טיולים בדרום: כפר בדואי דריג'את (צילום: איל שפירא)
אהלן וסהלן. האירוח הבדואי בדריג'את | צילום: איל שפירא

חגיגות השבעים לעמוס עוז, תושב המקום, העלו את ערד לכותרת, גם אם לרגע קט. נכון, כאשר יורד הערב ואתם לא במקום הנכון, ערד עלולה להיות מעט – איך לומר – שוממה. מצד שני, אם אתם כן במקום הנכון, תוכלו להרוויח כמה הפתעות בערד וברחבי מדבר העוטף אותה.

09:30 – פולקלור בדואי:
נכון, היום שום דבר כבר לא באמת "אותנטי". גם המילה עצמה, "אותנטי", הפכה להיות סוג של משהו מאוד מלאכותי. מצד שני, אפשר לעיתים להתקרב למהות של האותנטיות. קחו למשל את הכפר הבדואי דריג'את (הגעה מכביש מס' 31). הוא מרוחק מהציוויליזציה, פה ושם הוא מתנהל כמו לפני מאות שנים, ויש בו עדיין את אותה תחושה ראשונית של גילוי מקום חדש. אז מה יש כאן? קודם כל, כדאי להצטרף לסיור מודרך – אחרת לא תדעו לאן להגיע. הצטרפתם? עכשיו תוכלו לבקר במערות קטנות שחצובות בסלע, ממש בתוך ההר, להתענג על ארוחות מסורתיות ובעיקר ללמוד על מקמו של הכפר ותושביו במרחב, ועל ההתמודדות עם אתגרי המאה ה-21 הניצבים בפניו. זוהי חוויה שתיזכר עוד זמן רב. באחריות.
פרטים על סיורים בכפר: באתר "המערה שבהר"  או באתר "אתרי מדבר" .

11:30 – מקדש קדום:
ונתחיל באזהרה: גן לאומי תל ערד מיועד בעיקר לחובבי ארכיאולוגיה, מקרא ומה שביניהם. כל השאר ייהנו מהתצפית היפה שניבטת מראש התל. התל מספר את סיפורה של ערד הקדומה, אותה הקיפה חומה באורך של יותר מקילומטר, והכל בה נבנה בהתאם לתוכניות בנייה מדוקדקות. במצודה שבתל ערד התגלה מקדש מהתקופה הישראלית, וחוקרים סבורים שמדובר בהעתק מוקטן של בית המקדש ששכן בירושלים. כבר אמרנו – לחובבי ארכיאולוגיה ומקרא...
הגעה: בצומת תל ערד שעל כביש מס' 31 פונים צפונה לכביש מס' 2808. טלפון 057-7762170.

טיולים בדרום: תל ערד (צילום: איל שפירא)
תל ערד | צילום: איל שפירא

13:00 - מוזה לצהריים:
אחת ההפתעות היותר מעניינות בערד היא הפאב "מוזה". נכון, בילוי בפאב מתאים לערב, אבל מאחר שהאזור לא מצטיין במסעדותיו , זו תהיה האופציה השפויה שלכם לארוחת צהריים. וכן, תמיד תוכלו לחזור שוב בערב ולזכות באווירה שונה (מה גם שאין לכם הרבה ברירות). "מוזה" הוא פאב כמו שפאב צריך להיות: יש בו סמלים וצעיפים מקבוצות כדורגל מכל העולם (ממש מיני-מוזיאון) ולא מעט זני בירה מצוינים. תפריט הצהריים מציע בשרים, מנות איטלקיות וגם מנות ילדים. הגעה: בכניסה לעיר, במתחם תחנת "אלון". טלפון 08-9975555.

14:30 – סצנת האמנות:

טיולים בדרום: מוזיאון הזכוכית בערד (צילום: איל שפירא,  יחסי ציבור )
מוזיאון הזכוכית | צילום: איל שפירא, יחסי ציבור
"אשת לוט", כינויו של רובע האמנים בערד, הוא מתחם שרבים עוברים על פניו במהירות בדרך לים המלח מבלי לתהות על קנקנו. זוהי שיטה מצוינת לפספס דברים משובחים. במקרה הזה: הפתעות מקסימות בדגש אמנותי.
יש כאן כמה גלריות נחמדות, אבל אל תפספסו את "מראה במדבר", את מוזיאון הבובות ואת מוזיאון הזכוכית. כן, התחושה שלכם נכונה: במדבר, כל גלריה הופכת להיות מוזיאון. מצד שני, הדבר לא גורע מההשקעה והיופי של המקומות הללו.
"מראה במדבר" מצוי בחלל תעשייתי גדול ובו יצירות הקשורות לאדמה וחימר. יש גם חנות גלריה וחשוב לא פחות – לעיתים נערכות כאן סדנאות מדיטציה, קרמיקה ועוד. פרטים באתר .
מוזיאון הבובות, כפי שמרמז שמו, מציג לראווה מינים שונים ומשונים של בובות, מעשה ידיהם של בני הזוג מירי לייבוביץ' ואדוארד שרוסטר. היא מתמחה בבובות שכאילו נלקחו מהמאות הקודמות, והוא – בבובות ברזל וברונזה, כמו גם בפסלי נשרים ואבירים. יש לתאם את הביקור בטלפון 052-2398918.
ואחרון חביב הוא מוזיאון הזכוכית המרשים, המצוי אף הוא במבנה תעשייתי ענקי. היצירות, רובן של מייסד המקום גדעון פרידמן, מציגות עבודה מדהימה ולעיתים קשה להאמין שמדובר בזכוכית. למעוניינים, ניתן לקבל הסברים על תהליכי היצירה בזכוכית. פרטים באתר. 


17:00 – טיול רטוב:
נשאר לכם עוד כוח? אחרי האנתרופולוגיה, הארכיאולוגיה והאמנות – הגיע הזמן להזיז את העצמות לכיוון ים המלח ולהרטיב את הרגליים במים (מתוקים). עכשיו, לפני שמחשיך, קחו לעצמכם שעה ארוכה של טיול משפחתי קליל בעין בוקק. אל ערוץ הנחל מוביל שביל יפה העובר לצד צמחייה מדברית טיפוסית – מעצי אשל קשוחים ועד הקנה המצוי, המרמז על מים קרובים. המים הזורמים וסדרת המפלים הקטנה מגיעים בבת אחת, ויגרמו לילדים שביניכם להשתולל. עייפים? תפסו במת סלע קרירה עם נוף למים ושכחו מהכל.
הגעה: יורדים מערד לכיוון ים המלח עד כביש מס' 31, פונים צפונה לכביש מס' 90 ומחפשים את השילוט שמאלה (מערבה) לחניון הקטן של עין בוקק. משם הולכים ברגל בשביל שחור המסמן היטב.

טיולים בדרום: עין בוקק (צילום: איל שפירא)
עין בוקק | צילום: איל שפירא

21:00 – בירה או פעלולים?
אם היום הוא יום שלישי או חמישי, אין דילמה - אתם נוסעים לראות את החזיון האור-קולי שמתקיים בצד המערבי של המצדה (הגעה מערד, דרך כביש מ' 3199). כן מיתוס, לא מיתוס – החזיון מציג סיפור גבורה אמיתי, כמו שסיפורי גבורה צריכים להיות: עם הרבה אורות, צלילים, נצנוצים ופעלולי לייזר. החזיון, המספר את סיפור המקום מימי הורדוס ועד נפילת ההר ואנשיו לאחר המצור הרומאי, אורך כמעט שעה. זוהי שעה של התמסרות להיסטוריה על רקע סלעי החוואר המקיפים אתכם ובוהקים גם בלילה חשוך. פרטים והזמנות בטלפון 08-9959333.
בשאר ערבי השבוע אתם מוזמנים לחזור אל "מוזה", שכבר הפך לפאב המקומי שלכם. לעיתים (רק לעיתים) מתקיימות כאן הופעות רוק שוות. כדאי לברר. וגם אם לא – האווירה מצוינת, נעימה וידידותית להפליא.

טיולים בדרום: יער יתיר (צילום: איל שפירא)
יער יתיר. הקינוח המושלם | צילום: איל שפירא
23:00 – לילה טוב:
זה לא סוד שערד אינה מעצמת לינה ופינוק. נסו את מלון הבוטיק יהלים, או את מלון ענבר, הנמצא לא הרחק מהכניסה הראשית לעיר. החדרים בסיסיים למדי, ואל תצפו לפינוק חמישה כוכבים. פרטים בטלפון 08-9973303. מעבר לכך, מסתבר שיש בעיר ללא מעט דירות נופש. פרטים באתר העירייה .


10:00 - בוקר ביער: 

את הפינאלה מומלץ לערוך דווקא כפיקניק עצל ונעים באחד היערות היפים בארץ - יער יתיר. הוא שוכן באזור היוצר מעברים חדים בין נופי החורש הים תיכוני לבין הנופים הדרמטיים של מדבר יהודה. לפני ואחרי הפיקניק אתם מוזמנים לטייל בדרכי הנוף שהוא מציע. אנחנו אהבנו במיוחד את "שביל המתקנים החקלאיים" – שביל קצרצר וחביב. מומלץ להגיע מצומת שוקת.

עוד טיולים של 24 שעות