מתווה פתיחת השמיים הוא אמנם משמח אך מאוד מבלבל. לכולם ברור שיש מדינות שמי שחוזר מהן לא חייב להיכנס לבידוד בארץ היות והן הוגדרו על ידי משרד הבריאות שלנו כ"מדינות ירוקות". הרשימה הזו של המדינות הירוקות מתעדכנת אחת לשבועיים. עד כאן די פשוט.

מעבר לכך, יש סלט די גדול ולא מאוד ברור, היות וגם בחלוקה בין המדינות הירוקות והמדינות האדומות יש לא מעט סייגים ותתי חלוקות. כך למשל, יש מדינות ירוקות שאי אפשר להיכנס אליהן או שדורשות בידוד של 14 ימים למי שרוצה להיכנס אליהן עם דרכון ישראלי (למרות שכשתחזרו לארץ לא תצטרכו להיכנס לבידוד בכלל). כלומר ההגעה אליהן לא "משתלמת" אך ההגעה מהן לארץ היא "כדאית".

על אותו המשקל, יש מדינות אדומות שניתן להיכנס אליהן בלי בידוד או הגבלה כלשהי ואתם יכולים להרגיש בנוח לצאת לחופשה בהן, אך כשתחזרו לארץ תאלצו להיות 14 יום בבידוד (יש מי שבעיניו זה כדאי). המקרה הכי "קיצוני" אלה מדינות אדומות שגם בהלוך וגם בחזור תאלצו להיות בבידוד או שלא תוכלו להיכנס כלל.

אולם ההמתנה להמראות בנתב"ג (צילום: משה שי , פלאש 90)
לאיזה מדינות כדאי לטוס לחופשה ולאיזה לא? | צילום: משה שי , פלאש 90

ניסינו לעשות קצת סדר בין הקבוצות השונות ולתת דוגמאות. שימו לב שהחלוקה מתייחסת רק למי שמחזיק בדרכון ישראלי היות וכל מדינה מתייחסת בצורה שונה לדרכונים ממדינות שונות.

מדינות ירוקות ללא בידוד כלל

מדובר במדינות ירוקות (שהוגדרו על ידי משרד הבריאות בישראל כמדינות עם תחלואה נמוכה) שאין צורך בבידוד בהלוך (בכפוף לבדיקת קורונה שלילית) או בחזור מהן. המדינות הללו הן יוון וסרביה (שימו לב! סרביה תהפוך לאדומה ב-8.11 ויוון תישאר המדינה היחידה שניתן לטוס אליה ללא בידוד בהלוך או בחזור)

*כדי להיכנס ליוון צריך להגיע עם תוצאות קורונה שלילית ולפני ההגעה ולהירשם מראש. כל הפרטים נמצאים כאן.

*כדי להיכנס לסרביה אין שום תנאי מקדים ולא צריך לעבור בדיקת קורונה. 

מדי פעם אמורים להיחתם הסכמים עם מדינות חדשות שיהיה ניתן לטוס אליהן בחופשיות. הקושי בחתימה עם מדינות חדשות הוא בכך שכמות התחלואה בישראל היא מאוד גבוהה ולא הרבה מדינות רוצות לעשות איתנו הסכמים הדדיים כאלה. בגלל העובדה הזו, לא ברור עדיין מתי ואילו מדינות חדשות באמת יחתמו איתנו.

היעדים הכי זולים שיש (צילום: Takashi Images, shutterstock)
סופיה, בולגריה | צילום: Takashi Images, shutterstock

מדינות ירוקות - בידוד רק בהלוך

מדינות ירוקות (שהוגדרו על ידי משרד הבריאות בישראל כבעלות תחלואה נמוכה) שמי שמגיע מהן לארץ לא חייב בבידוד כלל. יחד עם זאת, אותן המדינות לא רואות בישראל מדינה ירוקה ולכן לא מאפשרות כניסה של או מחייבות בבידוד של 14 ימים למי שמגיע עם דרכון ישראלי.

הקבוצה הזו רלוונטית לישראלים עם דרכונים זרים, או ישראלים שנמצאים במדינות הללו כבר תקופה ארוכה ורוצים לחזור לארץ מבלי להיכנס לבידוד.

מדינות ירוקות עם חובת בידוד לישראלים שנוחתים בה: אסטוניה, בריטניה, דנמרק, הונג קונג, פינלנד, קפריסין, רואנדה, אורוגוואי, איחוד האמירויות, נורווגיה, איסלנד, קובה.

(שימו לב! אל תנסו להגיע לארץ ממדינה אדומה דרך עצירת ביניים במדינה ירוקה).

הרשימה הזו אמורה להתעדכן אחת לשבועיים. מדינות חדשות עם תחלואה נמוכה ייכנסו אליה, ומדינות מתוך הרשימה שהתחלואה בהן עלתה, ייצאו ממנה. בינתיים הרשימה התעדכנה פעמיים: בתחילת אוגוסט ובאמצע אוגוסט, כשאף מדינה לא יצאה ממנה אלא רק הצטרפו חדשות.

יש בה הכל (צילום: ESB Professional, shutterstock)
פורטו, פורטוגל. מצטרפת חדשה יחסית לרשימה הירוקה | צילום: ESB Professional, shutterstock

כל מי שלא נמצאת ברשימת המדינות הירוקות מוגדרת בארץ כמדינה אדומה וההגעה ממנה מחייבת בידוד של 14 ימים כשנוחתים בישראל.

מדינות אדומות - בידוד רק בחזור

יש כמה מדינות אדומות (שהוגדרו על ידי משרד הבריאות בישראל כבעלות תחלואה גבוהה) שלמרות שרמת התחלואה בהן מאוד גבוהה, הן מאפשרות לתיירים מלא מעט מדינות מהעולם (כולל ישראל) להיכנס ולטייל בהן. המדינות הללו מאמינות שלמרות כמות החולים שממשיכה לעלות, אם התיירים ישמרו על הנחיות הריחוק ועטיית המסכה, אין כל מניעה שיוכלו להיכנס. כמובן שהתיירים שמחליטים לטייל במדינות הללו לקוחים על עצמם סיכון ומודעים לכך שבחזור יאלצו להיכנס לבידוד. 

אם אתם רוצים לטוס לחו"ל ולטייל ישר מרגע הנחיתה, זו אופציה עבורכם. יש ישראלים שגם ככה נמצאים כל היום בבית ולכן הבידוד בחזור לא מפריע להם. שימו לב: משרד הבריאות כמובן לא ממליץ לטוס למדינות הללו והתחלואה בהן גבוהה ומסוכנת.

דוגמה למדינות כאלה: אוקראינה, בולגריה, גיאורגיה, קרואטיה, אוסטריה, אוקראינה, טורקיה, מקסיקו, ארה"ב, טנזניה, קניה, ברזיל, ברבדוס, המלדיביים.

טורקיה (צילום: שמעון איפרגן​)
לא מעט ישראלים טסים לחופשה בטורקיה למרות הצורך בבידוד בארץ | צילום: שמעון איפרגן​

מדינות אדומות - בידוד בהלוך ובחזור

אלה מדינות שישראל הגדירה אותן כמדינות עם תחלואה גבוהה וכל מי שיגיע מהן לארץ ייאלץ להיכנס לבידוד. בנוסף, כל מי שיגיע אליהן מישראל עם דרכון ישראלי יהיה חייב להיכנס בהן לבידוד (היות וישראל היא מדינה אדומה גם כן). כלומר, לא כדאי לטוס אליהן לטייל בכלל! 

את מי בכל זאת הקבוצה הזו מעניינת? ישראלים שחייבים להגיע אליהן מסיבה שלא סובלת דיחוי כמו משפחה, עבודה, לימודים או נושאים בריאותיים, על אף הצורך בבידוד. 

מדינות אדומות שדורשות בידוד מהישראלים: גרמניה, איטליה, לטביה, ליטא, אנגליה, אירלנד, פורטוגל, צרפת, מלטה, בלגיה, הולנד, שוודיה וצ'כיה.

מדינות שלא יתנו לכם להיכנס

יש מדינות שברגע שתנסו להיכנס בשעריהן יגרשו אתכם בחזרה לישראל או יגידו לכם לטוס למדינה אחרת.

מדינות ירוקות שאין אליהן כניסה בכלל: וייטנאם, יפן, דרום קוריאה, איי סיישל, תאילנד, טייוואן, ניו זילנד, אוסטרליה, סינגפור, קנדה.

מדינות אדומות שאי אפשר להיכנס אליהן בכלל: ספרד, ירדן, רומניה, הונגריה, סלובניה, ארגנטינה, צ'ילה, הודו, סין, לאוס, פרגוואי, נפאל, הפיליפינים, מרוקו.

בייג'ינג, סין (צילום: HelloRF Zcool, ShutterStock)
אם תנחתו בסין לא ייתנו לכם להיכנס. בייג'ינג | צילום: HelloRF Zcool, ShutterStock

*יש להתעדכן לפני קניית כרטיס לכל מדינה, שכן ההנחיות משתנות בכל יום