הערב השלישי של MKR המטבח המנצח יצא לדרך במטבח של מארק ואלכס, שהבטיחו להעניק לסועדים שלהם "חוויה שהיא מעבר לאוכל". בעוד שמארק הוא השף הראשי ומוביל הדרך, אלכס, שלא עוסק בתחום האוכל ביומיום, התמנה לתפקיד הסו-שף. לשניים חשוב לשלב בין אוכל לאומנות, והדבר בהחלט ניכר בכל מנה שהם הגישו.

מארק ואלכס החליטו לפתוח את הערב במסעדה שלהם, "הדוניסט", בהענקת שי קטן לכל זוג: פסל של חיה שלדעתם מאפיינת אותו. בעוד שרותי קיבלה את פסל הנמר, חיים את הדוב, שלפי המיתולוגיה הרוסית נחשב לחיה חזקה ועוצמתית. עוד לפני המנה ראשונה, הגישו מארק ואלכס לאורחים צ'ייסר אכיל שעשוי מסלק, ובתוכו משקה ייחודי: וודקה על בסיס של חזרת, שהונף בקריאות נזדרוביה ("לחיים" ברוסית).

מארק מספר על המשבר אחרי סגירת המסעדה
מתוך "MKR המטבח המנצח" | צילום: מתוך "MKR המטבח המנצח", קשת 12

במהלך הכנת המנה הראשונה, כבד אווז וכבד עוף קצוצים על לחם אירי, נזכר מארק בתקופה שבה סבל מדיכאון קשה לאחר שנאלץ לסגור את המסעדה שהייתה בבעלותו. "נקלעתי לחובות כבדים ונכנסתי לדיכאון עמוק, חשבתי שאני אסיים את חיי בגיל 40. בתקופה הזאת נשענתי על אלכס, יש לי מזל שמצאתי בן אדם כזה". המנה הראשונה אותה בישל לאחר התקופה הקשה הייתה אותו כבד קצוץ שהוגש בסעודה, כך שלדבריו מדובר בסגירת מעגל של ממש.

הביקורות על המנה נעו בין אוהדות מאוד לפושרות. מרטין שיבחה את המנה ואמרה: "הכבד היה נהדר, הפיסטוקים היו מדויקים. המנה מאוד טעימה לי", אבל ספיר לעומתה פחות התחברה לקונספט. "אם לא היה רשום בתפריט, לא הייתי יודעת שיש כאן כבד אווז", הסבירה, "לא הייתי מזמינה את המנה הזאת במסעדה, בלשון המעטה".

עדיאל, שחילקה את שאריות המנה שלה בין שאר המשתתפים, הסבירה: "אנחנו באים מבתים מזרחיים, אנחנו רגילים לתיבול וטעמים חזקים ודומיננטיים". רותי וחיים פחות התחברו להסבר שלה ובקשו ממנה להיפתח ולצאת לעולם הגדול מבחינה קולינרית. חיים החמיא למארק ואלכס על המרקם של הכבד קצוץ: "זאת מנה של מסעדה, אין ספק. זאת מנה נהדרת". רותי שהסכימה עם חיים, הוסיפה: "המנה הזאת זה הבית שלי. חיסלתי אותה מהר מאוד".

בהכנת המנה העיקרית נתקלו מארק ואלכס בקשיים בתחום ארגון הזמן. בזמן שרולדת האנטרקוט עוד הייתה בתנור, הם הגיעו לחלל האירוח והעניקו לכל המתמודדים ולשופטים צ'ייסר נוסף עם התנצלות, מה שעורר הערכה בקרב כלל הנוכחים. בניסיון להסביר, טענו מארק ואלכס שהם העדיפו להיות שלמים עם הטעמים של המנה שהם מגישים מאשר לעמוד בזמן ההגשה שלה.

הביקורות למנה היו מעורבות, אבל הישג מרשים נרשם כאשר אופיר פרגנה, אולי לראשונה בתחרות, למנה. "אין ספק שהם יודעים לטפל בירקות, אז שאפו. לטעמי זאת מנה יותר טובה מהמנה הראשונה", אמרה. לעומתה, בת דודתה ספיר דווקא פחות הייתה מרוצה, "זה כאילו שבישלו את הבשר במיקרו", לחשה לאופיר. חיים טען שהמנה מזכירה יותר את המטבח הצרפתי מאשר את המטבח הרוסי, והוסיף כי הגרטן לא היה פריך מספיק. רותי הוסיפה שיש לה ביקורת נוקשה בעקבות הציפיות שלה אחרי המנה הראשונה.

בהמשך הארוחה, סירבו מארק ואלכס לגלות מהו הקינוח והבטיחו למתמודדים ולשופטים כי הם מכינים להם הפתעה. מאוכזבים מהביקורות למנה העיקרית, הם חזרו לעשות חשבון נפש במטבח והחלו לעבוד על מנת הקינוח. אחרי ניצוצות של ריב בהתהוות, מארק עצר את העבודה ועשה לאלכס שיחת איפוס כדי שיוכלו להציל את סיום הסרוויס. ספוילר קטן: זה הצליח.

הזוג נכנס בחזרה לחדר וביקש מכל היושבים לעמוד מאחורי השופטים. על אף התלונות, המשתתפים הסכימו והמופע של מארק ואלכס התחיל. בני הזוג שפכו על השולחן קרם גזר ופירות יער ופיזרו בעדינות את עוגת השרלוטקה, את התפוחים המקורמלים והגלידה. הזוג ביקש משאר החברים ההמומים שעמדו סביב השולחן להצטרף אליהם למלאכה - והם נענו בשמחה.

 

השואו מתחיל: הקינוח המפתיע של מארק ואלכס
מתוך "MKR המטבח המנצח" | צילום: מתוך "MKR המטבח המנצח", קשת 12

השואו של הזוג היה להצלחה מסחררת עבור כל יושבי השולחן, כזו שאפילו גרמה לאופיר לחרוג ממנהגה ולהחמיא לזוג, בפעם השנייה באותו הערב. "היה לי נורא טעים ואכלתי. אהבתי את הדינמיקה שזה יצר סביב השולחן ובינינו", טענה. גם אבישג פרגנה לקינוח המפתיע וסיכמה: "אני מסכמת את הקינוח כהכי טוב הערב. היה פה מופע מהמם, אם הייתי מקבלת את זה בצלחת אחת הייתי מסיימת אותה".

השופטים ההמומים שיבחו את הקינוח ואת ההופעה שבאה איתו, למרות שהודו כי אצלם במסעדות דבר כזה לא היה עובר. "לג'לי יש צבע של כשפים, אתה לא יכול להסיר את העיניים", אמר חיים. על הארוחה המיוחדת והאמנותית הזו, מארק ואלכס זכו ב-70 נקודות והורידו את נדב ודניאל אל המקום השני, מה שהשאיר את מרטין ואבישג עדיין מועמדות להדחה.

טבלת הניקוד של כל הזוגות
טבלת ניקוד כל הזוגות | צילום: מתוך "MKR המטבח המנצח", קשת 12

ניקוד כולל לארוחה של מארק ואלכס: 70 נקודות.