הוא חשוב מקורב הוא יהיה ויהי מה/ זה הוא שיחליט אם תהיה מלחמה/ זה הוא שיקבע את חינוך ילדיך/ הוא יקבע נהלים אתה תצא מכליך...זה פרצופה של המדינה. (תיסלם 1990)

אנסטסיה מיכאלי שופכת מים על מג'אדלה (צילום: חדשות 2)
ככה את מגדלת את הילדים שלך? ח"כ מיכאלי שופכת מים | צילום: חדשות 2

21 שנים מאוחר יותר: תשתוק. תשתקי. תשתקו. שתקנו. מה קיבלנו? טחינת מים. ואם להיות מדויקים, סערה בכוס מים. נבחרינו בכנסת מוכיחים כל פעם מחדש שהביטוי "יותר נמוך מזה אין" לא קיים. שוב חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי מוכיחה שאין דין ואין דיין. אינני יודעת מה הערכים שעליהם היא גדלה, ובטח אינני מעוניינת לדעת מה הם אותם ערכים שעליהם היא מגדלת את ילדיה. אבל אם ח"כ מיכאלי חושבת כי הדרך להגן על עצמה כאישה היא באגרופים ובאלימות, אז אני מתביישת להיות אישה היום.

לא יעלה על הדעת שחברת כנסת בישראל תצדיק את מעשי האלימות שלה ותתעטף בכסות מעמד האישה ושמירה על זכויותיה. אישה נכבדה, אינני מעוניינת שתישמרי על כבודי או זכויותיי בצורה בוטה ומבזה זו. אישה במעמדך ובמקומך שמרשה לעצמה להתנהג באלימות כלפי אחרים בבית הנבחרים, אינה מגנה על עצמה. למעשה, התנהגותך נותנת לגיטימציה לגבר להתנהג באלימות כלפי אישה.

פמיניזם מזמן הפך ללעג וציניות בקרבנו. למה? בגלל נשים כמוך. במשך שנים אנחנו מקימות אגודות, יוצאות, מפגינות, זועקות ודורשות להיות שוות בין שווים. אני לא רוצה לשרוף חזיות, לא רוצה לדבר לבן הזוג שלי בלשון נקבה, לא רוצה להיות רוב שולט. רוצה לקבל יחס שווה. ומה קורה? בהינד עפעף, הרמת אגרופים וכוס מים אחת, אישה שאמורה לשמש דוגמא הופכת את בית הנבחרים, שגם כך כבודו מוטל בספק, לאחרון בתי הבושת.

צריך להדיר את ח"כ מיכאלי מהמרחב הציבורי

אתם בשוק? אין לכם סיבה. האלימות הפכה להיות פתרון קל ונגיש, ואינה מאפיינת רק את נבחרי הציבור. האלימות נמצאת בבית הספר, בבית, ברחוב, בטלוויזיה. מאיפה לדעת ח"כ מיכאלי קיבלו אותם נערים שתלשו את שערה של ילדה בבית חוסים בחיפה, את הלגיטימציה לראות באלימות כמענה? מאיפה קיבלו הגברים בבית שמש לגיטימציה לקרוא לאישה פרוצה ולירוק על ילדה?

"נא להתנהג בהתאם", אומרים ב"אח הגדול". בעונה השנייה של התכנית הודחה מעיין חודדה, בין היתר לאחר ששפכה כוס מים על אלין לוי, והפקת התכנית הבהירה כי אלימות לא תתקבל בתוך הבית. אבל המציאות היא לא תכנית ריאליטי, ואת ח"כ מיכאלי לא נוכל להדיח בסמס. אז מה עושים?

"אם אין גברים בכנסת של מדינת ישראל שיודעים להגיב ולהגן על אישה, אני אגן על עצמי ואני אעמוד על הכבוד שלי ושל מפלגתי ושל המקום של הכנסת" (תגובת ח"כ מיכאלי, ציטוט מדוייק). יש לי הצעה: את מחפשת גבר שיגן עלייך? אולי תמצאי בכנסת איזה "גבר גבר" שיציע לחבר הכנסת מג'אדלה לצאת החוצה ולסגור את העניין בחוץ, כמו שגברים עושים. ואם לא מצאת גבר כזה, זה רק כי מי שקם ומגן על התנהגות מחפירה ומביישת כזאת הוא לא גבר.

במשך שבועות דיברו כאן השכם והערב על הדרת נשים. אתם יודעים מה? נשים כמו ח"כ מיכאלי צריכות להיות מודרות מהמרחב הציבורי. אולי אם מיכאלי תישלח למושב האחורי באוטובוס, אולי אם לא יורשה לה להתהלך ברחובות בית שמש, אולי אם היא תורחק גם מהכנסת הבאה, היא תוכל לראות ביתר בהירות כיצד אישה שמכבדת את עצמה ואת היותה אישה יכולה להתקדם בנועם הליכות, באלגנטיות ובחוכמה. את אפילו לא צריכה להרחיק בשביל לחפש כזו, מספיק להסתכל על ח"כ אורלי לוי, חברתך למפלגה.

עד אז, כאישה לאישה, מבחינתי את מפוטרת מתפקידך כאישה. אל תגני עליי כאישה, אל תשמרי על זכויותיי כאישה, אל תשבי בשמי בוועדת החינוך ובטח שאל תדברי על תרבות, כי זו רחוקה ממך מרחק הגלות.

>> הטור הקודם שלי: התקשורת לא יודעת לטפל ב"הדרת נשים"
>> "נועם שליט, חזור למצפה הילה"