תקיעה בשופר (צילום: Mikhail_Levit, Istock)
בעיצומם של ימי התשובה | צילום: Mikhail_Levit, Istock
בימים הקרובים ינסה עם ישראל להתדפק על דלתות אלוהים ולשכנע אותו, רגע לפני גזר הדין לרחם עלינו "כרחם אב על בנים". אווירת הסליחה הזו שאופפת את בתי הכנסת ואת הרחובות הסמוכים, ואולי בעצם את התקופה הזו כולה, לא שייכת רק לאלה שיודעים למלמל את המילים הנכונות. אתם לא חייבים להכיר את השירים או להבין כל מילה כדי להצטרף להרכנת הראש הקבוצתית, לפשפוש במעשים ולמזמורים המרגשים. הנה כמה הצעות לאירועים שנערכים בימים אלה ברחבי הארץ, ויתנו לכם טעימה ממנהג הסליחות ואווירת הקדושה.

סיורי סליחות בעיר הקודש

"סיורי הסליחות" הפכו די טרנדיים בשנים האחרונות. בסיורים האלה תסיירו בסמטאות ירושלים משל הייתם תיירים מארץ רחוקה ותעברו בין בתי כנסת בהם הקהל אומר סליחות.
השנה אנחנו ממליצים לכם לצאת מעמדת המשקיפים מהצד, להיכנס לחוויה והצטרף לאחד מהסיורים הרבים שמתקיימים בעיר הקודש:

מרכז חינוך והסברה "הרי יהודה וירושלים" של רשות הטבע והגנים מקיים סיור לילי ממשכנות שאננים לכותל: מפגש בשעה 02:00 לפנות בוקר בחניון ימין משה, תצפית לעבר העיר העתיקה, סיור בשכונת משכנות שאננים, המשך דרך גיא בן הינום והליכה בין הסמטאות לעבר הכותל המערבי. סיום המסלול ב-05:00 בבוקר לקול תפילות אומרי הסליחות.
(55 ₪ לאדם, לפרטים והרשמה מראש  רשות הטבע והגנים: 3639* www.parks.org.il)

אין תמונה
אווירה מחשמלת. הכותל המערבי

החברה להגנת הטבע מזמינה ל"טיול תרנגול כפרות" בסמטאות ירושלים ובשווקיה, תוך מעקב אחר ההכנות ליום הדין הקרב, מנהג תרנגול הכפרות ושיחה עם תושבי שכונה החרדית על משמעות המנהג ועשרת ימי התשובה.
(חמישי 15:30, 120 ₪ לחבר החברה להגנת הטבע, 168 ₪ לאורח, הסעה מת"א באוטובוס. פרטים והרשמה: החברה להגנת הטבע, 03-6388688).

אם אתם לא בעניין של להיצמד לקבוצה או מדריך – צאו לסיור עצמאי בסמטאות שכונת "נחלאות" בירושלים או ברובע היהודי העתיק ופשוט היכנסו לבית כנסת שתופס לכם את העין והאוזן. במסלול הזה תוכלו למצוא ציוני דרך ראויים.

זוכרים את מלחמת יום כיפור

יום כיפור הוא לא רק יום של סליחות וחשבון נפש, אלא גם יום זיכרון למלחמה ההיא, שהותירה בנו צלקת עמוקה וכואבת. לציון מלחמת יום כיפור יערך בהר בנטל סיור מודרך ללא תשלום בו יסופר סיפורו של קיבוץ מרום גולן שספג פגיעות קשות במלחמת יום כיפור וסקירה על האזור.
(שבת 11:00 בבוקר, ללא תשלום. לפרטים והזמנות - תיירות מרום גולן - 04-6960267, www.meromgolantourism.co.il).

טיול אופניים ותשליך בעמק יזרעאל

במרכז השטח של אלון הגליל מציעים לשלב את האווירה הרוחנית עם טיול אופניים במסלול מעגלי לרוכבים מנוסים שיצא מאלון הגליל דרך נחל ציפורי ובעיצומו – רחצה במקווה ותשליך באיזור קיבוץ אלונים. אורך המסלול כ-25 קילומטר, כ-3 שעות רכיבה.
(שבת 7:00 בבוקר, ללא תשלום. לפרטים: 04-9869888, 050-9200444, www.4x4bike.co.il).

מסורת וחשבון נפש חברתי במלון צובה

למי שמעוניין להעביר את הצום מחוץ לבית, ולחוות חוויה רוחנית-חברתית, מלון צובה מציע חבילת אירוח שקטה ותרבותית. בערב יום כיפור תערך ארוחה מפסקת, תפילת כל נדרי ומפגש ראשון עם השופטת דליה דורנר בנושא "כבוד האדם וזכויות חברתיות". למחרת - טיול שקט לגיתות וכרמי צובה, מפגש נוסף עם דורנר בנושא "הדמוקרטיה הישראלית ובית המשפט העליון" וסיום בתפילת נעילה, תקיעת שופר וארוחה לסיום הצום.
(795 ₪ לזוג כולל שתי ארוחות החג. לפרטים: קיבוץ צובה- 02-5347000, אתר תיירות צובה- www.tzuba.co.il). 

מיווחד ב-mako: המדריך המלא לחגי תשרי - מתכונים, טיולים וטיפים >>