תשכחו מכל מה שידעתם על תוכניות ריאליטי כי ב-30 באוקטובר הפורמט הבינלאומי הנועז, "חתונה ממבט ראשון" נוחת בערוץ 2, והחל מ-4.11 ישודר רק בקשת 12, הטלוויזיה של ישראל. בתוכנית, שאותה ינחה עידו רוזנבלום, שני אנשים זרים יפגשו לראשונה מתחת לחופה, ויעברו לגור יחד למשך שישה שבועות, 42 ימים. בסופם, יחליטו האם הם ממשיכים יחד בחיי הנישואים, או מפרקים את החבילה.

>> הטלוויזיה של ישראל עוברת לערוץ 12: כל מה שאתם צריכים לדעת

רגע לפני שנזכה להציץ לחיים הזוגיים של אותם אנשים נועזים, כדאי שנכיר קודם את התופעה העולמית שנקראת "חתונה ממבט ראשון". אפשר לומר שהעולם מתחלק לשניים - אלה שצופים באדיקות אחרי תכנית הריאליטי המהפכנית, ואחרים שעדיין לא נחשפו לפורמט האמריקאי השערורייתי. למעשה, המקור הוא דווקא בדנמרק, אבל רק אחרי ההצלחה הגדולה בארה"ב, יצאו גרסאות מקומיות גם באנגליה, בלגיה, צרפת, איטליה, פולין, פינלנד, אוסטרליה והרשימה עוד ארוכה.

אמנם הרבה מתכניות הריאליטי מתעסקות סביב ניסוי חברתי כלשהו, אבל בפועל רוב הפורמטים נשענים על חוקים, משימות, תחרויות ובעיקר התערבות מצד צוות ההפקה. במקרה של "חתונה ממבט ראשון" הדגש הוא על הסיכון האמיתי שלוקחים משתתפי התכנית, הם לא רק נמצאים בתכנית שידוכים, הם כאן כדי להרוויח משהו מתכנית ריאליטי ישירות אל החיים האמיתיים.

איך זה קורה?

פאנל שמורכב מארבעה מומחים מתחומים שונים – פסיכולוגים, סוציולוגים, סקסולוגים ואף כאלה שמתעסקים ברוחניות – בוחן בכל עונה עשרות מועמדים ומועמדות פוטנציאליים. כל זה, במטרה לשדך באופן מדעי שלושה זוגות (ארבעה בפורמט הניו-זילנדי), שיפגשו בפעם הראשונה מתחת לחופה ויתחתנו מיד. הם כמובן לא יחוו את הרגע המרגש בחייהם לבד, גם העיניים הבוחנות של המשפחה והחברים משני הצדדים ילוו אותם בתהליך.
לאחר מכן, הזוגות ימשיכו את האירוע על פי כללי המסורת. הם יצאו לירח דבש שהמומחים תכננו במיוחד בשבילם, לא לפני שיכירו את ההורים והחברים של בן הזוג החדש. ואיך שכחנו – צריך גם להכיר אחד את השני. כשיחזרו מירח הדבש הם יעברו לגור יחד, ובתום שישה שבועות יחליטו אם הם רוצים להישאר נשואים או שיעדיפו להתגרש.

בשם המדע

את ההתאמה בין הזוגות בוחנת מערכת שמנתחת גורמים אישיותיים ונתונים סוציאליים, ואף נמצאת בשימוש של גורמי ביון בינלאומיים. אלא שהבסיס הוא דווקא לא בטכנולוגיה, הוא בתזה עליה מתבססים המומחים – אם שני אנשים זרים יתחייבו לקשר ביניהם ברמה הגבוהה ביותר שקיימת, בברית הנישואין, הם ישקיעו מאמצים גדולים בהרבה מאלו שהיו משקיעים אם היו נפגשים לדייט. הנחת היסוד היא שעם הזמן עשויה לצמוח אהבה אמיתית בין בני זוג שנפגשו בצורה זו.

ואכן, אפשר לראות שהשידוכים המוצלחים יותר במהלך העונות, היו אלה שרמת המחויבות של שני המשתתפים הייתה גבוהה יותר ועקבית בהתאם. מה שגרם להם להשקיע יותר במערכת היחסים, הוא במידת מה איבוד האמון בסצנת הדייטינג המסורתית, ולכן הגיעו לשלב בו הם מוכנים להכיר פרטנר במסגרת מחייבת, הכל כדי להגשים את החלום וסוף סוף להתמסד עם משפחה.

אילוסטרציה
"איך שכחנו? צריך להכיר גם אחד את השני" | צילום: 123RF, חדשות

נראה שדווקא ההתמודדות הראשונית היא החלק המעניין בתכנית. לצפות במשתתפים מבשרים למשפחות על הניסוי החברתי בו הם מתחתנים עם אדם זר (הם לא קוראים לזה ריאליטי בנוכחות המשפחה), הוא אחד מנקודות השיא של העונה. רק כדי לסבר את האוזן, עד שלב מתקדם ביותר במיונים, הנרשמים לתכנית לא יודעים כלל על החתונה. בשלב זה רבים מהמשתתפים פורשים.

לוח שידורים קשת 12. כל הפרטים

הדור הבא של הריאליטי

כשאדם משתתף בתכניות כמו "מאסטר שף" או "הכוכב הבא", הוא צפוי לעבור חוויה חזקה ומטלטלת, שתשנה ותעצב את האישיות שלו מחדש. לעומת זאת, כשאדם בוחר להשתתף בתכנית כמו "חתונה ממבט ראשון", הוא משנה את המצב המשפחתי שלו, עוד לפני שהספיק להכיר את המיועדת. אנחנו רואים כאן שחרור מוחלט משליטה, מהבחירה המשמעותית ביותר בחיים. אין אף תכנית ריאליטי שהמשתתפים בה מגיעים לכאלו רמות של מחויבות.

זוג מבוגר מחובק בשדה
"אין אף תכנית ריאליטי שהמשתתפים בה מגיעים לכאלה רמות של מחויבות" | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אנחנו כצופים מהצד, ממשיכים בחיים הרגילים. קריירה, זוגיות, ילדים ומה לא. אלא שבזמן שהחיים שלנו ממשיכים מסביב לשעון, יש כמה זוגות שהניחו בצד את העבר לטובת עתיד לא נודע, ולפעמים הוא גם לא הצליח. במהלך חמשת העונות של הסדרה האמריקאית, חלק מהזוגות המשיכו לחלוק את החיים יחד, אחרים בחרו להתגרש מיד עם סיום העונה, או שנפרדו אחרי מספר חודשים.

בגרסה הישראלית של הפורמט, שתשודר בקשת 12 החל מה-1 בנובמבר, הזוגות ינשאו בטקס זוגיות, שלנוחיות המשתתפים נערך באופן שיאפשר גירושים ללא קשיים. מי יהיו האנשים הנועזים שיפגשו את בני זוגם בפעם הראשונה מתחת לחופה? בקרוב נדע.

"חתונה ממבט ראשון": פרק הבכורה ב-30.10 ב-21:00, והחל מה-4.11 רק בערוץ קשת 12 החדש