אלעזר שטרן, ארכיון (צילום: חדשות 2)
מדוע הוא נואם לחיילים בבסיס? האלוף במיל' אלעזר שטרן | צילום: חדשות 2

"אני נגד ביצוע עסקת שליט 'בכל מחיר‭,"'‬ אמר השבוע אלוף במיל' אלעזר שטרן בהרצאה אל מול חיילים וחיילות צעירים. למשמע דבריו נמלאתי עצב רב ואולי אף בושה. לא שאיני חושב שאין אדם זכאי להביע עמדות שאינן דומות לאלו שלי, אלא שהתפלאתי על האופן שבו ניתנת לו הזדמנות לדבר אל מול חיילים בבסיסם. נוכחותה של הדס, אחותו של גלעד שליט, היה אך מקרה, ואלמלא דמעותיה ספק אם הנושא היה מובא לידיעת כולם.

האם היה מר שטרן מודע לכך שצה"ל מונע מחיילים לבקר במדים באוהל המחאה? אני יכול להבין את האופן בו צה"ל מנסה להגן על חייליו מפני מראית עין של מעורבות בנושא ששנוי במחלוקת לכאורה. אך האם דברים מסוג אלו שנאמרו, גם מפי אלוף במיל', יכולים להיאמר ללא נקיפות מצפון או כפירה בעיקר? מכל מקום, מתוך כבוד לדובר שודאי עברו עומד לזכותו, אומר רק שאני מתבייש.

ככל שאני נפגש עם צעירים, אני נוכח לדעת עד כמה הם חשים את העלבון, אוזלת היד וחוסר ההליכה בדרך של ערך, שעה שמעל 1,700 יום צה"ל הגדול ומדינת ישראל החזקה אינם יכולים להביא את גלעד הביתה. מדברים על מחיר? האם המילים החוטאות ברטוריקה מגמתית כמו "בכל מחיר" הן רלוונטיות?

אין אנו אומרים "בכל מחיר" בשום פנים ואופן. אנחנו כן אומרים "מחיר אסירים יקר, שיכול להשיב את השבוי שלנו הביתה", כי אנו מבקשים שמדינת ישראל תפסיק להפקיר את עצמה לדעת. כי אצלנו "ישראל ערבים זה לזה" הן לא רק מילים. כי אצלנו "לא תעמוד על דם רעך" זה לא רק פסוק. כי אצלנו "רעות" זה לא רק שיר.

האם אחד שלנו אינו ראוי לאלף משלהם וגם יותר מזה? האם הצבא שלנו אינו יכול להתמודד עם אסירים משוחררים? האם היום נמצאים בשטחים רק צדיקים, ואסירים שישוחררו הם אכן אלו שישנו את האסטרטגיה באזור? שאלו אלופי צה"ל וראשי שב"כ לשעבר - הם יאמרו והם אומרים את האמת. אפשר וצריך לשחרר את גלעד הביתה היום. שרשרת ההפקרה - ממדחת יוסוף , דרך רון ארד ועד גלעד שליט - צריכה להיפסק.

אלוף במיל' שטרן, דבריך מכובדים באשר אתה מכובד. אמור אותם במקום שבו אנחנו יכולים להתמודד עמך. אבל אני חושב אחרת. אני מקווה שדרכי תהיה הדרך שתאפשר לנכדי לגדול במדינה שממשיכה להתנהל בליבת הערכים שעליה היא נבנתה.

דמעותיה של הדס, אחותו של גלעד, תהיינה הלחלוחית שתעטר את עינינו, שעה שנראה את גלעד מגיע לגבולות ארצנו. נדע להתגבר על המראה של האוטובוסים מלאי משוחררים המצביעים ב-V של ניצחון. אנחנו נדע להרגיש עוד יותר חזקים, גם אחרי התמונות האלו. מי יתן.

שמשון ליבמן הוא יו"ר מטה המאבק להחזרת גלעד שליט

>> רוצים לעזור להחזיר את גלעד? לא מספיק להחליף תמונת פרופיל