לאור נתוני התחלואה המדאיגים של וריאנט הדלתא בימים האחרונים, במשרד הבריאות נכנסים לכוננות ושמים עין בעיקר לכיוון נתב"ג, ממנו נכנסו בתקופה האחרונה לא מעט חולים, כשחלקם לא הקפידו על ההנחיות המתבקשות. 

נכון לעכשיו, נתב"ג לא עומד בפני סכנת סגירה, אך צפויים לחול בו מספר הגבלות שנועדו בעיקר להגדיל את הפיקוח של הנכנסים לארץ. בתוך כך: במשרד הפנים מבהירים שנכון לעכשיו, אזרחי ישראל רשאים לטוס לכל מדינה ולחזור מכל מדינה, למעט המדינות השחורות אשר עבורן הוקמה ועדת חריגים: הודו, רוסיה, מקסיקו, ברזיל, דרום אפריקה וארגנטינה. בנוסף, נשקלת הטלת קנס לנוסעים אליהן, על מנת למנן את כמות הטסים. 

במקביל, ראש הממשלה, נפתלי בנט, הנחה לגייס 250 שוטרים לאכיפת בידוד לשבים מחו"ל. בנוסף דנו אתמול בממשלה לתת קנס להורים שילדיהם יפרו בידוד אך בינתיים ההחלטה טרם התקבלה רשמית ומחכים לחוות דעת של היועמ"ש.

רוסיה מעל כולם

במשרד הבריאות כל הזמן עורכים מעקבים אחרי הנכנסים לארץ ובודקים מאיזה מדינות הגיעו הכי הרבה חולים לישראל, כמה מחוסנים ולא מחוסנים נכנסו מכל יעד ובכלל, מה הכמויות של האנשים העוברים בכל יום בנתב"ג. 

מדו"ח שמסכם את כמות הנכנסים בתקופה שבין ה-19.5 ועד ה-19.6, ניתן לראות שהמדינה ממנה הגיעו הכי הרבה חולים מאומתים לארץ (שנמצאו כחולים עד 10 ימים לאחר הכניסה שלהם) זו רוסיה, עם 31 חולים. בסך הכל הגיעו מרוסיה 4,847 נוסעים, זאת למרות שהיא מוגדרת כרגע כמדינה אדומה שהנסיעה אליה דורשת אישור מיוחד וההגעה ממנה מחייבת בידוד לכולם (גם למחוסנים).

עוד מדינה ממנה הגיעו מספר חולים גדול היא איחוד האמירויות - כשבמשך חודש נכנסו ממנה לארץ 24 חולים. סך הישראלים שחזרו מאיחוד האמירויות בתקופה הזו הוא 10,653. בעקבות כך, משרד הבריאות הוציא לאחרונה אזהרת מסע לאיחוד האמירויות. אם מצב התחלואה במדינה לא יישתפר בתקופה הקרובה גם היא עלולה להכנס לרשימה האדומה, כמו רוסיה.

מדינות נוספות מהן חזרו הרבה חולים במשך חודש, הן: ארצות הברית - 12 חולים (מתוך 47,520 נוסעים בסך הכל), צרפת - 10 חולים (10,515, נוסעים בסך הכל), בלארוס - 8 חולים (מתוך 1,679 נוסעים בסך הכל) ובריטניה - 6 חולים (מתוך 10,642 חולים בסך הכל).

מיוון למשל, שנחשבת לאחד היעדים הכי מבוקשים כרגע, חזרו בסך הכל 3 חולים במשך חודש, מתוך 27,827 ישראלים שטסו אליה. מגאורגיה חזרו 4 חולים, כך גם מסיני, מגרמניה נכנסו לארץ 3 חולים ומקפריסין חולה 1.