רק ביממה האחרונה המריאו מנמל התעופה בן גוריון 12 המראות לארצות הברית, כולל טיסת בכורה של אמריקן איירלינס. 4 חברות מתחרות על הקו הישיר והמחירים ברצפה. אבל אם גם אתם חלמתם לבקר בארצות הברית בקיץ הקרוב, או אפילו בשנה וחצי הקרובות, יש מכשול אחד שעלול להפוך את החלום הזה לרחוק במיוחד: התאריך הקרוב לראיון לויזה בקונסוליה הוא באוגוסט 2022.

הבעיה אינה בלעדית לישראל - הקונסוליות ברחבי העולם, שנסגרו בזמן הקורונה, פועלות כעת בצורה חלקית בלבד ובארץ גם תחת מגבלות התו הסגול. בשל העומס והמחסור בזמן ובכוח אדם, הן שינו את סדרי העדיפויות שלהן: ראשית לסייע לאזרחים אמריקנים לקבל דרכונים ותעודות לידה, לאחר מכן אנשי עסקים, והתורים לתיירים הם אחרונים בלבד.

בשל המחסור והצורך הדוחק בוויזות, חברות רבות מציעות שירות לקביעת תור מהיר או זירוז תורים, אך המחירים בהתאם. "שגרירות ארצות הברית מקבלת בממוצע אלף מועמדים ביום", הסבירה נציגה באחת מהחברות המציעות שירות כזה. "כרגע אין תורים פנויים כמעט. השגרירות מוסיפה תורים באופן בלתי צפוי למערכת. כל הזמן יש ביטולים של מועמדים אחרים, את יודעת, נכנסו לבידוד, לא מרגישים טוב, לא יכולים להגיע מכאלה סיבות ואחרות. אנחנו בעיקרון יושבים על המערכת של השגרירות באופן קבוע". תמורת השירות הזה תשלמו 500 שקלים אך לא תקבלו שום התחייבות להצלחה.

בחברה נוספת, שמתמחה בהשגת ויזות לארצות הברית, המחיר לשירות הרגיל הוא 600 שקלים פלוס 560 שקל לאגרה של הקונסוליה, אך את התור תקבלו כאמור רק באוגוסט 2022. אם תרצו תור בשירות מהיר, מה שלוקח לרוב עד שישה שבועות, תשלמו עוד 1,150 שקלים, כלומר - 2,216 שקלים בסך הכול. 2,200 שקלים הם כמעט 700 דולרים. זה מחיר השווה למחיר הטיסה לארה"ב עצמה - האם זה שווה את זה? את זה רק אתם יכולים להחליט.