לאון בבריכה (תמונת AVI: mako)
שמונה חודשים של הקפדה על כל שריר. השתלם לו | תמונת AVI: mako

לאון שוובסקי, מי שעד לפני כמה ימים היה מסובב ראשים אנונימי יחסית, נכנס לבית האח הגדול וענד את כתר "החתיך של הבית" מבלי להתאמץ יותר מדי – או ככה לפחות נדמה לכם. האמת שהוא די התאמץ, בעיקר בשמונת החודשים האחרונים בהם הוא עובד באופן אינטסיבי במיותר במכון הכושר. תפסנו את סרגיי שכטמן (50), המדריך הראשי של מכון הכושר מטרו ג'ים, מכון הבית של לאון, בשביל להבין איך גם אנחנו יכולים להשיג גוף כמו של שוובסקי.

סרגיי מספר שהוא באמת גאה בלאון, מבחינתו הוא סיפור הצלחה אישי, התלמיד החרוץ שלא מסכים לעשות שום תרגיל לפני שהוא מבין בדיוק איך הוא עובד ומה אפשר להשיג בעזרתו. שוובסקי הגיע לסרגיי לפני 8 חודשים במשקל של 62 קילו בלבד, ואנחנו מדברים על בחור גבוה (187 ס"מ) – מה שאומר שהוא היה ממש רזה. בהתאם לנתונים האלה הותאמה לו תוכנית שמטרתה לעלות את מסת השריר הכללית, ואחרי 8 חודשים בלבד הוא הצליח לעלות 12 קילו, אחוז די מטורף ממשקל הגוף המקורי. אז איך הוא עשה את זה? עם הרבה עבודה קשה.

שלב ראשון: מכניסים את הגוף להלם

במשך שבעת החודשים הראשונים הם עבדו רק על תרגילים מורכבים. מה שנקרא תרגילי בסיס, או במילים פשוטות עוד יותר תרגילים שמטרתם להכניס את הגוף להלם ולגרום לו לשחרר הורמוני גדילה. הם עשו את זה דרך בתרגילים הבסיסיים שכולנו מכירים כמו דד-ליפט, סקווטים, לחיצות חזה ולחיצות כתפיים. כל אחד מהתרגילים האלה לאון היה עושה בארבעה סטים, כאשר בכל סט לא יותר מ-8 חזרות, אבל החזרה האחרונה הייתה על סף קצה היכולת, "אם הוא לא היה מסיים כל סט עם הלשון בחוץ זה לא היה יעיל", אומר סרגיי.

"הוא לא בשל" (תמונת AVI: mako)
הסוד: מדיטציה | תמונת AVI: mako

בכדי לעלות את הרמה אפילו יותר סרגיי אסר על לאון לעשות כל תרגיל אירובי כדי לא לשרוף קלוריות, אפילו להסתובב במכון כושר בין סט לסט אסור היה לו, הוא יכל רק לשבת במקום. "במקרה של לאון, מבחינה גנטית אין לו כמעט אחוזי שומן בגוף אז כל קלוריה שנשרפת זה לרעה, הוא היה צריך לשמר אותן אז אין תזוזה בין תרגיל לתרגיל, אפילו לימדנו אותו לנשום בצורה שתשרוף לו פחות קלוריות. הוא רק ישב ועשה מדיטציה". כן קראתם נכון, לאון מתרגל מדיטציה בין סט לסט, כששאלנו את סרגיי מה זה אומר בדיוק (בחשדנות יש לומר) סרגיי הסביר לנו שלהרים משקלים זה לא מספיק. לאון, כמו כל ספורטאי מקצועי, מדמיין כל מהלך שלו לפני שהוא עושה אותו, משמע שבזמן המנוחה הוא מדמיין כיצד הוא עושה את הסט הבא ומצליח בגדול. "בדיוק כמו לוחם בזירה", אומר סרגיי, "אם הוא נכנס ומדמיין איך הוא ינצח ומה יהיו המהלכים אז הוא יצליח, ואם הוא לא ידמיין את זה הוא עלול לחטוף אגרוף בלי שהוא יצפה לזה בכלל".

שלב שני: עיצוב השרירים וחיזוק הגידים

רק אחרי שבעה חודשים מפרכים לאון הגיע למצב בו הוא החל לעבוד על פמפינג – סיתות של שרירי הגוף וממש הפרדה בין סיב שריר אחד למשנהו תוך כדי חיזוק הגידים – מה שנקרא בלשון העם 'וואלק תראה איזה גוף של דוגמן יש לו זה'. לאון עושה את זה בכך שהוא מבצע תרגילים רגילים אבל בצורה שונה, כל תרגיל מתחלק אצלו לארבע שניות: בשניה הראשונה הוא מבצע את לחיצת השריר ואז שלוש שניות מרפה. נניח בלחיצת חזה בשכיבה הוא מרים את המוט בשנייה אחת ומוריד במשך שלוש שניות, סרגי אומר שכאשר אנחנו מרפים שריר הוא חזק פי שלוש מאשר הלחיצה שלו ולכן בשיטה הזו אין צורך בהרמת משקלים עצומים מכיוון שכל חזרה היא הרבה יותר אינטנסיבית ומשקולת של עשרה קילו יכולה להרגיש כמו מאה.

לאון הגיע להתאמן בין 4-5 פעמים בשבוע, בכל אימון שלו הוא היה נותן את המקסימום במשך שעה ורבע על השעון כדי לא לפגוע ביעילות האימון. השאלה שעלתה לנו בראש היא כיצד מצליחים להתרכז במשך שעה ורבע עם כל כך הרבה נשים בטייץ סביבך? סרגיי החליט לגלות לנו כמה סודות מאחורי ההליכון: "כשלאון בא להתאמן הוא הכי מקצועי שיש, הוא תמיד מתאמן עם אוזניות כדי ששום דבר לא יסיח את דעתו, ובין סט לסט הוא מתרכז ומדמיין את התרגיל הבא, תאמין לי שכמה שבנות לא מנסות לדבר איתו, בזמן האימון זה בלתי אפשרי, הוא לא רואה שום דבר סביבו חוץ מהתרגיל הבא שהוא צריך לעשות וכל מה שנשאר להן הוא לקנא בשיער שלו".

אין תמונה
רק כוח, בלי אירובי, ואפילו לנשום צריך לדעת. לאון במכון כושר

קוביות בבטן: כך לאון עושה את זה

לסיום, כמו כמעט בכל אימון של לאון, אנחנו נתרכז בבטן, גם פה יש לנו את הגורם הגנטי שהטיב עם הבחור, אבל גם שיטת האימון האיזומטרית שסרגיי לימד את לאון מאוד עזרה, שיטה שאומרת בפשטות ששרירי הבטן עשויים מאותו חומר של כל שריר אחר ולכן יש להתייחס אליהם בהתאם. לאון לא עושה מאות חזרות ועליות בטן, גם פה הוא עובד בסטים קצרים של עד עשר חזרות, רק שבשיא המאמץ, ממש כשכול הבטן תפוסה ורועדת, הוא קופא במקום למשך 2-3 שניות ורק אז ממשיך, דבר שאשכרה מוציא את המיץ מכל השרירים ומבליט במיוחד את הקוביות. באמת שניסינו, ועכשיו אנחנו מנסים להפעיל את הביטוח על תאונת עבודה.

>> סטריט וורקאאוט: הישראלים שעושים כושר ברחוב