ההפתעה הגדולה ביותר של העונה השישית של האח הגדול, היא ללא ספק ניצחונה של המתמודדת הטבעונית, טל גלבוע. בואו נודה באמת: אף אחד לא באמת ציפה שהתוכנית הנצפית ביותר בארץ, תיתן במה לבחורה כריזמטית הקוראת לצופים להפסיק לצרוך בשר, ביצים ומוצרי חלב, או שהקהל בבית יהיה מעוניין לשמוע ולהתוודע לנעשה בתעשיית המזון מן החי. יש מי שיוסיף ויאמר שבמיוחד לא ציפו לכך מתוכנית בפורמט הריאלטי ומקהל היעד שלה, המבקש למצוא מפלט מהמציאות היומיומית הלא פשוטה.

אבל הפקת האח הגדול כמו גם הקהל בבית הפתיעו, ובענק. הדיירת עם המסר הבולט ביותר בבית האח שרדה את כל ההדחות, ובזכות האמת הבלתי מתפשרת שלה והקהל בבית שהיה נכון להקשיב – צפינו כולנו בלא מעט רגעים טלוויזיוניים מרגשים ובקסם שנולד בהתנגשות החזיתית של עולם הריאלטי עם עולם התוכן שהביאה טל אל המסך.

המנצחת הגדולה (צילום: רועי ברקוביץ)
הניצחון של בעלי החיים | צילום: רועי ברקוביץ

הטבעונית המתאימה ביותר למשימה

לא כולם יודעים, אבל כשהתחילו להתפשט השמועות על כניסת מתמודד טבעוני לבית האח הגדול, התנועה הטבעונית בארץ געשה ורחשה באין ספור ניסיונות לנחש מי יהיה המתמודד, לצד חששות כבדים מאוד לגבי היכולת של אדם אחד להצליח לייצג את סבלם של בעלי החיים, תוך כדי שביית לב הקהל והתמודדות עם המכשולים והמשימות שמציבה ההפקה בפני דיירי הבית. כשהתברר לנו שזאת טל שנכנסה, לקחנו כולנו יחד נשימת רווחה עצומה. ידענו שהמסר על סבלם של בעלי החיים נמצא בידיים הכי מתאימות למשימה. טל לא תאכזב.

עוד לפני כניסתה לבית האח הגדול טל כבר הייתה אחת הפעילות הבולטות ביותר בתנועה הטבעונית, עם אמת בלתי מתפשרת ולהט עצום להביא את הנעשה מאחורי הקלעים בתעשיות המזון ושאר התעשיות המתעללות והמנצלות את בעלי החיים, לידיעת הציבור הרחב. ראיתי את הלהט הזה של טל במספר לא קטן של הפגנות, פעילויות וראיונות שנתנה עוד הרבה לפני כניסתה לתוכנית.

מצד אחד סיפורי מעצרים, מצד שני אמא לשלוש בנות

המוטו שהוביל את התנועה הטבעונית השנה הוא "ב- 2014 כולם יודעים" וכאשר טל נכנסה לבית האח ידענו כולנו שאכן כך יהיה. טל הצליחה במשימה וקיבלה חיבוק אוהד מלב המיינסטרים בגלל המסר החיובי אותו הובילה, אך גם בגלל האופי הייחודי שלה, שנחשף לאורך העונה. בעוד שמתמודדים טבעונים אחרים ייצגו סוג של סטריאוטיפים המקושרים לטבעונות (אלעד הרוחני וההיפי שהיה הראשון להיות מודח, וקארין הטבעונאית שהודחה בהדחה השלישית), טל הביאה משהו שהקהל בבית יכל להזדהות איתו ולאהוד אותו:

מצד אחד מסר של צדק, הגינות ורגישות כלפי הקורבן שאינו יכול לזעוק את זעקתו, ומצד שני דיבור אותנטי בגובה העיניים, בלי נסיון להתחנחן. מצד אחד סיפורים מרתקים על תיעודי מצלמה נסתרת ממשקים באישון לילה ומצד שני אמא לשלוש בנות, הנאבקת להתפרנס כמו רוב המדינה.

מצד אחד סיפורי מעצרים על נסיונות למנוע שחיטה של בעלי חיים, ומצד שני אזרחית שהתנדבה בבית לוינשטיין ושרתה בצבא חמש שנים כקצינה. האופי המעניין והייחודי של טל, יחד עם המסר החד והערכי שמאחוריו היא עומדת, הצליח לסחוף אחריו לא רק טבעונים.

האח הגדול (צילום: צ'ינו )
אמא לשלוש בנות, הנאבקת להתפרנס כמו רוב המדינה | צילום: צ'ינו

כשהריאליטי והאג'נדה של טל נפגשו

הישרדותה של טל בבית האח הכניסה לעולם הריאליטי תוכן שריצד בצידי המסכים וכעת קיבל במה בפריים טיים: אם עד כה שמענו על ההרצאה הסנסציונית של גארי יורופסקי, או על חשיפה נוספת של אכזריות תעשיית המזון, הריאליטי האינטנסיבי של האח הגדול נתן במה מרכזית למסר שהראה שניתן לאכול וליהנות מבלי לפגוע בבעלי חיים. בזכות כך, חזינו לאורך העונה ברגעים טלוויזיוניים עסיסיים כשעולם הריאליטי התנגש בעוצמה בעולם הערכים של טל.

בשבועות האחרונים לפני יציאתה כזוכה הגדולה, טל חזרה ואמרה כי אם תנצח סכום נכבד מהפרס ילך למטרות טובות הכוללות גם תרומה לפרויקט חוות החופש אשר ישמש כמקלט לבעלי חיים ניצולים מתעשיית המזון וכמרכז לחינוך והסברה לציבור הרחב. מי שצפה בה בראיונות השונים שנתנה מרגע יציאתה מבית האח, מבין עד כמה טל היא אותנטית ועד כמה החיבוק הגדול שהיא מקבלת כעת מהמיינסטרים לא משפיע בכהוא-זה על נחישותה להמשיך ולהפיץ את המסר שלה: "אני לא מבקשת מכם לאהוב או לפעול למען בעלי חיים, אני פשוט מבקשת מכם להפסיק לפגוע בהם".

טל בחצר (תמונת AVI: אורטל דהן, שידורי קשת)
"הזכייה לא מפריעv לנחישותה להמשיך ולהפיץ את המסר שלה" | תמונת AVI: אורטל דהן, שידורי קשת

הניצחון של בעלי החיים

כמדריכה באתגר 22+ המסייע לאנשים המעוניינים לעבור לטבעונות, ראיתי את הגלים הגדולים של אלו שנרשמו לקבוצות האתגר בעקבות החשיפה שטל נתנה לסבלם של בעלי החיים. בכל קבוצה ובכל מחזור של האתגר הם היו שם: האנשים שצפו בה על המסך וכעת החליטו ללכת בעקבות צו המצפון שלהם ולעשות את השינוי בעצמם. זה כמובן רק שיקוף אחד לעוצמה הרבה בה נושא סבלם של בעלי החיים התפרץ בחודשים האחרונים למודעות הציבורית.

עבור הרבה מאוד פעילים, הניצחון של טל הוא הניצחון של בעלי החיים, אבל אנחנו צריכים לזכור: למרות הניצחון של טל, גם ברגעים אלו ממש, כאן בישראל, גורסים יותר מ-20 אלף אפרוחים בתעשיית הביצים, מפרידים עגלים מאמהותיהם בתעשיית החלב, ושוחטים בעלי חיים באכזריות בתעשיית הבשר. כל האס-אמ-אסים שבעולם לא יכולים לשנות את זה – השינוי הזה יבוא אך ורק מהבחירה של כל אחד מאיתנו בכל פעם שאנו יושבים סביב השולחן. המהפכה אולי התחילה בפריים טיים, אבל היא מסתיימת בנו ובהשפעתנו על מה שנעשה בשמנו בלולים, ברפתות ובמשחטות.

_OBJ

סיון פרדו רנוויק, כותבת הטור, היא מייסדת ומנהלת אתר התוכן האינטרנטי The Vegan Woman העוסק בטבעונות ולייף סטייל טבעוני.

מה עבר על טל מאז יצאה מהבית? "האח הגדול - חוזרים הביתה", שבת אחרי החדשות