אחרי סערת הריאיון עם ליהיא לפיד: נריה קראוס מדברת. אתמול (שלישי) אשת ראש הממשלה ליהיא לפיד העניקה ריאיון לנריה קראוס בחדשות 13, וכשנשאלה בסיומו על שירותו הצבאי של יאיר לפיד - הובכה, הפסיקה את הריאיון וניגשה לאנשיה מאחורי המצלמה. היא נשמעה כשהיא אומרת לאנשיה "היא שואלת שאלה מטופשת על הצבא של יאיר". הריאיון, שפורסם במהרה ברשתות החברתיות, עורר סערה גדולה: גולשים מסוימים טענו כי ליהיא לפיד הביכה את עצמה בהתנהגותה - ואחרים דווקא סברו כי שאלתה של קראוס הייתה רכילותית במהותה, וכי לפיד נהגה בחוכמה. בריאיון שהעניק היום לחדשות 13, אמר ראש הממשלה לפיד כי "אני לא בטוח שזה הישג עיתונאי גדול לגרום לאשתי לבכות".

בעקבות פרסום הסרטון ברשת כתבה קראוס על הריאיון באינסטגרם: "ליהיא לפיד הגיעה להתראיין שבוע לפני הבחירות. בעיניי זה חשוב ביותר שפוליטיקאים וסביבתם מדברים ועונים על שאלות עיתונאיות. זה כבר לא מובן כאן מאליו, זה מהותי לדמוקרטיה". על השאלות שגרמו ללפיד להפסיק את הריאיון, כתבה קראוס: "אני עומדת מאחורי השאלות ששאלתי, הן משמעותיות בשיח הציבורי והפוליטי לפני הבחירות וצריכות להישאל. גם על שרה נתניהו וגם על יאיר לפיד". כעת, בשיחה עם tvbee, מדברת קראוס על התגובות שקיבלה ועל ההפתעה מתגובתה של לפיד, ומספרת שסירבה לבקשה לערוך את הריאיון מחדש.

איזה תגובות את מקבלת מאז פרסום הריאיון?
"אני מקבלת תגובות מכל קצוות הקשת הפוליטית. יש מי שמתנגח בי, ויש מי שאומר שזה היה מצויין ומתנגח בתשובות שניתנו. אני גם יכולה להיות חשופה לביקורת, בדיוק כמו המרואיינים שלי - וזה בסדר גמור. אני חייבת להגיד לך שאנחנו כבר קצת רגילים לזה כעיתונאים היום: כל ריאיון שיש לו אפקט פוליטי מיד נלקח לשני צדדים, אבל זה הפך להיות משהו שרץ בצורה כל כך מהירה. יש איזשהו סף ריגוש שלא נחצה בקלות בימים המאוד פוליטיים האלה, לכן זה היה מפתיע שהריאיון מאוד תפס. לא ראיתי את זה בא". 

היו תגובות קשות, כינו אותך "אלימה" ו"תוקפנית". זה פגע בך?
"האמת היא שאני לא נפגעת כרגע מהתגובות האלה - כי אני באמת חושבת ששאלתי את מה שהייתי צריכה לשאול ועשיתי ריאיון מאוד הגון. גם התייחסתי לאירוע החשוב שליהיא לפיד השתתפה בו באותו יום למען אנשים עם מוגבלויות, וגם התייחסתי לכל העניינים שעל הפרק, כי אנחנו בכל זאת במרחק שבוע מהבחירות.

כשאנחנו במרחק שבוע מהבחירות יש לנו משימה קשה יותר, כעיתונאים - כי כל דבר שאנחנו נותנים לו זמן מסך לא יכול להיות קמפיין בשידור. לכן אנחנו צריכים לשאול את השאלות הפחות נעימות. עשיתי את זה ממקום שלם, ואני עד עכשיו שלמה עם זה - וגם תגובות שליליות מבחינתי הן לא רלוונטיות, כי באמת עשיתי את מה שהייתי צריכה לעשות, ולכן זה לא נוגע ביהרבה פעמים התגובות לסיפורים עיתונאים הופכות לאלימות יותר ויותר, ולזה אין מקום. בסוף אני עומדת מאחורי הריאיון, זה לא עושה לי יותר מדי שיוצאים נגדי". 

 

יונית לוי בראיון עם רה"מ יאיר לפיד
יאיר לפיד

הריאיון, כפי שהבחינו הצופים וכפי שמבהירה קראוס כעת, לא נערך בשידור חי - מדובר בריאיון שהוקלט מראש ושודר מאוחר יותר. הצופים שמו לב לכך שבקטע שבו לפיד לא עומדת מול המצלמה, רשת 13 הוסיפה כתוביות על מנת שניתן יהיה להבין את מילותיה של אשת רה"מ.

ניסו לעצור אותך מלשדר את הריאיון? הפעילו לחץ?
"רצו שנעשה את הריאיון מחדש בשידור חי, שזה משהו שכמובן שלא הסכמנו לו. מבחינתנו, היה ברור לנו שהדבר הראוי הוא לשדר את הריאיון הזה כמו שהוא, כפי שהיה באמת. אני כעיתונאית לא מייפה את המציאות ולא הופכת את המציאות למכוערת יותר. אני צריכה להביא את הדברים כהוויתם, וזאת הייתה המשימה שלי. לכן, אפילו לא שקלנו לרגע את האופציה של לעשות ריאיון בשידור חי. אין מצב. מה שהיה הוא מה שישודר". 

הופתעת מהתגובה של אשת רה"מ לשאלות שלך?
"כן, התגובה של ליהיא בשידור הייתה מפתיעה, כי אני חושבת שזאת שאלה שהיא גם חשובה וגם נמצאת בשיח. כלומר, זה משהו שעולה לכותרות בשבועות האחרונים, השאלה לא הגיעה משום מקום. ואני חושבת שזאת שאלה די סטנדרטית, מה האיש שהיא חיה איתו את חייה עשה בשירות הצבאי שלו. אני חושבת שהשאלה הייתה במקום. יש גם את הפרקטיקה המקובלת של מרואיינים שרוצים להתחמק משאלה: הם יודעים לעשות את זה, ואני בטוחה שגם ליהיא יודעת לעשות את זה. משום מה היא לא עשתה את זה, והיא בחרה לקטוע את הריאיון. זאת החלטה שלה". 

בריאיון הבא שלכן, אם יהיה כזה, תשאלי את ליהיא לפיד את אותה השאלה?
"גם בתוך הריאיון הזה שאלתי את השאלה הזאת יותר מפעם אחת. כי כשאני באה לראיין בן אדם אני רוצה את התשובות, מה שמעניין אותי זה התשובות שיש לו לתת לי ולא את ההתחמקויות שיש לו. לכן, הייתי שואלת אותה עוד פעם ועוד פעם עד שהייתי מקבלת תשובה. במקרה הזה, זה לא התאפשר. אני לא יכולה לעשות הנחות, אני לא באה לעשות הנחות, זאת לא העבודה שלי. יש כאלה שעושים הנחות ואני לא. אין ברירה אחרת"

את לא מתחרטת?
"אני לא מתחרטת בכלל. בסוף, הציבור הולך לקלפי והוא רוצה לדעת למי הוא מצביע".