אין תמונה
אמא, תצלמי!

הפרות רבצו בין העצים כאילו לקוחות מתמונה פסטורלית בקטלוג כרומו של משרד התיירות השוודי. ריח האצטרובלים היה משכר ומוחשי, עד שנדמה שאפשר היה לגעת בו. אם התחת לא היה כואב לי כל כך מהישיבה על הסוס, מן הסתם הייתי מצלמת עבורכם. אבל כיוון שאני זאת שראתה לפחות שלוש פעמים את "תעצרו את העיר אני רוצה לרדת", לא ממש הקשבתי להוראות של אלכס המדריך, שהמליץ לחלק משקל בן הטוסיק לרגליים ונמרחתי על האוכף כאילו היה מושב מרופד בארומה.
כך או אחרת, את העיר, אף אחד לא היה צריך לעצור בשבילנו. היא נעצרה בעצמה, יחד עם החיים, ולמשך שעה שכחנו שאי שם מחכים לנו משכנתא ומערכות יחסים לא פתורות, והתמסרנו לטלטולים העדינים של הסוס בשבילי יער ביריה.

המערב הפרוע בגירסת יער ביריה

חוות בת יער הוקמה ב-1985 על ידי שני תושבי עמוקה שחלמו להביא את נופי המערב הפרוע אל ליבו של יער ביריה. הם התחילו בחוות סוסים קטנה, ובמשך השנים המקום התפתח והתווספה המסעדה, והחווה הפכה למוקד עלייה לרגל של מטיילים מכל רחבי הארץ. הדרך לחווה קסומה לא פחות. לא משנה באיזו עונה תגיעו, הדרך תוביל אתכם היישר אל אותם הרהורים נוגים על לעזוב את העיר ולגור במקום שאף שליח פיצה שפוי, לא יסכים להגיע אליו.

יער ביריה, אשר בליבו ממוקמת חוות בת יער, הוא מהגדולים שביערות ישראל. במלחמת לבנון השנייה, עצי האורן הענקיים ספגו מהלומה קשה, אבל הטבע עושה את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב, ובמלחמה כמו במלחמה – שורד ומשכפל את עצמו לדעת. היער המקסים צופן בחובו אתרים היסטוריים (קבר יונתן בן עוזיאל ,נבוריה, ומצודת ביריה), מעיינות (עין נבוריה, עין עמוקה, עין מרגנית ועין חוני), מצפים וחניונים ומשופע בדרכי גישה נוחות לכל כלי הרכב.

סוסים ומסלול חבלים

אין תמונה
אלופת הבאולינג לגילאי 5 ומטה

טיול הרכיבה בחוות בת יער מיועד לגילאי שתיים עשרה ומעלה והוא חוויה מקסימה שמגדירה מחדש את המושג "זמן איכות". אין עונג גדול יותר מאשר לרכוב עם הילד בין ההרים. למי שמצויד בילדים צעירים יותר - אל דאגה. הם מוזמנים לרכוב על אחד הסוסים במנאג' שבחווה, להתלטף עם הארנבונים שבפינת הליטוף ולשחק באולינג ביער עד שהאחים הגדולים ישובו מחויכים מהטיול שלהם.

הקסם של בת יער, זה לא ההיצע, וגם לא השיכלולים. כאן, כל היופי, הוא דווקא הפשטות והראשוניות שטובלים באותה נוסחה שמנצנצת בין העצים, כמו אבק הפיות של טינקרבל או מילות הקסם של מרי פופינס. לא מדובר בלונה פארק, אין צורך לעבור אחוזי אמוק מאטרקציה לאטרקציה כדי להספיק הכול.
החבילה כולה היא העניין וזה המקום לעצור ולקחת את הזמן, ללגום תה, להתרווח על אחד הספסלים ולהניח לילדים לעשות את מה שהם יודעים כשמבוגרים, רעועים מרוב קופאין ויחסי כוחות בעבודה, לא מפריעים להם ליהנות.

אפשרו להם לטפס על גבי בולי העצים, לרוץ בין העצים, לאסוף אצטרובלים, לקלוע למטרה, להתלטף עם הארנבות ולהזמין אתכם לדו קרב בין העצים של באולינג עץ משגע ובתולי מהסוג שאף אולם באולינג מתקדם לא יוכל לו.

בנוסף, מחכה לבני חמש ומעלה חובבי האקסטרים מסלול חבלים משגע שמתוח בין עצי היער. מדובר בשמונה גשרי חבל ועץ ההולכים ונעשים מורכבים ומאתגרים, שגם למבוגרים שווה לנסות.
המעבר ממסלול למסלול, הוא פעולה די מורכבת לילדים צעירים, ולכן, מומלץ לבקש מאחד מהמדריכים להתלוות לילד ולוודא בכל אחד מהמעברים שהפעולה נעשית נכון ובטוח.
יש משהו מרחיב את הלב במראה של ילד שמצליח להתמודד עם אתגר אמיתי. הגדול שלי, סיים את מקצה שמונת הגשרים כשהוא קורן מאושר.

לסיום, קינחנו בארוחה נהדרת במסעדת בת יער ששייכת לחווה. נזיד בוקרים שהגיע בדלי מתכת כבד, אנטריקוט עשוי בדיוק במידה וקרם ברולה מענג, גרמו לנו לשקול שוב לעזוב את הכול ולהצפין. זאת לא הפעם הראשונה שאני אוכלת בבת יער ומה שאני הכי אוהבת במקום זו היציבות. שום ניסיון להיצמד לטרנדים. יכול להיות שגם הם הבינו את מה שאנחנו הבנו רק לאחרונה- מה שלא מקולקל, ממש אין סיבה לתקן.

כרטיס ביקור

אמא אפשר שקל?: 20 ש"ח לילד לכל אטרקציה: פארק חבלים אתגרי, באולינג ביער, חץ וקשת, רכיבה קצרה במנאג'. טיול רכיבה על סוסים מודרך ביער – 120 ש"ח לאדם.

אמא יש צ'יפס?: מסעדת בת יער הוותיקה והטובה. מי שמעוניין בנשנושים פחות מחייבים יכול להזמין החוצה לשולחנות העץ שבחוץ צ'יפס, קפה או כל דבר אחר מתוך תפריט המסעדה.

אמא מתי מגיעים?: כביש 90 עד צומת מחניים שמאלה לכיוון עמוקה.

פרטים נוספים באתר חוות בת יער