בעכו מאוד שמחו לשמוע היום על זכייתם כעיר התיירות עם חוויית האירוח הכי טובה בארץ בפרסי Traveller Review Awards, של אתר Booking.com. העיר התיירותית ידעה תקופה לא פשוטה מאז הפרעות במבצע "שומר החומות", אשר במהלכן חלק מאתרי התיירות בתיירות נהרסו ונשרפו. נראה שהזכייה היום שמה סופית את התקופה הקשה מאחוריהם ובעיר מסתכלים רק קדימה.

בעכו ביקרו כ-2 מיליון תיירים בשנה האחרונה, הן מהארץ והן מהעולם. המספרים הללו הן עלייה לעומת מה שהיה בעיר לפני מבצע שומר החומות. על פי העירייה מדובר בעלייה של עשרות אחוזים, הבאה ליידי ביטוי במקומות הלינה, במסעדות, בשווקים ובאתרי התיירות. בתוך כך, התיירים ובעלי המסעדות ציינו את האווירה החיובית שנמשכת מאז חזרת התיירים לעיר לפני כשנה.

> מה שווה לעשות בעכו?

> אחרי הפרעות: עכו נפתחה מחדש לתיירים

> הצימרים הכי שווים בעכו

כך למשל, מאיר דודסון, מבעלי מלון עכותיקה, שגם הוא נשרף במהלך הפרעות, אומר: " אנחנו שמחים וגאים בבחירתה של עכו למקום הראשון בישראל בחווית האירוח על ידי ענקית התיירות 'בוקינג'. זו הצבעת אמון אותנטית של התיירים מהארץ ומחו"ל בביטחון בעיר ובאיכות חווית האירוח של תושביה. הודעה זו מצטרפת לבחירת הגליל המערבי לאחד מ-10 המקומות הכי מרגשים לביקור בעולם ב 2023 ע"י מגזין טריפ סאבי היוקרתי".

עכותיקה (צילום: תמר דודסון ויזן)
עכותיקה לאחר השריפה | צילום: תמר דודסון ויזן

עכותיקה  (צילום: שני הלוי)
עכותיקה במצבה המקורי. השיקום הושלם | צילום: שני הלוי

מה חדש בעכו?

בין המקומות שהופכים את עכו ליעד תיירותי מבוקש ניתן למצוא את אזור העיר העתיקה בו נמצא גם השוק, טיול על החומות, הגנים הבהאיים, אולמות האבירים, חוף הים, מקומות לינה מיוחדים ומסעדות ברמה גבוהה.

בנוסף, העיר התחדשה במסעדות כמו רופטופ סאמא, מסעדת רות'ס, אל מארסה, דוניאנה, מסעדת הספינה בנמל, פלוקה וטורקיז.

כמו כן, העלייה במספר המבקרים ודורשי הלינה בעיר הובילה לפתיחת בתי מלון חדשים. כך למשל, מלון חדש שנבנה בימים אלה, בחאן אל עומדן של האחים נקש ויכלול 100 חדרים בלב העיר העתיקה.

צימרים  חדשים שנפתחו לאחרונה: מליסנדה -ששה צימרים ייחודיים מדהימים ויוקרתיים, שכבר נמצאים בתפוסה מלאה  עד הקיץ. איטאנה, צימרים של רשת האוס סטורי - housestory ששופצו לאחרונה. אלה מצטרפים למקומות כמו האפנדי, עכותיקה, עכוטל שרושמים ביקושים גבוהים.

סאמא, הרופטופ הראשון בעכו (צילום: זוהר צלח)
רופטופ סאמא | צילום: זוהר צלח

מליסנדה (צילום: אורית ארנון)
מליסנדה | צילום: אורית ארנון

בעיר העתיקה נפתחו לאחרונה גלריות חדשות, ביניהן גלריית האומנות NAOMEA של היזמת אסתי קהתי, גלריה ארט 192, גלריית אורקה, סטודיו משמעות והגלריה לאומנות עכו.

חידוש משמעותי נוסף בעיר הוא שיפוץ נרחב של נמל עכו: בהשקעה כוללת של כ-30 מיליון שקלים, שאמור להסתיים כבר בתוך כשלשה חודשים. הנמל המשופץ יהפוך, כך על פי התכנון, לאחד הנמלים היפים בעיר. עריית עכו, החברה לפיתוח עכו  העתיקה ומשרד התיירות אישרו את התוכנית לשיפוץ משמעותי ונרחב של כל אזור הנמל, שהינו למעשה אזור התיירות והדייג המרכזי בעיר, המושך אליו המוני תיירים בשנה.  התכנון הכולל להתחדשות הנמל, יכלול את הנמל, כיכר הדייגים, חאן אל עומדן, רחבת המגדלור, הטיילת המקיפה את הנמל, מסלעת שובר גלים  מחסן הדייגים ועוד.

הנמל החדש (הדמיה: מייזליץ כסיף רויטמן אדריכלים)
הנמל החדש | הדמיה: מייזליץ כסיף רויטמן אדריכלים

גם מרכז המבקרים JNF חודש בשנה האחרונה. מרכז המידע, שנפתח במרץ 2019 בהשקעה של למעלה ממיליון דולר בלב העיר העתיקה, נהרס במהומות אוגוסט. מעל 1 מיליון שקלים הושקעו בהחזרתו למצב הראשוני ואף הפיכתו לעוד יותר מרהיב.

פתיחת מרכז המידע לתייר בעכו הינה חלק מתוכנית Go North ("עולים צפונה") שמטרתה לאחד בין אוכלוסיות, נכסים, הזדמנויות ועוצמת האנשים שבצפון, כך שהגליל יהפוך לחלק בשגשוגה של המדינה. Go North היא תכנית המפותחת על ידי JNF ארה"ב.

אולמות האבירים (צילום: אלה לייטוס, יח"צ)
אולמות האבירים | צילום: אלה לייטוס, יח"צ
עכו העתיקה (צילום: StockStudio, shutterstock)
עכו העתיקה | צילום: StockStudio, shutterstock

הגנים הבהאיים בעכו (צילום: דרור כץ)
הגנים הבהאיים בעכו | צילום: דרור כץ

ראש העיר שמעון לנקרי: "אנו גאים ושמחים מכך שהעיר עכו דורגה במקום הראשון בראש טבלת הדירוגים של אתר BOOKING. הובלנו בשנים האחרונות מהפכת פיתוח בשלל תחומים ביניהם, תחום התיירות, התרבות והבנייה. בעכו אנו שמים דגש על תיירות תוכן ומשקיעים בעומק התוכן התרבותי, ההיסטורי והקולינרי. סוד ההצלחה של העיר בשנים האחרונות טמון בשילוב מיקומה הגיאוגרפי וההיסטוריה המייחדים אותה, לצד השקעה חסרת תקדים בפרויקטים לשדרוג החוויה התיירותית, במגוון היבטים. עשרות צימרים אותנטיים ייחודיים, מלונות ומקומות אירוח חדשים נפתחו ויפתחו בעיר. אנו שוקדים על בתי מלון חדשים שירחיבו את מקומות הלינה. נמשיך להשקיע. במטרה לספק מענה לכמות התיירים שפוקדת את העיר מידי שנה ולהציע תיירות אחרת, מרגשת ושונה".