זה לא סוד שמחירי בדיקות הקורונה בחו"ל, שיש לעשות 72 שעות לפני החזרה לארץ, הן לא עסק זול במיוחד. במרבית המקומות באירופה הן עולות כ-60 יורו (213 שקל) לאדם. 

יחד עם זאת, עשרות ישראלים שטסו בשבועות האחרונים לנופש באיים המלדיביים נדרשו לשלם עבור בדיקת קורונה 72 שעות לפני החזרה לארץ סכומים שנעו בין 300 ועד 650 דולר. הסיבה למחירים האסטרונומיים נבעו בגלל שהמלונות שלהם היו ממוקמים באיים מרוחקים מאוד, ונדרשה העברה של הבדיקות במטוסים או בכלי שייט מיוחדים.

"היינו בהלם כשביקשו ממני ומבעלי 300 דולר (כ-930 שקל) כל אחד על בדיקת קורונה. חברים שלנו שנסעו והיו באיים קרובים יותר לעיר המרכזית - מאלה, שילמו 70 דולר שזה יחסית מחיר סביר", סיפרה עינת, תושבת חיפה. "אמרו לנו שבגלל שאנחנו ממוקמים באיים מרוחקים מאוד יש צורך להסיע את הבדיקות לאי המרכזי ומשם לבית החולים לבדיקות ולכן המחיר גבוה".

לדבריה, אם היא הייתה יודעת שזה המחיר שהייתה צריכה לשלם עבור בדיקות קורונה הייתה מוותרת על הנופש באי המרוחק. "כרטיסי הטיסה עלו לנו בקושי 500 דולר לאדם", ציינה עינת. 

ולא רק עינת הופתעה מהמחיר הגבוה, כך קרה גם לחיים כהן: "היינו לפני כארבעה חודשים באחד מהאיים המרוחקים והמבודדים ואני ואשתי שילמנו כל אחד 300 דולר עבור בדיקת קורונה. גם אנחנו היינו בשוק אבל במלון הסבירו לנו שצריך כלי שיט ומטוס כדי להעביר את הבדיקות למאלה וזה עולה הרבה כסף. כמובן שלא היתה לנו ברירה ושילמנו. אני יודע שהיו ישראלים ותיירים זרים שהיו באיים מרוחקים מאיתנו ששילמו גם 600 ו-650 דולר עבור בדיקת קורונה."


על אף הקושי והמחיר הרב שבבדיקות אלה, לא נראה שהדרישה לעשותן באופן גורף בדרך להשתנות בקרוב. ממטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה נמסר ש"נושא בדיקת הקורונה 72 שעות לפני המראה ולאחר הנחיתה נבחן והתקבל על ידי מומחים, בהתאם להתפתחות המחלה בנדבקי הקורונה. במקרה הזה, אין הבדל בין ישראלים לזרים, למרות שתיירים עדיין מנועים מכניסה לישראל (פרט למקרים חריגים הנבחנים לגופו של עניין). אין כוונה בשלב הזה לשנות את מתווה הבדיקות לפני טיסות. רק במהלך החודש האחרון נתגלו כ-4,000 חולים בבדיקות בנתב"ג. פי 2 מתגלים טרום הטיסה בבדיקות 72 שעות לפני הטיסה. הבדיקות טרום ופוסט טיסה הן כלי יעיל מאוד בקטיעת שרשראות הדבקה ומניעת תחלואה".

בעקבות העליות הגבוהות של בדיקות הקורונה בחו"ל, שפעמים רבות עולות יותר ממחיר כרטיס הטיסה, ישראלים רבים טסים לאחרונה ליעדים שונים לפחות מ-72 שעות, היות ומי שטס לתקופה קצרה לא צריך לבצע בדיקה לפני החזרה לארץ.