אוניית פאר בים
שיט יכול להיות גן עדן, ויכול להיות גיהנום

אם תמיד חלמתם על שיט ארוך ומפנק שיעניק לכם קצת שקט, אוכל טוב וחברה נעימה, חכו רגע לפני שאתם מזמינים את הכרטיסים. לכל קרוז יש את הפלוסים והמינוסים שלו, אבל היום כבר לא מדובר בפנטזיה אלא באופציה נגישה בהישג ידכם - ובמקביל גם הרבה פחות קסומה ממה שאולי נדמה לכם. עם זאת, שיט יכול להיות בדיוק מה שאתם מחפשים, אם אתם מודעים לכל מה שהוא כולל, למי שתפגשו ולחסרונות הבולטים שלו.

עלות תועלת
לפני הכל שווה לדעת שיש קרוזים של 3-4 ימים, קרוזים של שבוע ואפילו קרוזים של שבועות. עלות הכרטיסים לשיט משתנה לפי אורכו ורמת החדרים שאתם שוכרים, אולם בסופו של דבר מדובר בחופשה משתלמת ביותר. יש מעט מאוד הוצאות על הסיפון: האוכל, הבידור ושאר השירותים כלולים בדרך כלל במחיר הכרטיס, וככל שאתם נשארים זמן רב יותר על המים כך אתם מוציאים פחות כסף באופן יחסי. את הכסף הגדול בדרך כלל תוציאו במלכודות התיירים בנמלים שבהם תעגון הספינה. לאחר ימים ארוכים על הסיפון תרצו ודאי לרדת ולדרוך קצת על אדמה יציבה, וזו תהיה ההזדמנות העיקרית לאבד את כספכם בחנויות יקרות ובמסעדות תיירותיות.

סיור סובב סיפון
שיט מיועד, בראש ובראשונה, למי שמעוניין להיות על הספינה. רוב הקרוזים מציעים עגינה בנמל כלשהו במהלך השיט, אבל מדובר בשעות ספורות ולא יתאפשר לכם לטייל ברצינות בעיר שבה תעגנו. קחו בחשבון שכל מה שנמצא סביב הספינה ולא נכלל בכרטיס שלכם יעלה לכם אקסטרה (טיולים מודרכים בעיר וכן הלאה), ובדרך כלל תצאו מהסיפור הזה אקסטרה אקסטרה לארג'ים, שלא לטובתכם. אם מתחשק לכם לראות נופים, שיט הוא לא בשבילכם.

קטן ומרוכז
מצד שני, שיט יאפשר לכם לבקר בהרבה יעדים שונים לזמן קצר. כך לא תצטרכו לפרוק את המזוודה שוב ושוב, ולהחליף חדרים חדשות לבקרים - במקום זה יש לכם חדר שט שבא איתכם ממקום למקום. תוכלו להתרשם ממבחר ערי נמל, ולחזור תמיד לחדר הקטן שלכם על הספינה ולמזוודה המבולגנת על הרצפה. עם זאת, השיט מצמצם את כמות היעדים בהם תוכלו לבקר, בכך שהוא מגביל אתכם לערי נמל ולמקומות שאליהם הספינה יכולה להגיע. אם תרצו להכנס עמוק יותר ליבשת תצטרכו למצוא לעצמכם סידור אחר. להלן: עוד כסף.

בדד אשב
אם פינטזתם על שיט שקט שבו זה רק אתם, הספר והים – תחשבו שוב. לקרוזים מגיעים תדיר אנשים עם משפחות גדולות שמחפשים פתרון לכל הג'מעה בלי להצטרך לרדוף אחרי הזאטוטים כל היום. כאן כולם מרוכזים במקום אחד ומופעלים בלי שאבא ואמא יצטרכו לקום מהבריכה. לרוע המזל, הם מופעלים סביבכם. ישנם כמה קרוזים ללא ילדים, אבל שם תמצאו בעיקר מבוגרים ומבוגרים מאוד. אם אתם מרגישים שהבעיה היא דווקא ההורים, תוכלו לשנות את סוג הנוסעים סביבכם בהתאם לסוג השיט. ככל שמדובר בספינה מפוארת יותר ובכרטיס יקר יותר, תמצאו סביבכם קהל מסוג שונה. עצוב, אבל נכון.

מים סוערים
כל חופשה תלויה במזג האוויר. שבוע סקי לא יהיה שווה הרבה בלי שלג וחופשה על החוף דורשת מזג אוויר נעים וחמים. אך על הספינה זה עשוי להיות משמעותי בהרבה: במזג אוויר סוער אי אפשר להיות על הסיפון, ליהנות ממנעמי הספינה כגון ספורט ושחייה, וזה עלול להגביל אתכם לחדרים הגמדיים שלכם. בנוסף, מי שסובל מבחילות (ויש מעטים שיימלטו מהגזירה בעת סערה) עלול לעבור גיהנום במהלך חופשה שנתקלת במים סוערים, שלא לדבר על כך שהבופה נראה הרבה פחות מרשים מתוך האסלה. המלצה חמה: אל תשכחו את הכדורים נגד בחילה.

הבופה
רבות נכתב על האוכל המגוון הכלול בכרטיס. ארוחות סביב השעון, ללא הגבלה, כיד המלך ושאר ירקות גורמה. עם זאת, הלכה למעשה: מי יכול לאכול כל כך הרבה? איש אינו יכול באמת לנצל את כמויות האוכל המוצעות בשיט סביב השעון, טעים ככל שיהיה. כך שבנוסף לשאר האקסטרות, אתם עלולים לחזור מהחופשה גם עם אקסטרה 15 קילו, שיעשו לכם חשק לזרוק את עצמכם מהספינה.

>> כל הדמויות של העונה האחרונה של ארץ נהדרת נפגשות על הסיפון

>> בואו לראות את האונייה המפוארת ביותר בישראל: הגולדן איריס