לאחר שבמשך תקופה ארוכה שבה ארה"ב אפשרה כניסה של תושבים זרים ממדינות ירוקות תחת מספר מגבלות, נראה שכעת הכל הולך להשתנות במעצמה הגדולה בעולם. על פי דיווח הלילה של רויטרס, ממשל ביידן שוקל כעת את האפשרות לאפשר כניסה למדינה לאנשים מחוסנים בלבד, זאת במטרה להילחם בהמשך התפשטות זן הדלתא של נגיף הקורונה. ממוצע החולים החדשים בארה"ב עמד בשבוע האחרון על 96 אלף ביום. מספר שרק הולך ומטפס. 

עד עכשיו, נוסעים שהגיעו מישראל (המוגדרת כמדינה ירוקה) ובעלי אשרת שהייה בארה"ב (ויזה בתוקף), יכלו לטוס ולהיכנס למדינה. על כל נוסע היה להציג לפני העלייה למטוס אישור באנגלית לבדיקת קורונה שלילית שבוצעה בתוך 3 ימים מתאריך הטיסה (נוסעים מחוסנים ולא מחוסנים כאחד) ולמלא מראש טופס הצהרת בריאות. בנוסף, לא הייתה חובת בידוד או מגבלות בהגעה ליעד, אך "המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC)" המליץ לנוסעים שטרם התחסנו להימנע מביקור בארה"ב או להיכנס לבידוד עצמי בן שבעה עד עשרה ימים.

על פי הדיווחים, בארצות הברית רוצים להמשיך בסוג של שיגרה ולפתוח את הגבולות לתיירים ואנשים מחוץ למדינה, בין היתר על מנת לאפשר לחברות התעופה ולענף התיירות להמשיך ולעבוד. יחד עם זאת, במדינה עדיין נלחמים בנגיף הקורונה ולכן החליטו שהפתרון המתבקש יהיה שתתאפר כניסה רק למחוסנים.

בכיר בממשל האמריקאי מציין שהם עובדים כרגע על תכנית הפעולה החדשה. "על מנת שנוכל לפתוח את הנסיעות במדינה, על כל הזרים שמגיעים למדינה להיות מחוסנים", אומר הבכיר. "הגיע הזמן להתכונן לשנות דברים בתכנית העבודה שעבדנו לפיה עד עכשיו", הוא מוסיף. 

בתוך כך, אתמול דווח שבניו יורק יאפשרו כניסה לאטרקציות שונות בעיר, כמו מסעדות, הופעות, וחדרי כושר למחוסנים בלבד. ניו יורק היא העיר הראשונה שתדרוש זאת ונראה שבהמשך יצטרפו אליה מדינות נוספות. 

קורונה בניו יורק (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
קורונה בניו יורק | צילום: שי פרנקו, רויטרס

נכון להיום, בארה"ב ישנה מגבלה על כניסת תיירים ממספר מדינות מצומצם כמו סין, הודו, דרום אפריקה וברזיל, אך כאמור, תושבי מדינות ירוקות בעולם מורשים להיכנס לרוב המדינה בצורה פשוטה יחסית, כאשר מי שאינו מחוסן צריך להיכנס לבידוד שלרוב נאכף בצורה עצמאית. 

על מנת להחל תכנית זו, נראה שהקושי הכי גדול שעומד בפני הממשל האמריקאי הוא כיצד לפקח ולאכוף את צורת הכניסה הזו. לאחרונה נפגשו בממשל עם בכירי חברות התעופה כדי לגבש תכנית כיצד ניתן לאכוף דרישת הצגת חיסונים למבקרים זרים. בנוסף, הממשל צריך לקבל החלטה האם כל חיסוני הקורונה מאושרים מבחינתם, או שיינתן אישור לסוגי חיסונים מסוימים.

כזכור, השבוע הודיעו במשרד הבריאות שבגלל העלייה בתחלואה בארה"ב, החל מיום רביעי הבא היא תיכנס לרשימת המדינות הכתומות, מה שאומר שכל מי שיגיע ממנה לארץ יחוייב בשבוע בידוד. בהתחלה היו כאלה שסברו שהיא לא תיכנס לרשימה זו משיקולים פוליטיים, היות ובעבר, בזמן שאסרו הגעת תיירים ממדינות שונות עם תחלואה גבוהה, ארה"ב תמיד נשאר פתוחה. כעת כאמור, המצב משתנה.