על פי הערכה של רשות שדות התעופה עשרות אלפי תיירים יבלו בארץ במהלך יום כיפור. חלקם יהודים שהגיעו במיוחד כדי להעביר כאן את החגים ולצום בארץ וחלקם תיירים מזדמנים שיאלצו להעסיק את עצמם במשך 24 שעות כשכל בתי העסק סגורים. 

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש 

ומה יעשו אותם התיירים שלא צמים? כמו שאר הישראלים, הם יוכלו להתהלך ללא חשש על הכבישים ברחובות הערים השונות ולחוות את השקט המיוחד של היום הזה.

גם טינה קיקבדיז'ה, תיירת בת 28 מרוסיה, שבאה לטיול של חודש וחצי בארץ ומתארחת באברהם הוסטל, תבלה את יום כיפור בתל אביב. "זו הפעם השנייה שלי בעיר והפעם החלטתי שאני רוצה להיות ביום כיפור לחוש את האווירה של היום הקדוש הזה, להבין את המשמעות, מה קורה בו ואיך האנשים מתנהלים", היא אומרת. "מצד אחד זה מסקרן אותי, מצד שני זה מאתגר ומזל שזה רק יום אחד ולא שבוע. אם זה היה שבוע לא בטוח שהייתי שורדת".

טינה קיקבטצה (צילום: באדיבות המצולמות)
צילום: באדיבות המצולמות

טינה ידעה מראש שתשהה בתל אביב ביום כיפור והיא התכוננה וחיכתה לכך. "נלך הרבה ברגל, אולי גם ניכנס לבית כנסת לחוות את החוויה הרוחנית", היא מספרת על הדרך שלה להעביר את היום. "אני נרגשת לקראת היום הזה. יום אחד זה לא נורא בלי אוכל, אני אתמודד עם זה. קניתי פירות, ירקות ומים. זה כיף מבחינתי שהכול סגור, שהמסעדות סגורות, בתי הקפה, החנויות, הקניונים, אף לא פעם לא הייתי בעולם במקום כזה שהכול סגור בו בגלל צום, בגלל יום קדוש",אומרת טינה. "אני מעריכה שאני אהנה מזה ואלמד משהו על התרבות הישראלית".

בתי המלון עובדים במתכונת מצומצמת

"יש לא מעט תיירים שמגיעים לשהיות ארוכות ונשארים בארץ במהלך יום כיפור", אומר יעקב סודרי, מנהל אזור ופיתוח עסקי של רשת מלונות פתאל. "המלון דואג מבעוד מועד לעדכן את אותם תיירים על משמעות יום הכיפורים בתוך המלון ומחוצה לו. ברגע שהאורחים מגיעים לבית המלון הם מקבלים עלון מסודר, אשר נותן להם את כל האינפורמציה. בכל שנות עבודתי ברשת, אני רואה שהתיירים השוהים במלון ביום הכיפורים, מכבדים באופן מעורר התפעלות את האורחים שצמים והם מבינים את המשמעות והקדושה של יום זה".

סודרי מוסיף שבתי המלון השונים של רשת פתאל עובדים במתכונת מצומצמת במהלך קצת יותר מ-24 השעות. הבריכה, הספא וחדרי הכושר סגורים וארוחת הבוקר מוגשת בחדרי האוכל אך התפריט מבוסס על מנות קרות בלבד. לאורחים המעוניינים לאכול במהלך יום הכיפורים, ישנה אפשרות להזמין רום סרוויס לחדרים כגון: פלטת בשרים קרה, פלטת גבינות, פלטת ירקות, פירות וכדומה. מבחינת שירות החדרים הכל מתפקד בדיוק כמו ביום חול. ניקיון החדרים מתבצע באופן מלא כולל החלפת מצעים, ניקיון יסודי וסדר מופתי.

עמית בהט, סמנכ"ל תפעול ברשת ישרוטל, מציין שהדרישה לחופשה במהלך יום הכיפורים היא מן הסתם נמוכה יחסית ליתר ימות השנה, ולכן הרשת אינה מפעילה את כל המלונות שלה, אלא רק את אלה באזורים המבוקשים. בין המלונות שיעבדו במהלך החג ניתן למצוא את אוריינט בירושלים, רויאל ביץ בתל אביב, פבליקה בהרצליה, מלונות ישרוטל ים המלח ורויאל גארדן, ריברייה וים סוף שבאילת. על פי הרשת, המלונות באילת נמצאים ב-90 אחוזי תפוסה ומלונות ים המלח ב-70 אחוזים. 

"רשת ישרוטל מכבדת את כל הדתות ואורחיהם, לצד שמירה על צביון יום הכיפורים החשוב למדינת ישראל", אומר בהט. "אנו משתדלים לא לפגוע באף אחד מאורחינו ומכבדים את צורכיהם של כל הנופשים במלונות. לצד זה, אנו מחויבים לרמת השירות הגבוהה, האיכותית והאדיבה ביותר, ופועלים בהתמדה ובמסירות מתוך הבנה לצרכיהם של אורחינו".