עובדה
עמרי אסנהיים

עמרי אסנהיים, 37, עיתונאי חוקר, נמנה זו השנה השביעית על צוות הכתבים הקבוע של התכנית "עובדה". אסנהיים הוא חתן פרס סוקולוב לעיתונות חוקרת (2009), וזוכה פרס פרימור של הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו עבור תחקיר שהכינו בצוותא עם אפרת לכטר על תופעת הלוביסטים (2012). בנוסף, נמנה אסנהיים זו השנה הרביעית על צוות המרצים הבכיר של בית הספר לתקשורת ועיתונאות "כותרת" באוניברסיטת תל-אביב. לאחרונה יצא לאור ספרו הראשון: "צאלים – הטראומה של סיירת מטכ"ל" (כנרת זמורה ביתן) העוסק בפרשת אסון צאלים ב'.

אסנהיים גדל במושב תל-עדשים, ושירת כלוחם ביחידת החילוץ של חיל האויר (669). אחרי שחרורו מהצבא סיים תואר ראשון בכלכלה ובתקשורת באוניברסיטת תל-אביב, ובמקביל השלים לימודי תקשורת ועיתונאות בבית הספר "כותרת". ב-1999 החל לכתוב תחקירים וכתבות דיוקן נרחבות במקומון "העיר" של רשת שוקן, בעיקר בתחום הביטחון והפלילים.

חמש שנים אחר-כך, ב-2004, עבר ל"מעריב", שם כתב תחקירים עבור מוסף "סופשבוע", ו"מוסף שבת". בין הישגיו העיתונאיים הבולטים בשנים אלה: תחקיר על מבצע הנקמה של צה"ל בשוטרים פלשתינים במהלך האינתיפאדה השנייה, תחקיר על אסון "גבעת האנטנה" בו חוסלו שני מאבטחים על ידי יחידת "מגלן", חשיפת יומניו הסודיים והקלטותיו האחרונות של העבריין שמעיה אנג'ל, ראיון ראשון עם הרוצח השכיר דוד אטיאס, תחקיר על יחידת צלפים רוסית שפעלה ברצועת עזה ותחקיר מקיף על מחדל העורף במלחמת לבנון השנייה. באוקטובר 2006 עבר אסנהיים לשמש כתב בתכנית "עובדה".

בין הישגיו הבולטים בתכנית: סדרת תחקירים בת שלושה פרקים על ניסוי סודי בחיסון לאנתרקס שביצעה מערכת הביטחון בלוחמי יחידות מובחרות, סדרת תחקירים בת ארבעה פרקים על הנעשה בחטיבת "כפיר", חשיפת הקלטת שתיעדה את מותו של אסיר בכלא קציעות, סרט על הנשים בחייו של הרמטכ"ל לשעבר רפאל איתן (רפול), "פרשת האלמן הכפול" – סיפורו שמעון קופר ששתי נשותיו מתו בנסיבות דומות, חשיפת קלטות החקירה הסודיות של מוסטפה דיראני, כתבת תחקיר על תעשיית הלוביזם, סרט בשני חלקים על חייו הדרמטיים של הסוכן הכפול שבתאי קלמנוביץ', ו"סלוקי" – סרט דוקומנטרי אישי על השריפה בה ניספו חמישה לוחמי גולני בואדי סלוקי בלבנון. אסנהיים נשוי לענבל היקרה, ואב לאיתמר ויותם המקסימים.

...טוען