אייר מלטה
הטיסה עוכבה למשך 3 וחצי שעות. אייר מלטה
אקדח גז פלפל וחומרי נפץ נוספים נמצאו במזוודתו של שוטר שחזר מחופשה במלטה. עקב כך, טיסת אייר מלטה לתל-אביב עוכבה למשך כמה שעות והנוסעים, שכבר היו ישובים במטוס, נאלצו לרדת ממנו לצורך בדיקות ביטחוניות.

המקרה הלא שיגרתי התרחש ביום שישי לפנות בוקר. מאות נופשים ישראליים, שיצאו לחופשה במלטה עלו על המטוס בדרכם חזרה לישראל. המזוודות עברו בדיקות שיקוף וכן גם תיקי היד של הנוסעים, שכבר היו ישובים במושבי המטוס.

הטיסה הייתה אמורה להמריא ממלטה לתל אביב מעט אחרי חצות, אך כמה שניות לפני ההמראה כוחות בטחון של משטרת מלטה פקדו על כל הנוסעים לרדת מהמטוס מבלי לתת להם הסברים. ״היינו בהלם. אף אחד לא ידע מה קרה. היו כאלה שחשבו שיש מטען חבלה במטוס בגלל הלחץ של השוטרים המלטזים. הם ערכו חיפושים בכל המטוס״, שיחזר אחד הנוסעים שהיו על המטוס עם בני משפחתו בשיחה עם mako. ״הייתה פאניקה בקרב הנוסעים כי ביקשנו מאתנו לפתוח את כל המזוודות ולעשות בדיקה נוספת. כבר חשבנו שמדובר באירוע חבלני״, סיפר נוסע נוסף.

"כוחות הביטחון לקחו לנו את כל המזכרות שקנינו"

הנוסעים הורדו לכיוון בית הנתיבות בשדה התעופה. או אז אנשי הביטחון החלו לבדוק את כל תיקי היד של הנוסעים, ואף הוציאו את המזוודות מבטן המטוס לבדיקה נוספת. כעבור כמה דקות נראו כוחות הביטחון עורכים תשאול לאחד הנוסעים בטיסה. לאחר מכן התברר שמדובר בשוטר שנפש באי יחד עם בני משפחתו, ובאחד התיקים שלו, שנבדקו על ידי השוטרים המקומיים, נמצא אקדח-גז פלפל וכנראה כמה כדורים או מחסנית ריקה.

השוטר, שעבר תחקור ממושך אצל אנשי הביטחון המלטזים, הסביר להם שהוא שוטר במקצועו והציג תעודת שוטר, אך התקשה להסביר כיצד הגיעו אקדח גז הפלפל ופריטים אחרים לתיקו. המשטרה המקומית הזעיקה למקום יחידת כלבנים שכלביה מתמחים באיתור חומרי נפץ.

אחרי שלוש וחצי שעות ולאחר שנעשתה בדיקה קפדנית של כל תיקי היד והמזוודות, הורשו הנוסעים לחזור למטוס והטיסה המריאה לתל אביב יחד עם השוטר. ״אלה היו שעות מורטות עצבים כי אף אחד באמת לא הבין מה קרה", מספר נוסע נוסף. "מה גם שכוחות הביטחון זרקו לנו מתיקי היד את כל המזכרות שקנינו - כמו ריבות ייחודיות שרכשנו בשוק ויקטוריה בגוזו, בשמים ודיאודרנטים".

>> 800 נוסעים נתקעו בלב ים - 900 נתקעו בארץ