ביום רביעי הקרוב צפויה לעלות בנטפליקס סדרת מתח אמריקאית חדשה בשם “איש הניסים” (Messiah באנגלית - תרגום שככל הנראה נועד למנוע בלבול עם בעל האורחן שמגלם אודי כגן). וכמו לא מעט מהסדרות העולות בנטפליקס לאחרונה, הסדרה מצליחה ליצור שערורייה עוד בטרם עלייתה לאוויר. הפעם בתפריט - קאסט הכולל את השחקנים הישראליים אורי פפר ונמרוד הוכנברג בתפקידי משנה, הודעת גינוי של מועצת הקולנוע הירדנית ובעיקר הרבה מאוד רגישויות בתחום הדת.

בסדרה מוצגת דמותה של אווה גלר (מישל מונהאן, סדרת סרטי "משימה בלתי אפשרית" ו"בלש אמיתי"), סוכנת CIA החוקרת את דמותו של אדם האוסף סביבו קהל של עוקבים ומאמינים המכונה בסדרה "אל- משיח", בטענה כי נשלח אל כדור הארץ מטעם אביו למטרה מיוחדת. גלר מנסה להתחקות אחר אותו “משיח", ולהבין האם אכן מדובר בישות נשגבת או דווקא בנוכל.

מועצת הקולנוע הירדנית והעומד בראשה, מוחמד אל-בכרי, כינסו מסיבת עיתונאים יומיים לפני עליית הסדרה, והציבו דרישה מנטפליקס שלא להזרים את הסדרה החדשה במדינה. לפי המועצה, הסדרה עלולה להיתפס ככזו המחללת את קדושת הדת, ובכך אולי לעבור על חוקי המדינה. "אחרי שהבנו מה תוכנהּ, ביקשנו מהנהלת נטפליקס להימנע משידור הסדרה בממלכה", נאמר בהצהרה.

בתגובתו להצהרה, הסביר יוצר הסדרה מייקל פטרוני כי הסדרה היא "אכן פרובוקטיבית, אבל איננה פוגענית". הסדרה מגובה גם בחברת ההפקות המצליחה של מארק ברנט (שיצר את "הישרדות"), שהפיקה בעבר מספר סדרות עלילתיות בהשראת סיפורי התנ"ך והברית החדשה. התמיהה בנוגע למחאה של מועצת הקולנוע הירדנית כנגד הסדרה מתגברת כאשר מתברר כי חלקים מהסדרה צולמו בממלכת ירדן עצמה. לפי הדיווחים, המועצה נתנה זכויות צילום ליוצרים על סמך קריאת תקצירי הפרקים של הסדרה ואף העניקה להם הקלות במס שעליהם היה לשלם. ההצהרה שפורסמה אמנם מכירה בכך, אך לא מסבירה מה גרם לשינוי כה דרמטי בעמדתה בנוגע לסדרה שעזרה בהפקתה.

הסדרה צפויה להכיל גם סצנות שמתרחשות בהר הבית וליד כיפת הסלע, אולם הסצנות לא צולמו בירושלים עצמה אלא על רקע מסכים ירוקים ותוך שילוב עבודת שחזור דיגיטלית. פטרוני הסביר שהוא מודע לרגישות שבצילומים באתרים הקדושים לאסלאם וליהדות, ואמר בראיון שהוא מקווה שהסדרה דווקא תעורר דיון, אך לא תיצור מהומות. "אני לא מנסה להעליב אף אחד", אמר, "אני לא מעוניין בתגובת נגד... אנחנו מבינים שיהיה הרבה רעש סביב הסדרה".

נכון לשלב זה, נטפליקס לא עומדת לשנות את כוונתה להעלות את הסדרה בימים הקרובים, מה גם שמועצת הקולנוע הירדנית לא נקטה אף פעולות משפטיות כנגד הפלטפורמה, אלא רק פרסמה את ההצהרה הנ"ל. עם זאת, יש לציין כי לתקציר הסדרה באתר הרשמי של נטפליקס מצורפת ההבהרה החריגה כי מדובר ב"סיפור בדיוני שאיננו מבוסס על סיפור אמיתי". בכל זאת, עדיף להיות על הצד הבטוח.