כששואלים את ד"ר אילון רם מ"המתמחים" (שלישי, ב-21:40), אם אי פעם עלה בדעתו לפרוש מתחום הרפואה, הוא צוחק מיד. מבחינתו אין משמעות אחרת לחיים, גם כשלאורך הדרך הארוכה נאלץ לשים בצד את הדברים החשובים באמת. "על הכל ויתרתי", הוא מודה בריאיון ל-mako, "אני לא יודע מאיפה להתחיל בכלל לפרט".

>> הטלוויזיה של ישראל: כל מה שצריך לדעת לקראת פיצול ערוץ 2

אבל הוא מפרט, ומספר שאת המשפחה שלו הוא רואה אחת לשבועיים במקרה הטוב, ועל החברים הטובים אין בכלל מה לדבר. בעיקר קשר טלפוני, כי פגישות פנים אל פנים זו פריבילגיה שרם לא יכול להרשות לעצמו. "על כל מה שבן אדם נורמלי עושה אני מוותר, אין לי אפשרות לרצות את כל האנשים שהייתי רוצה. הזמן הוא מאוד יקר, אין הרבה ממנו מחוץ לבית החולים".

שלא תהיה כאן טעות, רם לא מתלונן. הוא מבין שזהו הפיק של חייו, כאן ועכשיו, זה המאני טיים שלו לרוץ קדימה ולהסתער אל עבר החלום הגדול. "אני לא רואה את עצמי עושה משהו אחר", הוא מודה, "אני גם לא רואה את עצמי עושה את זה אחרת. זה המחיר שצריך לשלם כדי להיות הכי טוב שיש, במיוחד במקצוע כזה. ואי אפשר לעשות את זה בלי באמת באמת לאהוב את המקצוע. אני יוצא מהעבודה מלא כל כך באדרנלין, שגם אם לא ישנתי לילה שלם קודם, אני לא רוצה לישון".

את האהבה למקצוע רכש רם בגיל יחסית מאוחר. אמנם עוד מהילדות הרהר בינו לבין עצמו אם לשקול לימודי רפואה, אבל רק אחרי השחרור מהצבא ידע בוודאות שזהו הכיוון אליו הוא פונה בחיים. "היה לי חבר שעבר תאונת דרכים, אז הייתי איתו כמה חודשים בבית החולים, ונחשפתי יותר לעולם הרפואה. זו לא רק עבודה של לבוא להתפרנס וזהו, העבודה הזאת משלבת גם את המשמעות וזה ממלא לגמרי. זה מה שראיתי מההתחלה, וגם היום אני רואה את זה. אני לא חושב שטעיתי".

למרות המשמעות, ביום יום הוא חווה קשיים. סביבת העבודה שלו, של מטופלים חולים, מביאה איתה כאב גדול ביותר מבחינתו כשהוא רואה אותם סובלים. כך קורה לפעמים שהעומס הנפשי שנופל עליו גדל, ומראה את אותותיו: "זה חלק מהעניין של להיות רופא, לאו דווקא כירורג, כל רופא מכיל הרבה. ולפעמים באמת אין לי מקום להכיל עוד דברים, מצחיק כי מי שסובל מזה זאת בעיקר שחר".

"שחר ואני מנצלים כל זמן פנוי כדי להיות ביחד"

הכוונה היא כמובן לטניסאית העבר שחר פאר, בת זוגו של רם בשנה האחרונה, שאף הופיעה בכמה פרקים בסדרה. אבל אם תשאלו אותה, היא כנראה לא באמת סובלת. השניים עברו לא מזמן לגור בדירה משותפת, אליה חוזר רם אחרי התורנויות המפרכות. "אנחנו מנצלים כל זמן פנוי שיש לנו בשביל להיות ביחד", הוא מספר על שעות הפנאי המשותפות, "אני לא אגיד שזה מספיק לה, אבל היא מקבלת את זה. היא מבינה שאלה שנים קשות שאחריהן יהיה יותר פשוט".

ד"ר אילון רם (צילום: מתוך "המתמחים", שידורי קשת)
"שחר מבינה שאלה שנים קשות ואחריהן יהיה יותר פשוט" | צילום: מתוך "המתמחים", שידורי קשת

פשוט יותר או לא, מערכת היחסים ביניהם מתמודדת בתקופה זו גם עם החשיפה של שניהם על מסך הטלוויזיה. בפינה הימנית רם מככב בסדרת הדרמה "המתמחים", ומשמאל פאר שנחשבה לפני הפרישה לטניסאית המצליחה ביותר בישראל. "היא כל כך פרגנה לי כשהיא ראתה אותי פעם ראשונה בסדרה. את עצמי עדיין מוזר לי לראות מהצד. אני כל פעם מתכווץ, כי אף פעם לא ראיתי את עצמי בווידאו. למרות שכבר היו כמה פרקים, עדיין זה מוזר".

עוד ב"המתמחים":

"שחר כל פעם מחכה לקטעים שלי, לא לשיחות עם אלה או לקטעים שהיא מופיעה בהם, היא בעיקר מחכה לקטעים בחדר הניתוח, בעבודה. להבין איך זה נראה מבפנים, כי את זה היא לא זוכה לראות ביום יום אז גם בשבילה זאת חשיפה ראשונה. דיברנו נגיד על השתלת הלב (בפרק הראשון לעונה – ו.פ) לפני, ואחרי זה היא ראתה איך זה נראה. אני חוזר אחרי 12 שעות מחדר ניתוח גמור, ופתאום היא רואה את זה מול העיניים, את ההתרגשות, המשפחות, היא רואה שיש בן אדם מאחורי הניתוחים שאני מספר. אני חושב שזה מחבר אותה עוד יותר לסיפורים שהיא שומעת ממני".

אז למעשה התכנית המקרבת ביניכם?

"לא, היינו קרובים לפני ואנחנו קרובים גם עכשיו. תוך כדי התכנית היינו בהתחלה של מערכת היחסים, אז אנחנו מתקרבים ככל שהזמן עובר בלי קשר לתכנית".

"יש מאבק בין הגוף לראש" (צילום: מתוך "המתמחים", שידורי קשת)
"דיברתי עם שחר על השתלת הלב ופתאום היא רואה איך זה נראה" | צילום: מתוך "המתמחים", שידורי קשת

היא נתנה לך טיפים איך להתמודד עם הפרסום?

"בעיקר להיות טבעי, היה לי מאוד לא טבעי להצטלם. ראיתי איך היא מתנהגת מול התקשורת, איך שהיא עצמה וזה יוצא הכי אמין והכי טוב. אני חושב שזה משהו שלקחתי ממנה, לא לנסות להיות מישהו אחר ולחשוב על איך שאני אראה, זה מה יש. זאת העבודה שלי. אני נמצא בסביבה הטבעית וזה גם מה שהסדרה מחפשת – לראות איך זה קורה באמת ולא בצורה מלאכותית או מבוימת".

"הלכנו לשחק טניס ביחד עם אלה האחות, אני הסתכלתי עליהן מהצד"

בפרק האחרון ששודר ובסדרה בכלל, בלטו השיחות של רם עם האחות אלה יבלונסקי על הזוגיות שלו עם שחר פאר. "אלה נורא אוהבת טניס, ומההתחלה שהיא שמעה שאני יוצא עם שחר פאר היא ממש התלהבה", נזכר רם בתחילת הדרך, "בהתחלה היא הייתה ממש בעניינים, כל הזמן שאלה והתעניינה, היא נורא בעד, היא מאוד אוהבת את שחר".

שחר מבקרת את אילון בבית החולים (צילום: המתמחים2, קשת)
"האחות אלה נורא התלהבה שאני יוצא עם שחר פאר" | צילום: המתמחים2, קשת

אמנם בפרק החמישי היינו עדים לדעה נגדית מצידה של יבלונסקי, לפחות על בחורה שיוצאת עם מתמחה בניתוחי לב, אבל נראה שבמציאות היחסים בין השלושה פורחים, והם אפילו נפגשו למשחק טניס, בו רם ישב בעיקר בצד. "נראה לי שאלה נהנתה ממש, היא ניסתה להיות כמה שיותר זמן עם שחר על המגרש, ושאני אשב בצד ואסתכל. נראה לי שהיא אוהבת אותה".

ומה לגבי הדברים שהיא אמרה בפרק על ההתמכרות של כירורגים לשליטה בחיים שלהם?

"אני ממש לא מסכים. ברור לך שאני גם נתקל במגבלות שלי, אני נתקל בהן יום יום. יש חולים שאני גם לא מצליח להציל, ואז אתה מבין עד כמה אתה מוגבל, עד כמה הדברים הם לא בשליטתי ולא נתונים לשינוי. לפעמים אתה מצליח לשנות את הגורל של המטופל, ואלה רגעים של אושר, זה כיף ענק, אבל זה לא גורם לי להרגיש שאני כל יכול. אני לא קם בבוקר, עומד מול המראה ושר התקווה כל יום, לימדו אותך בשביל להתמודד עם הסיטואציה הזאת כמו שצריך".

ד"ר אילון רם (צילום: המתמחים2, שידורי קשת)
"אני לא קם בבוקר, עומד מול המראה ושר התקווה כל יום" | צילום: המתמחים2, שידורי קשת

לפי יבלונסקי, אופיו הרגיש של רם מהווה למעשה מכשול בדרך להצלחה בעולם הרפואה. כך לפחות אמרה בפרק האחרון שבו הסבירה למה כירורגים מצליחים הופכים להיות אנשים אומללים מאוד. "הלוואי ואני אשמור על האכפתיות", אומר רם, "אני חושב שזאת אחת התכונות שמניעות אותי וגורמות לי ליהנות מהעבודה – זה שאני לא מרגיש טכנאי, שבא, עושה משהו, מתקן או לא מתקן ועובר הלאה. כל מטופל כזה נכנס לי איפשהו עמוק".

"חן שפטר תמיד מרגש אותי"

מה שבולט במיוחד בסדרת הדוקו, הוא הקשר המיוחד שיש למתמחים עם המטופלים. כך שבצפייה חוזרת, די ברור שכל מקרה רפואי ירגש את רם מחדש . "אני עובר על כל ניתוח שצילמו ולכל אחד היה משהו שנוגע לי מבפנים", הוא מודה, "זה מרגש אותי, אני נזכר בכל התהליך שהחולה הזה עבר, ולא מראים בסדרה את כל האשפוז אצלנו, אבל אני כן נמצא בכל האשפוז".

מי המתמחה שהכי מרגש אותך?

"חן תמיד מרגש אותי, איך שהוא מדבר עם החולים, אני מת עליו. אני גם חושב שהסיפור של אריאלה היה מצמרר, איך שפרופסור גוטמן דיבר והסביר על מה זה אומר לחיות עוד זמן בשביל החולה, המשמעות של זמן היא אחד הקטעים הכי מרגשים בשתי העונות שאני ראיתי. הוא אמר שאנשים נוטים לזלזל בזה, אבל כולנו פה על זמן שאול, וזה משפט שהולך איתך, זה לא משפט שאתה רואה ועובר הלאה".

"המתמחים": שלישי ב-21:40, קשת, ערוץ 2