tel aviv gay vibe (צילום: איתן טל, מתוך קמפיין tel aviv gay vibe)
הם לא נראים לי סובלים פה | צילום: איתן טל, מתוך קמפיין tel aviv gay vibe

סקר כלשהוא, שכלל לא ברור מה חשיבותו, קבע כי תל אביב היא בירת הגייז העולמית. נו, טוב. הידיעה הופיעה בכל אתרי האינטרנט ובעיתונים. יתכן שעודד בן עמי שוב מלמל לעצמו בנחת "אכן, גאווה ישראלית". אלא שמיד אחר כך החל גל הנגד הישראלי המפורסם. עיר טובה לגייז? ממש לא נכון. למעשה, אנשי הקהילה כולם סובלים כאן סבל איום. הדברים נאמרו ככה בקטנה, בחצי פה, בכל מיני מקומות, אבל השבוע "עכבר העיר" החליט לסכם את העניין ולהציג את האמת הערומה: "הרוצח מהברנוער עדין מסתובב חופשי, בר הלסביות היחיד נסגר, ונישואים חד מיניים הם פנטזיה רחוקה".

אז בואו בתור התחלה נפריך את שלוש ההצהרות המאיימות:
1. המשטרה אכן לא פענחה את הרצח בבר נוער, כשם שלא פענחה פשעים נוספים, וכשם שלא הצליחה להביא להסגרתם של רוצחי לי זיתוני. זו המשטרה, ככה היא עובדת. תאמינו לי שהם עושים כל מה שביכולתם, כשהדגש הוא על כל ועל יכולתם.
2. אז נסגר הבר של הלסביות. איש לא מפריע ללסביות לפתוח ברים. אם אין קהל אז אין קהל. כנראה שרובן לא צריכות את זה, אחרת משהו היה קורה.
3. הנישואים החד מיניים, זאת הטיפשות הגדולה מכולם. אני מוכן להתחייב בכריתת אשך שביום שיהיו כאן נישואים אזרחיים יהיו גם נישואים להומואים. בינתיים אפשר להינשא בחו"ל ולהירשם אחר כך. זה ממש לא נורא.

במילים אחרות, מעצבן הגל הזה של בכי על כמה קשה להיות להט"ב בישראל. קחו למשל את נושא האלימות בגן מאיר בתל אביב. בשנה האחרונה מסתובבות בגן חבורות צעירים שנטפלות מידי פעם ללהט"בים, שחוטפים לפעמים גם מכות. זה כמובן משהו שחייבים לעצור, אולי לדאוג למשמר אזרחי בגן, להפעיל לחץ על המשטרה והעירייה. מצד שני, תחשבו כמה אלימות יש בישראל בכלל. האלימות הזאת, שאינה מאורגנת, והיא שריד נוסף להומופוביה שהולכת ונחלשת, היא לא הוכחה לזה שתל אביב גרועה להומואים, אלא לזה שהעולם באופן כללי לא קל.

כמו קמפיין של מפעל הפיס

אין תמונה
הקהילה הטרנסית התקדמה המון. חן יאני בסרט "נמס בגשם"

בכל התחומים הקשורים בקבוצות להט"ב מוחלשות יש היום מודעות גוברת. הקהילה הטרנסית עשתה בשנתיים האחרונות צעדים מרשימים מאוד קדימה, כולל יציאה להפגנות וכתיבת קוד אתי עם עורך ידיעות אחרונות. מצב הפרט בקהילה הזאת אולי אינו דומה עדיין למצב הזחוח של הומו אשכנזי עשיר מרמת אביב, אבל היי, הוא לעולם לא יהיה דומה.

דווקא בעידן החדש של הדרת נשים וחוקים אנטי דמוקרטיים, דווקא בעידן שבו מפלגתו של פוטין הישראלי (אגב מאמרו המצוין של ארי שביט) מנסה להשליט כאן סוג חדש של פאשיזם, צריך לשים לב שהקהילה שלנו אינה נמצאת ספציפית על הכוונת של איש, אלא אולי נתפסת כחלק מהשמאל או מהחילונים הקיצוניים. גם זה בטח ישתנה בעוד כמה חודשים, כשאיזה מטורף יקים תא גאה ב"ישראל ביתנו" (האמת, נקווה שאת ההשפלה הזאת לא נצטרך לעבור, זה באמת יותר מדי). בינתיים יש תא גאה בליכוד, שזה הדבר המתבקש והנכון, כי מה לעשות שלהט"בים ישראלים הם בחלקם ימנים (גם אם לעולם לא אבין איך ולמה).

נכון, יש הרבה נוער בסיכון, יש נוער שעובד בזנות, יש ניצול מיני בתוך הקהילה, יש מלא חרא. אבל חייבים לזכור שבעידן שבו יש מרכז גאה פעיל ותוסס באמצע תל אביב, יש שירותי רווחה בכל תחום שאינם נופלים (אם לא עולים) על השירותים שמקבלת האוכלוסייה הכללית, ובעיקר כל בעיה צפה מיד, מתאווררת ומקבלת הד תקשורתי - בעידן כזה מאוד טיפשי להמשיך לטעון שרע לנו.

במיוחד כדאי שתיפסק התגובה האוטומטית נגד קמפיין התיירות של עיריית תל אביב. זה קמפיין חשוב, כי הוא מקבע את הנוכחות והחשיבות של הקהילה גם פנימה, לתוך החברה הישראלית. בשביל קהילה חזקה צריך נראות, צריך כח. קמפיין כזה מפעיל את הכלכלה ומייצר כסף. זה לא קמפיין של בקשת טובה אלא אירוע כלכלי, כמו קמפיין של מפעל הפיס. ככל שהקהילה תהיה חזקה יותר, כך תהיה לה יותר השפעה על תקציבים. כמות הכסף ותשומת הלב שמקבלות הקבוצות החלשות בקהילה גבוהה היום במאות אחוזים ממה שהייתה לפני עשר שנים, ולא במקרה. ואגב, הומואים ולסביות מחוץ לארון במשרדי הממשלה ובקונצרנים הגדולים במשק יוכלו לתרום המון לשיפור מצב החלשים שלנו.

סתמו ולכו לעזור

ולסיום, ממורמרים יקרים, יש לי גם הצעה מעשית: תעשו משהו למען הקהילה. במקום ליילל, תתנדבו. במקום לכעוס על רון חולדאי, תעזרו. ואם לא בא לכם להרים את התחת השמן מהספה בסלון, לפחות תתרמו כסף. אם כל הומו נודניק בתל אביב היה תורם לארגון הנוער הגאה 100 שקל בשנה, הארגון הזה היה יכול להביא את ישראל למצב שאפילו נער אחד לא יעבוד כאן בזנות ולא יסבול אפליה. יש לנו באיגי תוכניות מגרה מכאן ועד אילת. גם חוש"ן, בית דרור, הוועד למלחמה באיידס, בלה הדואגת, הו"ד, חברותא, אל קאוס, אסוואת, עמותת טרנסג'נדרים למען צדק חברתי, האגודה ועוד ארגונים רבים ישמחו לקבל מכם כסף.

אז במקום לעשות פרצוף כזה צדקני, צאו בסוף השבוע למסיבה, תבלו, תיהנו, תהיו ידידותיים, תקיימו מין בטוח, תשמחו, וביום ראשון בבוקר כנסו לאינטרנט ותתרמו. על הדרך, תכתבו גם טוקבק נגד אריאנה מלמד, שהחליטה השבוע להקיא דווקא על אסי עזר. שתדע שההומואים הם כוח אמיתי.

>> הטור הקודם שלי: המרחק בין פוליטיקה ורכילות
>> מגי אוצרי חושבת הפוך מגל: אין במה להתגאות