צעדת פעילי ימין באום אל פאחם, ארכיון (צילום: AP)
לשבור להם את המפרקת? הפגנת פעילי ימין | צילום: AP

אם למנהלי אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע יש טיפת הגינות, הייתי מצפה שיפטרו כבר מחר - ואם אפשר, עוד היום - את המרצה ד"ר אייל ניר. ניר חשף בשבוע שעבר שגם במגדל השן האקדמי יושבים אנשים שקוראים לרצח של מי שלא מסכים איתם.

למי שלא שמע, ד"ר אייל ניר המכובד ושוחר הצדק פרסם בפייסבוק את הסטטוס הלא יאומן הבא על פעילי הימין שצעדו בתהלוכת "ריקוד הדגלים" - "'כנופיות הבנדיטים השורצות בארצנו'. אני קורא לעולם לבוא לעזור לשבור לנבלות האלו את המפרקת". עזבו את הניסוח השכונתי והלא-אקדמאי, שבוודאי אינו הולם מרצה שאמור להוות סמן של איכות בחברה הישראלית - מדובר בקריאה של ממש לרצח. אם באוניברסיטת בן גוריון מוכנים להתייחס בשוויון נפש לעובדה שבתוכם יש אדם שקורא לרצח אנשים שדעתם הפוליטית לא ממש תואמת לשלו - כנראה שהנגע פשה גם באוניברסיטה עצמה.

המסקנה המביכה בנוגע לעמדות האוניברסיטה מתחדדת עוד יותר כשנזכרים במקרה שאירע לפני פחות משנה, כשמרצה אחר, ד"ר ירוחם לויט, פוטר לאחר שהביע דעה לפיה ניתן למתן את הנטייה ההומוסקסואלית - אגב, תפיסה של אנשי מקצוע ופסיכולוגים שונים בארץ ובעולם. תבינו את האבסורד: ד"ר לויט פוטר לאלתר, בהליך מהיר ופוגעני, לאחר שהביע דעה לגיטימית, ואילו ד"ר ניר עדיין מחזיק במשרתו למרות שקרא לרצח אנשים אחרים. תגידו אתם - מה יותר חמור, הבעת עמדה בנושא שנוי במחלוקת ממילא, או קריאה לרצח?

אולי נלך לקבל תואר בתחנת מוניות?

התשובה נמצאת אולי בתגובתה הרשמית של האוניברסיטה, כפי שפורסמה אתמול: "מדובר אמנם בחבר סגל האוניברסיטה, אבל לאמירתו מעוררת הסלידה והגועל אין כל קשר למוסד, כמו שלדעתו הפוליטית של נהג מונית אין קשר לחברת המוניות בה הוא עובד. אוניברסיטת בן-גוריון מקיימת הלכה למעשה ועל בסיס יום יומי את החזון הציוני של דוד בן גוריון לפיתוח הנגב למען עתיד המדינה. לומר שיש לאוניברסיטה אופי פוליטי כזה או אחר ולקבוע שהיא מגבה אמירות כנ"ל, זו הוצאת דיבה על אלפי חברי סגל ועובדים ובוודאי סטודנטים, שכל משאלתם ללמוד, לחקור, לבנות את עתידם ולקדם את מדינת ישראל".

איזה יופי. אילו המדינה הייתה מחלקת את פרס ישראל בקטגוריית היתממות וטמינת ראש בחול, אני בטוח שהאוניברסיטה הייתה מקבלת את הפרס ללא הינד עפעף. המוסר הכפול שלה גרם לה לפטר מרצה שהביע עמדות אישיות שלא נוחות לה - אבל לשמור היטב על מרצה (שהוא אף חבר סגל) שקרא לרצח. הידד להיגיון העקום, הידד לדוגמה המטופשת על נהג המונית. תחנת מוניות היא לא אוניברסיטה, ונהג עצמאי שמקבל שירותים מהתחנה הוא לא חבר סגל באוניברסיטה. היה עדיף לו התגובה המטופשת הזו לא הייתה מופרחת כלל לחלל האוויר. זה רק היה משאיר לאוניברסיטה קצת יותר ממעט הכבוד שנותר לה.

ומה הייתה תגובתו של ד"ר ניר לעניין? בין השאר אמר בהתייחס לקבוצת הימין "אני סבור שתגובתו של כל אדם סביר, שוחר שלום וצדק, צריכה להיות שיש למנוע מהם לבצע את איומיהם". הבנתם? הוא רואה בעצמו "אדם סביר, שוחר שלום וצדק", וכמו רבים מחבריו השמאלנים מפתח התאהבות בפלסטינאים (הלא נאורים במיוחד, אגב) ותיעוב עז לאחיו מהצד הימני של המפה. אז אם אדם שקורא לרצח נחשב ל"שוחר שלום וצדק", נראה שיש לנו בעיה קשה בהגדרות. ואם הנהלת אוניברסיטת בן גוריון מתעקשת לשמור על משרתו של האדם הזה (שהרי הוא כמו נהג מונית!) - את ההשכלה האקדמאית שלכם הייתי ממליץ לכם לרכוש ממקום אחר.

>> הטור הקודם שלי: מי גונב מדודו אהרון?
>> ודווקא בפרשת סמי עופר ואלון עוזיאל לא גילו כזו סובלנות לחופש הביטוי