תערוכת עולמות גוף (צילום: Mark Renders, GettyImages IL)
מוצג בתערוכה. פגיעה בכבודם של המתים. והכדורגלנים | צילום: Mark Renders, GettyImages IL

כולנו יודעים שעישון מזיק לבריאות, אלכוהול גורם נזק לכבד ומחלות כמו איידס וסרטן משתקות מערכות גוף. חלקנו מפנימים את האמיתות האלה ומתנהגים בהתאם, חלקנו מעדיפים להתעלם ולהוריד עוד שוט או להדליק סיגריה נוספת. 

אבל רובנו, כלומר אלה מאיתנו שאינם רופאים או מנתחים, לא באמת יודעים איך כל התחלואות הללו קורות בפועל - מה ההבדל בין ריאות של אדם מעשן לאלה של אדם שאינו מעשן, איך נראה כבד של אלכוהוליסט בהשוואה לכבד רגיל ואיך נראה גוף שקרס ממחלה, למשל. בקרוב מאוד נוכל פשוט ללכת למוזיאון ה"מדעטק" בחיפה ולחזות במו עינינו בחלקים הכי פנימיים שקיימים בכל אחד ואחד מאיתנו.

מתי? ברגע שהתערוכה המדוברת "עולמות הגוף" (Body Worlds), שנצפתה כבר עלי ידי עשרות מיליוני בני אדם בעולם, תגיע לישראל. "עולמות הגוף" מציגה לראווה גופות שלמות, חלקן משחקות קלפים, אחרות משחקות שח-מט או שותות יחד, כמו גם איברים שונים וחלקי גופות שמוצגים בצורה המאפשרת לראות את כל מערכות הגוף והאיברים הפנימיים.

ואיך, בדיוק? הגופות כולן עברו תהליך שימור בטכניקה ייחודית (פלסטיזציה) שהמציא מומחה גרמני לאנטומיה בשם ד"ר גונטר פון – האגן – הליך שכולל החלפת הנוזלים הטבעיים של הגוף בחומרים מלאכותיים כמו סיליקון וגומי, שהופך את האיברים ליציבים ושומר על המבנה הטבעי שלהם.

התערוכה, שתוצג במוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה, מגיעה לארץ בין היתר בחסותם של המרכז הרפואי רמב"ם והאגודה למלחמה בסרטן, במטרה ללמד את המבקרים על מורכבות הגוף האנושי ולהגביר את המודעות לשמירה על הבריאות ואימוץ אורח חיים בריא. לישראל יגיעו 20 גופות ויותר מ-130 איברים פנימיים, שייחשפו לציבור במהלך שלושה חודשים תמימים. ההתנגדות לתערוכה בקרב הציבור החרדי, לעומת זאת, התחילה כבר עכשיו, עם פרסום הידיעה על הגעתה לארץ.

"המיזם הוא טעות קשה, ומדובר בביזוי כבוד המת", טוענים קולות חרדיים בחיפה, שמגובים על ידי הרב האשכנזי הראשי של העיר, שאר ישוב הכהן. "עניין כבוד המת ביהדות הוא ערך יסודי", הוא אומר, "ובעצם הצגת גופות בתערוכה יש פגיעה רבה הן ברגשות הציבור, הדתי והחילוני כאחד, והן בנימוס האלמנטרי של כבוד לזולת".

תערוכת עולמות גוף (צילום: Andreas Rentz, GettyImages IL)
מתוך התערוכה. אם אתה שוב מנצח בסיבוב הזה, אתה מת | צילום: Andreas Rentz, GettyImages IL

הרב הכהן טוען כי אמנם מבחינה הלכתית חלה חובה על קבורת יהודים, אבל יש לשמור על כבוד גם לבני דתות אחרות: "שומר נפשו ירחק מפגיעה במתים, והפיכתם למוצגים של תצוגה, גם אם במסווה של אמת מדעית כביכול, היא פעולה זולה. יש לשמור על כבודו של כל מי שנברא בצלם אלוקים, כפי שאנחנו עושים גם גופות של אויבים ומחבלים".

אתר זק"א אף התריע מראש את ציבור גולשים שלו - "תערוכה מצמררת בדרך לישראל: גופות אדם, חלקן חתוכות, חלקן שמורות בשלמותן בתנוחות אמנותיות שונות, חלקן מחזיקות את איבריהן הפנימיים בכפות ידיהן". בזק"א אף פנו בזמנו לרשויות באנגליה בדרישה לסגור לאלתר את התערוכה המזוויעה, הפוגעת קשות בכבוד האדם המת והחי על פני כל העולם.

"עולמות הגוף" הוצגה לראשונה ב-1995 בטוקיו ומשם עברה למוזיאוני טבע ומדע בארה"ב, אנגליה, גרמניה, ספרד ושאר מקומות ברחבי העולם. התערוכה כוללת במקור יותר מ-200 גופות ואיברים משומרים בשיטתו של פון האגנס, ועוררה גם לא מעט שערוריות בגולה, כשלפי פרסומים ב"דר שפיגל", השתמש פון האגנס בגופות של אסירים סינים שהוצאו להורג. העיתון אף מצטט דוא"ל של אזרח סיני, שעבד בעבר בשביל פון האגנס, וקובע על סמך המכתב כי חברה בבעלות הרופא בסין קנתה גופות שראשיהן היו מנוקבים מכדורי רובה.

האם דוגמנית שמצטלמת בלבוש חושפני יכולה להיות דתייה? דודו כהן חושב שלא

כוכי מרדכי מ"האח הגדול" מאוד מאמינה באלוהים, למרות שהבן שלה חושב שהיא הייתה השטן. שאלון רוח