העלייה המדאיגה בכמות החולים שחוזרים מחו"ל, בעיקר ממדינות אדומות כמו רוסיה, הובילה אתמול את ראש הממשלה, נפתלי בנט, להודיע שמי שלא צריך לצאת לחו"ל, שלא יעשה זאת. "בשלב הזה אני רוצה לבקש: מי שלא צריך לצאת לחו"ל, שלא ייצא לחו"ל. מה שחיוני זה בסדר, אבל אם לא צריך - תטיילו בארץ, יש לנו ארץ יפה...ההמלצה שלי היא שלא תזמינו", הוא אמר במסיבת עיתונאים שכינס אתמול בנתב"ג.

בנוסף, בסיור שעשה בשדה התעופה עם שרת התחבורה, מרב מיכאלי, ושר הבריאות, ניצן הורוביץ, הם הודיעו שיכולו מספר שינויים כמו הטלת קנסות על היוצאים למדינות אדומות והחזרת המסכות בתוך בטרמינל. ההצהרה הזו, ביחד עם חוסר היציבות, גרמו ללא מעט אנשים לדחות ואף לבטל את חופשת הקיץ שתכננו, רגע לפני תחילת החופש הגדול.

ההמלצה של ראש הממשלה הפחידה אותי", סיפרה רון ל-mako. "הייתי צריכה לטוס לחופשה באיסטנבול והחלטתי לבטל. מהדברים שלו הבנתי שהסיכוי שיכניסו אותי בחזרה לבידוד הוא גבוה מאוד. החלטתי לא לקחת סיכון ואני ועוד קבוצה של חברים טובים דחינו את הטיסות לסוף אוגוסט. אף אחד לא רוצה לשהות בבידוד במלונית קורונה. זה יותר מפחיד מהנגיף עצמו".

הצהרת ראש הממשלה נפתלי בנט בנתב"ג (צילום: n12)
ראש הממשלה בנאום אתמול בנתב"ג | צילום: n12

גם סוכני נסיעות דיווחו על ביטולי טיסות ליעדים כמו דובאי ובקשות לשינויים בגלל נאום ראש הממשלה. "אם לפני הנאום הישראלים היו בעיקר מבולבלים אחרי ההמלצה שלו לא לטוס זה הפך את הפאניקה לממשית. יש גל של ביטולים ודחיות שעדיין קשה לכמת במספרים, אבל מה שמדהים זה שיש ביקושים גדולים לאיי יוון שפחות מסוכנים מבחינת קורונה", ציינה סוכנת נסיעות.

לדברי שירלי כהן עורקבי, סמנכ"ל אשת טורס: "החל מאתמול אנחנו רואים האטה בהזמנות חדשות אחרי שבועיים של ביקושים מאוד חזקים, בינתיים ללא ביטולים. ההנחה שלנו היא שיהיו מעט ביטולים ולצידם הרבה ישראלים שלא ישנו את תכניות הנופש ליעדים ירוקים וקרובים כמו – יוון, בולגריה, גיאורגיה.

"החוכמה במצבים כאלה היא להזמין כשהמחירים נמוכים אבל לוודא שאפשרויות הביטול גמישות. אנחנו למשל מציעים את ביטוח Safe Travel - שמאפשר לנופשים ביטול טיסה או חופשה ללא דמי ביטול במקרה של סגר בישראל, תוצאה חיובית בבדיקת הקורונה ועוד בעלות נמוכה".

"החל מהבוקר אנחנו מרגישים שאלות בקרב הלקוחות לגבי הנחיות יציאה לחו"ל", אומרת טלי נוי, סמנכ"ל שיווק ומכירות של איסתא. "יש מעט ביטולים ועדיין יש הזמנות בעיקר לחודשי יולי אוגוסט ליוון וקפריסין ״

ניר מזור, סמנכ"ל שיווק קשרי תעופה, מציין דווקא מגמה אחרת: "כל צעד פרקטי שיסדיר את הכניסה לישראל באופן בטוח מבורך כולל אכיפת הבידוד. נכון לעכשיו לא נרשמו ביטולים אלא להיפך. מרבית תנועת הנופשים, כפי שמלמדים הנתונים הינם מחוסנים שיוצאים לחופשות קצרות במדינות ירוקות ומחוסנות אף הן."


בקבוצות האינסטגרם השונות החלו לשאול האם כדאי לבטל טיסות או לא. כך למשל, בקבוצה "יוון למטיילים" אחת החברות שאלה האם אחרי הנאום של ראש הממשלה כדאי לבטל? חברים רבים בקבוצה לקחו חלק בדיון ונראה שהדעות חלוקות.

"אחרי השנה הנוראית הזאת אני ממש צריכה לטוס", כתבה אחת. "חד משמעית לא לבטל", ציין חבר אחר. לעומת זאת, יש שכתבו: "לדעתי לבטל, לחכות שהמצב יהיה יותר רגוע", ו-"נבטל אם יחזירו את חובת הבידוד". 

מלון בכרתים (צילום: slava296, Shutterstock)
החופשות ביוון עדיין מככבות. מלון בכרתים | צילום: slava296, Shutterstock

היעדים ש"מככבים" ברשימת הביטולים הינם היעדים שהוגדרו כמסוכנים על ידי משרד הבריאות, בגלל החשש שהחוזרים מהם יהיהו מחוייבים בבידוד. עוד לפני מסיבת העיתונאים של בנט היו שביטלו טיסות לדובאי, רוסיה, אוקראינה טורקיה ואתיופיה.  היו גם אחרים שדחו את הטיסה לדובאי לדצמבר, אז גם מזג האוויר צפוי להיות יותר נעים.

"עוד לפני מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה הקדמתי את הטיסה שלי ושל אשתי לארץ ליום שישי. אנחנו נמצאים בדובאי והיינו צריכים להישאר עוד שבוע אבל הבנתי שאם אחזור בשבוע הבא שי סיכוי שזה יהיה לבידוד בבית או במלונית קורונה", הסביר יוסי שטס בתחילת השבוע עם אשתו לדובאי. "פעם שעברה אנשים נתקעו בדובאי במשך שבועות לא הורשו להיכנס לארץ. זה עניין של זמן עד שדובאי תיכנס לרשימת המדינות השחורות אז החלטנו להקדים את הטיסה ויש לא מעט ישראליים שעשו אותו דבר".