים וספר הגורלות כאמצעי להמחשת המסרים שהוא מקבל. ככלל המתקשר במהותו אינו חוקר, אינו תעודת ביטוח לעניין המסר שהועבר אליו ואינו מתיימר לבדוק את נכונות המסר. האדם שקיבל את המסר יידע לפרש את המסר יחד עם המתקשר בקונטקסט הכללי של חייו. נשמות האנשים מעבירות מסרים בין אם הן בעולם החיים ובין אם הן בעולם אחר וליאור מרדכי משמש "צינור" להעברת המסרים אותן מבקשות הנשמות להעביר. התחקירנית בחרה להתייעץ בנושא צוואת סבתא אשר נשמתה נמצאה כנשמה שהגיעה ליעדה להבדיל מנשמה טועה או נשמה תקועה. כבר בראשית התקשור הבחין ליאור מרדכי כי אין לו תקשורת עם הסבתא ואף הציע לנסות שנית בעוד חודש. המסר שהועבר על ידי ליאור מרדכי לתחקירנית, מחזק את המוניטין המוצדק לו זוכה ליאור מרדכי בארץ ובעולם, לפיו הסבתא  אינה מעוניינת במחלוקות והיא מתנגדת באופן נחרץ למלחמות בין בני המשפחה. היושרה המקצועית של ליאור מרדכי נמצאו ללא רבב, חרף ניסיונה של התחקירנית להטעותו במידע שגוי שאמור לשבש את תדר התקשור.

לכתבת באופן אישי מוסר ליאור מרדכי, כי הוא חוזר על המלצתו למשפחה, לנהוג על פי בקשת נשמתה של הסבתא ולחלק את הירושה בבוא העת, ללא מריבות ומחלוקות.

מטרי לוי נמסר: ברגע שמגיעים עם סיפור שאינו נכון כדי לבחון את המתקשר, ככה גם מקבלים את המידע. אני זוכרת עד כמה המטופלת היתה מבולבלת וניסתה לסחוט תשובות: "יואוווו איך בא לי שתגידי לי איפה הצוואה". חבל שזו הדרך שאתם מבקשים ללמוד על תדרים אחרים אבל דומה מושך דומה. מה שהיא או אתם הבאתם זה מה שקיבלתם.

פנינה כץ מסרה בתגובה באמצעות עורך דינה צבי אפל: מרשתנו מוסרת תגובה חלקית בלבד המתבססת על זיכרונה ועל תוכן הכתבה שנמסר לה על ידכם. מרשתנו דואגת כי לקוחותיה יקליטו בעצמם את המפגשים עמה, על מנת שיוכלו לחזור אליהם בשלב מאוחר יותר, וכך גם היה במקרה דנא. ברור כי כוונת עורך התחקיר בכתבה הינה לרכוב על גל פופוליסטי כלשהוא ולא להציג תמונה מאוזנת ומדויקת של ביקוריו אצל המומחים השונים.

מרשתנו קיימה עם הכתבת מפגש מעמיק וארוך הכולל שחזור של העבר, אירועים מכוננים, יחסים משפחתיים, דמויות ההורים, ניתוח האישיות והיכולות האישיות. בנוסף במהלך הפגישה מרשתנו מסרה לכתבת פרטים נוספים רבים הנוגעים לחייה. כלל הפרטים המפורטים לעיל, משם מה לא מצאו את דרכם אל הכתבה, ובכתבה צוינו אנקדוטות בודדות אליהן נתפסתם כמוצאים שלל רב, למרות שאין בהם על מנת לשקף כלל וכלל את המפגש במלואו. זאת ועוד, בכל הנוגע לטענה כאילו מידע שמסרה מרשתנו בנוגע לחייה של הכתבת, בהסתמך על המפה האסטרולוגית הם פרטים כלליים המתאימים לחלק גדול באוכלוסייה לפי קבוצת הגיל שלה או כי מרשתנו נקטה בעורמה על ידי שאיבתו מכתבת בטרם מסרה אותו בחזרה כמידע מהמפה, מדובר בטענה חסרת כל שחר.

בניגוד לנטען בכתבה, מרשתנו לא הכינה מפה אסטרולוגית של בן הזוג של הכתבת. מרשתנו הכינה מפה אסטרולוגית רק בעבור הכתבת, ולפיכך כל פרט שמסרה לגבי בן הזוג, הרי שהוא נוגע אך ורק אל מערכת היחסים של בן הזוג עם אותה הכתבת. חמורה עוד יותר היא טענתכם המשתמעת לפיה מרשתנו כביכול שגתה בניתוח פרטי הקשר של הכתבת עם בן זוגה, כשכביכול טעתה בניתוח הקשר בין השניים כאשר "לא עלתה" על כך שמדובר בפרטיו של אדם שאינו בין החיים והינו רוצח סדרתי אלים. הצגת המסקנה האמור באופן מטה מעידה על חוסר ההבנה של הכתבת בתורת האסטרולוגיה, ופרסום הדברים באופן זה אף מהווה הטעיה של קהל הקוראים. העובדה שאדם נפטר אין בה כדי לפגוע בנכונות המפה האסטרולוגית שלו, ככל שזו תוכן תנותח, שכן תכונות האופי הנגזרות ממנה היו נכונות לפני פטירתו. האסטרולוגיה מכירה בתופעה הברורה לפיה ישנם מספר אנשים אשר יש להם מפה אסטרולוגית זהה, וזאת בשל כך שברור כי ישנם מספר אנשים אשר נולדים באותו הזמן ובאותו אזור זמן. העובדה כי מפה אסטרולוגיה של פלוני זהה לזו של אלמוני אין בה כדי לפגוע באמינות הניתוח, שכן אנשים אלו חולקים תכונות אופי זהות, כאשר עוצמת התכונות בכל אדם משתנה, וכל אדם מתעל את התכונות לכיוונים שונים.

מעדי אשכנזי, שלי רום וחני שווימר לא התקבלה תגובה.

 בוחן מציאות - כתבה ראשונה: מבחן האסטרולוגים