הספינה MS Westerdam של חברת Holland America Line האמריקאית, שיצאה להפלגה ב-1 בפברואר מהנמל של הונג קונג, שטה כבר 12 ימים ללא תכלית בלב הים בגלל שאף מדינה לא מוכנה לאשר לה לעגון בתחומיה מהחשש שהנוסעים על סיפונה נדבקו בנגיף הקורונה.

נכון להיום, צוות הספינה, שעליה כ-2,200 נוסעים ואנשי צוות, ביקש אישור לעגון ביפן (אליה היתה אמורה להגיעה על פי התכנון המקורי), סינגפור, טייוואן, הפיליפינים, וייטנאם ואפילו גואם, אך מכולן קיבלה כאמור תשובה שלילית. 

המדינה האחרונה, השביעית במספר, שהצטרפה אתמול לסירוב לאפשר לספינה להיכנס לתחומיה היא תאילנד, ובכך גזרה עליה למעשה עוד ימים ארוכים של חוסר וודאות באוקיינוס. הסירוב של הממשל התאילנדי הגיע לאחר שכבר הובטח לנוסעים שנמצא הפתרון ושהם יוכלו בקרוב לרדת , אך בסופו של דבר שר הבריאות התאילנדי התחרט ואסר את כניסתה. יחד עם זאת, סגן שר התחבורה במדינה טען שיסייעו ככל הניתן בהעברת דלק ואוכל ללב הים.

View this post on Instagram

A post shared by Marty Johnson (@askunclemarty) on

כעת הספינה נמצאת מול חופי וייטנאם וממשיכה לחפש מקלט. על אף הפחד מנגיף הקורונה, צוות האנייה טוען ש"הספינה לא נמצאת בהסגר ואין בה נוסעים שחשודים בנגיף".

מחברת הקרוזים Holland America Line דיווחו בתחילת השבוע שהם ממשיכים לעשות כל מאמץ כדי לסייע ושבינתיים לספינה יש מספיק דלק, מזון ומים ולנוסעים יש גישה לאינטרנט והם מקבלים שיחות בחינם.

יחד עם זאת, היות ולא ברור כמה זמן תשהה בלב הים, מנסים בחברה כעת לגייס את העזרה של הממשל האמריקאי. "על הסיפון יש 600 אזרחים אמריקאים" ,כתב אחד הנוסעים בטוויטר. "אנחנו שטים ללא מטרה בלב האוקיינוס ומצב הרוח יורד. הגיע הזמן שיורידו אותנו מכאן".