כש"אלן נגד פארו", סדרת הדוקו החדשה של רשת HBO שנשמרה בסוד במשך שנים, הוכרזה לראשונה - היוצרים איימי זירינג וקירבי דיק סיפרו על החשיפה המשמעותית ביותר שצפויה להופיע בה: עדותה המצולמת מגיל 7 של דילן פארו, בתו המאומצת של הבמאי וודי אלן, בה היא טוענת כי הוא תקף אותה מינית. השבוע, עם עליית הפרק השני של הסדרה (ששודר אמש ב-yes דוקו ,HOT8 וסלקום tv) פארו עצמה התייחסה לפרסום הראשון של הקלטת שמופיעה בו, והכינה את הקהל לקראת הצפייה.

בסדרה החדשה, שהציפה מחדש את השיח סביב מעשיו של אלן ויחסיו עם בני משפחתו, פארו בת ה-35 מתראיינת בהרחבה על הקשר שלה עם הבמאי, והיא משתתפת בה לצד אמה, מיה, ואחיה, רונאן. אלן עצמו, כמו גם אשתו סון-יי פרווין (שהיא גם בתה המאומצת של מיה פארו, איתה ניתקה כל קשר), לא שיתף פעולה עם הפרויקט, שכן הוא מכחיש את אותן האשמות - והשניים אף פרסמו עם עליית הסדרה תגובה חריפה בה כינו אותה "יצירה זולה" ש"לא משנה את העובדות".

בעוד הפרק הראשון של "אלן נגד פארו" עסק ברקע המשפחתי של הבמאי ושל זוגתו דאז והשותפה המקצועית שלו, מיה פארו, הפרק השני התמקד בהאשמות של דילן כלפיו - בראשן, כאמור, התקיפה המינית שהיא טוענת שביצע בה באוגוסט 1992. מי שצילמה את הסרטון המדובר היא מיה פארו, וסימון הזמן שמופיע בו מאשר כי הוא אכן צולם שעות בודדות לאחר התקרית. במהלך הקטע הקשה לצפייה, דילן בת ה-7 מספרת כיצד אלן לקח אותה לעליית הגג בבית בו הם שהו (מיה יצאה לקניות באותה שעה), נעמד מאחוריה ונגע ב"איברים הפרטיים" שלה.

דילן פארו (צילום: yes דוקו באדיבות HBO)
"זה החלק הפגיע ביותר של מי שאני". דילן פארו ב"אלן נגד פארו" | צילום: yes דוקו באדיבות HBO

בעת התפוצצות הפרשה, אלן - שמעולם לא הואשם - ואנשיו טענו כי העדות שמובאת בסרטון נעשתה בצל השפעה משמעותית של פארו על דילן, וכי היא איננה אמינה. הקלטת נשארה שמורה אצל פארו, שלימים החליטה להעניק אותה לבתה, ולתת לה לקבוע מה ברצונה לעשות איתה. בראיון שהעניקו לאחרונה למגזין Insider, זירינג ודיק הודו כי הם התקשו להשיג את האישור של דילן לפרסום הקלטת הנפיצה. לדבריהם, לאחר שנה במהלכה הם זכו באמונה ואף הצליחו לשכנע את פארו להתיישב מול המצלמה ולספר את הצד שלה לפרשה, הם החלו לבדוק האם יש אפשרות מבחינתה לפרסם את הסרטון בפני הקהל הרחב.

"שאלנו את דילן אם היא מסכימה שנצפה בקלטת, ובהתחלה היא לא הייתה מעוניינת", סיפרה זירינג, "ואז, באחת הפעמים היינו בבית שלה, סיימנו את הראיון ושאלנו פעם נוספת אם נוכל לצפות בסרטון, והיא סירבה. כשכבר עמדנו לעזוב את הבית, היא שינתה את דעתה ואמרה 'אם אתם רוצים לצפות בסרטון אנחנו יכולים לשבת ביחד ולצפות בזה עכשיו'. ככה הצלחנו לצפות בזה, זה היה קשה לצפייה". בהמשך, כאמור, השניים הצליחו לשכנע אותה גם לחשוף את הקלטת בפני כלל הצופים.

חשיפת הקלטת, מטבע הדברים, לא הייתה פשוטה עבור דילן - וביום ראשון האחרון, לקראת שידור הפרק, היא העלתה לחשבון הטוויטר שלה ציוץ בו כתבה על התחושות המורכבות. "ההחלטה האם לחשוף את הקלטת הזאת בפני הציבור לא הייתה קלה", הסבירה, "אני בעצמי התנגדתי לצפות בה עד עכשיו. היא הייתה מאוחסנת מאז ומתמיד בתוך ארון. מפוחדת. קבורה. אני כמעט לא הצעתי אותה ליוצרים, כי פחדתי להיות כל כך חשופה בפני הציבור". 

"בעוד שאני מוכנה לקבל את המתקפות נגדי בתור מבוגרת, המחשבה על מה שקרה לילדה הקטנה הזאת הופכת את הבטן", הוסיפה פארו, "אבל החלטתי לתת להם לשתף אותה, תוך תקווה שהקול של דילן הקטנה יוכל לעזור לאחרים שסובלים בשתיקה להישמע, להבין ולהיות פחות לבד". "אם אתם צופים בסרטון, אני מאוד מקווה שתעשו זאת באמפתיה, חמלה ועם ראש ולב פתוחים, ושלא תשתמשו בזה כהזדמנות לתקוף, להתנגד, לבקר, ללעוג (...) זה החלק הפגיע ביותר של מי שאני. אני מקווה שהקלטת הזאת תעזור לכולנו למצוא דרכים שיאפשרו לסודות הכואבים לצאת מהארונות שלהם".