השר לביטחון פנים בארה"ב, אלחנדרו מאיורקס (Alejandro Mayorkas), אמר אתמול שארה"ב שוקלת להוסיף ארבע מדינות לתכנית הויזה שלה בשם - waiver program, המעניקה כניסה ללא צורך בהיתר מיוחד עד 90 יום במדינה. ישראל היא אחת מארבע המדינות הללו.

>> עד שיהיה לנו פטור - כך תוציאו ויזה לארה"ב בצורה עצמאית

"יש לנו ארבעה מועמדים בקנה: ישראל, קפריסין, בולגריה ורומניה", אמר מאיורקס במהלך אירוע בענף הנסיעות. "אנחנו מאוד ממוקדים בתוכנית".

על אף שמדי כמה זמן חוזרת הבטחה בסגנון כזה, ועד היום היא לא מומשה בפועל, נראה שהפעם יש התקדמות ממשית ביישומה. בחודש ספטמבר ארה"ב צירפה לתכנית הפטור מהויזה את קרואטיה, ועל פי מנכ"ל איגוד התיירות בארה"ב, רוג'ר דואו (Roger Dow), המהלך הזה הוביל להכנסות של כ-100 מיליון דולר לכלכת המדינה. "בכל פעם שאתה מוסיף אחת מהמדינות האלה, הנסיעות של המקומיים בעלייה", אמר דאו.

כזכור, לאחר פגישת בנט-ביידן, בחודש אוגוסט האחרון, בבית הלבן הודיעו שיקדמו את הפטור מהוויזות לישראלים, אך הדבר לווה בסקפטיות רבה מצד הישראלים. 

שגרירות ארה"ב בישראל (צילום: Sakchai Lalit | AP)
שגרירות ארה"ב בתל אביב | צילום: Sakchai Lalit | AP

תכנית-waiver program מכילה ביום כ-40 מדינות וכדי להיכלל ברשימה, המדינה חייבת לעמוד בדרישות שונות הקשורות ללוחמה בטרור, אכיפת חוק, אכיפת הגירה, ניהול גבולות ועוד.

נכון להיום, ישראלי שרוצה להיכנס לארה"ב, מכל סיבה שהיא, חייב בהליך של הוצאת ויזה בשגרירות. ההליך לוקח לא מעט זמן ואף יכול לעלות לא מעט כסף אם נעזרים בחברות שמסייעות למלא את הטפסים הרבים. בנוסף, לאחרונה, בעקבות הקורונה והעומס שנוצר, קשה מאוד למצוא תורים פנויים בשגרירות על מנת להוציא ויזה ויש אנשים שמחכים חודשים רבים לכך.

מבחינת הנחיות קורונה, נכון להיום, ארה"ב מאפשרת כניסת ישראלים בכפוף לבדיקת קורונה שלילית שנעשתה עד 72 שעות לפני ההגעה. החל מה-8.11, הגבולות ייפתחו לכל העולם וניתן יהיה להגיע לארה"ב גם בעזרת עצירת ביניים דרך אירופה, דבר שיוזיל משמעותית את המחירים, שגם ככה נמוכים מתמיד בתקופה האחרונה.