כל הדרכים להוציא היום דרכון בארץ:

>> הוצאת דרכון מהבית

>> דרכון זמני לשנה

>> זה כל מה שצריך לדעת על הוצאת דרכון מהירה בנתב"ג

 >> כך מוציאים דרכון ביומטרי רגיל לעשר שנים

>> איזה תוקף צריך להיות לדרכון שלכם לפני הטיסה לחו"ל?


 

לא מצאתם תור רגיל? אלה כל הפתרונות להוצאת דרכון כעת

עקב הביקוש הגובר להוצאת דרכונים לקראת הקיץ, לשכות משרד הפנים נאלצות להתמודד עם עומסים כבדים. במקרים רבים משמעות הדבר היא שהתורים הרגילים הזמינים ביותר הם לעוד חודשים קדימה, אם בכלל. למרות זאת, יש כמה דרכים שבהן ניתן לנסות לזרז את התהליך:

  1. מהתאריך 30.4.2023, ניתן יהיה להזמין הנפקה של דרכון חדש מרחוק, ללא צורך להגיע ללשכה, דרך האתר של רשות האוכלוסין. עם זאת, קיימים מספר תנאים למי שרוצה לעשות זאת: התהליך יתאפשר לבני 18 ומעלה בלבד, הגשת בקשה תינתן רק למי שנמצא בישראל בזמן הגשת הבקשה והדרכון שיונפק יהיה ביומטרי ובעל תוקף לחמש שנים מקסימום.

    כמו כן, חשוב לדעת שהנפקת דרכון ביומטרי במסלול זה תתאפשר למי שהונפק לו דרכון ביומטרי קודם והוא פקע בחצי שנה האחרונה או שהוא בתוקף שנה קדימה, כמו גם למי שהגיש בקשה בלשכה לתיעוד ביומטרי קודם והוא בין הגילאים 21-60. בנוסף לכך, מי שבידו דרכון ביומטרי ואישר שמירת טביעות אצבע במאגר בעת ההנפקה הקודמת יוכל להגיש בקשה מרחוק.

  2. דרכון זמני לשנה: דרכוני חירום מונפקים ב-17 לשכות ובנתב"ג מינהל האוכלוסין: אילת, אשדוד, באר שבע, בני ברק, חיפה, ירושלים מזרח, ירושלים, כפר סבא, נוף הגליל, נתניה, עפולה, פתח תקוה, צפת, קריות, ראשון לציון, רמלה, תל אביב ונתב"ג. מי שבידיו דרכון שהונפק לשנתיים, התוקף יישאר לשנתיים. הנפקת דרכון חירום תהיה כפופה להנפקת דרכון ביומטרי במקביל. יש לקבוע תור באחת מהלשכות המפורטות מעלה, בטרם ההגעה. הדרכון לא יינתן במקום ומשך הנפקתו יהיה עד שבוע מיום הגשתו. >> רוצים לדעת עוד?
  3. הוצאת דרכון בנתב"ג: אפשרות נוספת היא לוותר על הזמנת התורים ללשכות ברחבי הארץ, ופשוט לגשת ללשכה הנמצאת בנתב"ג, שם תוכלו להנפיק דרכון באותו הרגע (תקף למי שבידו כרטיס לטיסה בעוד 48 שעות או פחות). שימו לב שהאגרה גבוהה יותר ושמדובר בדרכון זמני בלבד (הסבר נוסף בהמשך). >> רוצים לדעת כיצד מנפיקים דרכון בשדה התעופה? היכנסו לכתבה

  4. חפשו בלשכות רחוקות: מרבית הלשכות שנמצאות במרכזי הערים הגדולות, יהיו באופן טבעי גם אלו שאצלן העומסים הם הכבדים ביותר. לכן, במידה ויש לכם את האפשרות, אתם יכולים לחפש בלשכות משרד הפנים שנמצאות בערים וישובים קטנים יותר או רחוקים באופן יחסי ממרכזי הערים הגדולות. שם לרוב תגלו זמינות גבוהה יותר של תורים. 

  5. הזמינו תור בשעה מוקדמת: בשעות הבוקר המוקדמות דואגות הלשכות לפתוח אפשרות להזמנת תורים לאותו היום ואף לימים הקרובים. בזמנים שבהם הביקוש גבוה, התורים נתפסים בשעות מוקדמות, אך במידה ותשכימו קום ותיכנסו למערכת הזמנת התורים משעה 6:30, הסיכוי שלכם למצוא תור פנוי לאותו יום או לימים הקרובים עולה בהרבה.


כך מוציאים דרכון ביומטרי

החל מיוני 2017 מדינת ישראל מנפיקה דרכונים ביומטריים בלבד, או דרכונים זמניים. למי שעוד לא נדרש בחידוש ועדיין לא נחשף לדרכונים אלה, נסביר שמדובר בדרכונים חכמים הדורשים מתן טביעות אצבע ותצלום תווי פנים לצורך הנפקתם. עם זאת, כדאי לדעת שבעוד שתצלום תווי הפנים שלכם נשמר במאגר ממשלתי, לזכותכם עומדת האפשרות לסרב לשמירת טביעות האצבע במאגר. משמעות הסירוב, היא קיצור תוקף הדרכון אותו תקבלו, שיעמוד על 5 שנים בלבד לעומת 10 שנים למצטרפים למאגר.

קביעת תור להוצאת דרכון ביומטרי

שימו לב שעל פי השיטה הרגילה להוצאת דרכונים, יש להזמין תור מראש בלבד. הוצאת הדרכון מתקיימת באחת מלשכות רשות האוכלוסין וההגירה אך ורק בהזמנת תור מראש. את התור ניתן לקבוע מראש באופן מקוון דרך אתר רשות האוכלוסין וההגירה או במוקד הטלפוני. באתר, ניתן לצפות, לעדכן  או לבטל את התור אם הזמנתם אותו באמצעות המערכת המקוונת (למשתמשים רשומים בלבד). 

דרכון ביומטרי (עיבוד: יחסי ציבור)
חייבים להוציא דרכון ביומטרי | עיבוד: יחסי ציבור

תשלום האגרה - אולי מגיעה לכם הנחה?

הנפקת הדרכון כרוכה בתשלום אגרה שניתן לשלם בלשכת רשות האוכלוסין וההגירה במזומן, בכרטיס אשראי או בהמחאה. בנוסף, ניתן לשלם את האגרה גם בעמדות קבלת שירותי הממשלה הפזורות ברחבי הארץ. אגב, אם תשלמו את האגרה מראש באתר האינטרנט של רשות האוכלוסין, תשלמו פחות.

התשלום על הוצאת דרכון משתנה: אם מדובר בדרכון ראשון או חידוש בעקבות דרכון שפג תוקפו לאדם מעל גיל 18 תשלמו בתקופת הקיץ 290 שקלים בלשכה או 270 שקלים באינטרנט.  בחורף תשלמו 170 שקלים באינטרנט.

אם מדובר על חידוש בעקבות דרכון שאבד/הושחת/נגנב לאדם מעל גיל 18, תשלמו 600 שקלים בלשכה. באינטרנט תשלמו 580 שקלים בתקופת הקיץ ו-480 בחורף.

בנוסף, אם אתם חיילים בשירות חובה, קבע או מילואים, או משרתים בשרות לאומי, ייתכן שאתם זכאים ל-50 אחוז הנחה בדמי האגרה. אבל לצד אלה, כדאי לדעת שהנחות לא ניתנות על הנפקת דרכון חלופי במקום דרכונים שנגנבו, אבדו או הושחתו.

רגע לפני היציאה ללשכה – האם לקחתם את כל המסמכים שאתם צריכים?

כדי לחסוך זמן יקר, ודאו שיש לכם עם ההגעה ללשכה את כל המסמכים הנדרשים: תעודת זהות (לא, רישיון נהיגה הוא לא מסמך מזהה) וטופס 'בקשה לדרכון / תעודת מעבר ביומטרי'. אם אתם מבקשים לקבל דרכון חדש במקום דרכון קיים, כגון: דרכון שפג תוקפו, דרכון שדפיו התמלאו, דרכון שהושחת או דרכון שעדיין בתוקף ואתם מעוניינים לחדש אותו או להאריך את תוקפו, יש להגיע גם עם הדרכון הישן.

ומה לגבי הנפקת דרכון לקטין?

הוצאת דרכון לקטין היא פעולה פשוטה יחסית אך היא תלויה גם במצבכם המשפחתי. מכיוון שההורים אחראים להנפקת הדרכון עבור ילדיהם, ישנם מקרים שבהם נדרשת הסכמה של שני ההורים להנפקת דרכון לילדם כמו במקרה של גירושין, הורים לא נשואים או פרודים וישנם מקרים שבהם מספיק אישור רק של אחד מההורים למשל, כאשר ההורים נשואים או במקרה של הורה אלמן/ה. חשוב לציין, כי במקרים שבהם נדרשת הסכמתם של שני ההורים, אין חובה כי שני ההורים יגיעו יחד ללשכה כדי לתת את הסכמתם. שימו לב, כי עבור ילד עד גיל 6 מומלץ להביא תמונת פספורט מהבית.

מה לעשות אם גיליתם שהדרכון לא תקף ממש לפני הטיסה?

בתוך שלושה שבועות יישלח לביתכם בדואר רשום. לא יכולים לחכות כל כך הרבה זמן? במקרי חירום, כמו יציאה לחופשה משפחתית עם קטינים כשהדרכון של אחד מבני המשפחה לא בתוקף, ניתן להוציא דרכון זמני במקרים דחופים בלבד בחלק מלשכות רשות האוכלוסין וההגירה בעלות של כ-430 שקלים למבוגר וכ-225 שקלים לקטין.

הטיסה בעוד פחות מ-48 שעות? תוכלו להנפיק דרכון זמני בנתב"ג בעלות של כ-910 שקלים למבוגר וכ-470 שקל לקטין לדרכון ראשון או החלפה. במקרים אחרים שבהם הדרכון עדיין בתוקף אך אבד או הושחת, יש לשלם 1220 שקלים למבוגר או 625 שקלים לקטין. לשם כך, יש להצטייד בתעודת זהות, דרכון קודם (אם יש), 2 תמונות וכרטיס טיסה. חשוב שתדעו כי עם חזרתכם לארץ, עליכם להוציא דרכון קבוע (הדרכון מנתב"ג תקף לשנתיים בלבד).

>> זה כל מה שצריך לדעת על הוצאת דרכון מהירה בנתב"ג

עקב פער המחירים הגבוה בין ההנפקה מראש להנפקה בפחות מ-48 שעות בשדה וההגבלות המתלוות להוצאה מסוג זה, מומלץ לארגן את חידוש הדרכון מראש ולא לדחות לרגע האחרון על מנת לא לבזבז זמן וכסף מיותרים.

>> איזה תוקף צריך להיות לדרכון שלכם לפני הטיסה לחו"ל?

עו"ד שרון הורנשטיין הוא העורך הראשי של אתר 'כל זכות' - אתר הזכויות של ישראל בעברית ובערבית