השבוע בתכנית "בכיוון אחר" (ערוץ הידברות - 97 בהוט ויס) מתארח הדוגמן לשעבר, אביחי כהן. למרות שגדל בבית דתי ואף למד בישיבה תיכונית, די מהר אחז אביחי כהן בגישה שהחיים הדתיים - הם לא ממש בשבילו. לאחר שירות צבאי אינטנסיבי ביחידת דובדבן, פצח החייל המשוחרר בקריירת דוגמנות מצליחה, הפך להיות אחד הדוגמנים העסוקים והמבוקשים בארץ ובחו"ל, וצעד על מסלולים בפריז ומילאנו. את המימד הרוחני החסר בחייו ניסה למלא באמצעות ספרי פילוסופיה ושיחות עם אנשי רוח מכל העולם, אבל הוא לא תיאר לעצמו שבסופו של מסע החיפוש אחר משמעות, הוא יגיע לדרך הישנה והמוכרת אותה נטש בצעירותו.

אביחי, אתה מגיע מרקע דתי. למדת בישיבה דתית בכפר הרא"ה. איזה מן דתי היית?
"השאלה מגמתית מעט בשבילי. סוג דתי היא הגדרה לא נכונה. הוריי עלו חלוצים מבריטניה, עם כל הלב, ליישב את ארץ ישראל. גדלתי בבית מאוד טוב, הוריי נתנו מה שיכלו. הם אנשים דתיים, שבאו מבית חילוני והתחזקו עד לאן שהגיעו. אני מבין היום שדעת תורה שלמה בדרך ישראל סבא - את זה לא קיבלתי. אז כן, מבחינת ההסתכלות שלך ושלי היום, עשיתי את הדברים בצורה של 'מצוות אנשים מלומדה'. לא היה לי שום עומק מחשבתי או אידיאולוגי במה שאני עושה, ככל שזה נוגע אליי. להוריי היה את הקו שלהם".

אז מה, קיימת מצוות בלי חיבור אמיתי פנימי?
"כן, אני חושב גם שאין חיבור פנימי אמיתי בגיל הזה. חיבור פנימי הוא דבר שצריך לעבוד עליו. בזמנו המושג הזה כלל לא היה. לא היו לי כלים להכיל אותם בגיל צעיר. בסך הכל קיימתי מצוות, שמרתי שבת, הנחתי תפילין, אבל המושגים 'עבודת השם' לא היו לי בכלל בלקסיקון".

בשלב מסוים אתה עובר לצד השני, הופך לחילוני מוצהר כפי שהצהרת בזמנו.
"התהליך החל באופן לא חיצוני בגיל 12, והסתיים בגיל 16 וחצי באופן חיצוני".

ומה עברת באותה תקופה?
"לפני שנכנסים לתוך הסיפור, אגיד משהו שחשוב לי. על כל שאלה אענה בשני רבדים: מה קרה, והרובד השני שמעולם לא דיברתי עליו מול מצלמה, הוא מה אני מבין היום שקרה בפנים, ולא הבנתי את זה אז".

לצפייה בראיון המלא כנסו לווידיאו, בראש העמוד.

התכנית "בכיוון אחר" משודרת מדי שבוע בערוץ הידברות - ערוץ היהדות הגדול בעולם. אפיק 97 ביס והוט.

>> בתכנית הקודמת: "בברזיל מעריצים את היהודים"

>> לזמני כניסת ויציאת השבת