תחקיר: נדב זאבי
השתתף בהכנת הכתבה: רוסלאן מחאג'נה

מנתונים שהתפרסמו היום עולה כי חטיבת כפיר מובילה בין יחידות צה"ל במספר חקירות מצ"ח שנפתחו נגד חייליה בחשד להתנהגות לא חוקית כלפי פלסטינים. לפי נתונים שמסר צה"ל לארגון זכויות האדם "יש דין", במהלך 2007 נפתחו 66 חקירות נגד חיילי "כפיר". אחריהם נמצאת חטיבת הצנחנים עם 52 חקירות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כפיר הינה חטיבת החי"ר הגדולה בצה"ל ומאיישת את רוב המוצבים ונקודות התצפית באיו"ש. החטיבה סיכלה את מספר הפיגועים הגדול ביותר בדרכם לעורף ישראל, חשפה אמצעי לחימה, ואמצעי חבלה רבים. מורכבות המשימות עלולה לגרום לאירועים חריגים שמטופלים מיידית, והלקחים נלמדים ומובאים לפני כל החטיבה.

"באשר לטענות בעקבות רציחתם של שני חיילי צה"ל, אחיקם עמיחי ז"ל ודוד רובין ז"ל, על ידי מחבלים: החטיבה ביצעה מעצרים במהלכם נעצרו כמה מבוקשים. ההתנהגות החריגה של כמה חיילים כלפי העצורים הובאה לידיעת הפיקוד הבכיר בחטיבה על ידי מפקדים וחיילים, היא לא התגלתה באופן אקראי. המעורבים הושעו מתפקידי לחימה, הורדו בדרגה, חלקם נכלאו לזמן ממושך. כל אלה מעידים על רצינות הטיפול ועל החשיבות שרואה צה"ל בשמירה על ערכיו.

"מספר הטלפון של מפקד החטיבה גלוי וידוע, המח"ט והמפקדים מבצעים שיחות עם עשרות הורים, אין הורה שפנייתו נתקלה בהתעלמות.

"אשר לאלימות נגד חייל, מציין מח"ט כפיר, אלוף משנה איתי וירוב, כי המקרה טופל במלוא חומרת הדין מיד אחרי שאירע, הסמל הודח ונשפט למאסר".