בירה פזם (צילום: Thinkstock)
היה חבר של הרס"ר בפייסבוק ולא היה מודע להשלכות (אילוסטרציה) | צילום: Thinkstock

אמצעי התקשורת היוו לא מעט פעמים טריגרים שהסגירו חיילים רבים בעבירותיהם, אבל עד שהגיע הפייסבוק, הסבירות להתרחשות אירועים שכאלו היתה קטנה. למה? לצורך "הפקת" אירוע שכזה היה צורך בצלמי עיתונות, בכתב ובמערכת עיתונאים שלמה מסביב. היום, אף חייל לא נזקק לצלם או כתב בסביבתו כדי להיות מוסגר בעוונותיו. מכשיר טלפון חכם וחשבון פייסבוק, שני אמצעים המצויים בידיהם של רב החיילים, מספיקים בכדי לקצר את התהליך ולהפוך את התמונה והסיפור לוויראליים ברשת, למצייצים.

וכפי שמיד תראו, לא חסרים סיפורים בהם חיילי צה"ל נפגשו עם צה"ל על הצד הפחות נעים של פייסבוק. גולשי פז"ם משתפים באירועים שבהם הפייסבוק סיבך אותם עם המפקדים שלהם.

למה לא כדאי לצרף את הרס"ר לרשימת החברים בפייסבוק

"שירתתי ביחידה בפריסה ארצית שיש לה תתי יחידות בפיקודים", כותב לנו גולש, "אבל בסיס האם שלה הוא בקריה. במהלך השירות שלי עברתי בין כמה תפקידים במקומות שונים בארץ. בהתחלה הייתי בתפקיד באחד החמ"לים בפיקוד צפון. לא היה אז פייסבוק וכל תמונה שצילמתי היתה לחלוטין למזכרת. היינו עושים הרבה משמרות לילה ואין כמו להעביר לילה בבסיס עם בירה ביד. אחרי שנה וחצי, עברתי לתפקיד חדש באזור המרכז. הפייסבוק הפך להיות פופולרי מאוד בארץ ואני כמו כל ישראלי, הקמתי בפרופיל שלי אלבום "צבא". בתוך האלבום הייתה תמונה עם חבר שכבר השתחרר. התמונה צולמה באחד הלילות שעשיתי בהם חמ"ל, כשבנוהל, בקבוק הבירה בידי.

עוד אלמנט חדש נכנס לחיי באותו הימים היה מוטי, הרס"ר החדש של היחידה שבאותם הימים, שלמען האמת, הוא היה די סחב'ק ולא חששתי לצרף אותו לרשימת החברים שלי בפייסבוק.

מסיבה גימלים (צילום: Thinkstock)
תמונה שרצוי לא להעלות בזמן גימלים | צילום: Thinkstock

בבוקר בהיר אחד, המפקד שלי הודיע לי שהוגשה נגדי תלונה על צריכת משקה אלכוהולי בעת מילוי תפקיד צבאי. אני שזנחתי את המנהג הזה בצפון יחד עם ערימות של בקבוקי בירה ריקים בפחי הזבל של העיר צפת, הייתי מאוד מופתע ושאלתי אותו מאיפה הוא מביא את זה, הוא מצדו ענה שבמעמקי הפייסבוק שלי נמצאה תמונה שלי עם בירה ביד כשאני על מדי ב' במה שנראה כמו חמ"ל צבאי.

נשפטתי ורותקתי לבסיס לשבוע (כאילו שאחרי כל השבתות שסגרתי בצפון זה באמת מזיז למשהו), אבל בתגובה ל"חבר" ש"פרגן" לי על הבירה עם נופש מבצעי בבסיס מסריח במרכז הארץ, שיניתי את תמונת הפרופיל שלי לתמונה בה אני מרים כוס בירה שעליה כתוב 'מוטי! לחיים!'".

הגיב לפוסט בתזמון לא נכון

את הסיפור הזה מספר לנו דווקא מפקד: "העליתי חייל לשמירה ותדרכתי אותו בפירוט על נהלי שמירה. אחרי עשר דקות חזרתי למגורים ונכנסתי לקבוצה של המחלקה בפייסבוק. לתדהמתי אני רואה שחייל שהעליתי לשמירה זה עתה בדיוק הגיב על פוסט שהועלה לעמוד. באותו הערב הבנתי שכנראה כבר לא צריך לעשות סבב עמדות כדי לראות מי מהשומרים באמת שומר".

אנחנו במערכת מתארים לעצמנו שהפייסבוק היה מאוד שימושי לאותו החייל בשבועות לאחר מכן, כי זו כנראה היתה הדרך היחידה שלו לראות את חברה שלו.

בדיחה לא מוצלחת בפייסבוק, אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
פיגוע פייסבוק שהסתיים בהדחה של המפקד מהצבא (אילוסטרציה) | צילום: חדשות 2

נצור לשונך מרע, גם בפייסבוק

גולש נוסף מספר לנו על מעשה לא חכם במיוחד שעשה חבר שלו, על טעות שיכולה לחזור על עצמה גם באזרחות ושעדיף להימנע ממנה בכל שלב בחיים. "חבר שלי התעצבן מאוד על הקצין שלו כי הוא ביטל לו חופשה. בתגובה, הוא העלה תמונה שלו בפייסבוק כשבתיאור של התמונה הוא מציג את המפקד שלו לצד צרור של קללות עסיסיות שעדיף לא לחזור עליהן. לא עבר זמן רב עד שאותו הקצין נחשף לתמונה ולקללות שזה עתה ספג מהחייל שלו והגיש נגדו תלונה. את החבר הזה לא ראינו בשבועיים אחר כך ולא שמענו ממנו חוץ מכמה שיחות קטועות מטלפון ציבורי בכלא"

סיבת ההקפצה: פיגוע פייסבוק

לפני כמה שבועות דווח באתר על קצין שראה לנכון להשתעשע עם חייל שלו בדרך יצירתית למדי. אותו המפקד, קצין בדרגת סרן ביחידה לוחמת, הכריז על הקפצה בעת שהחיילים שהו במנוחה. בזמן ההקפצה ניגש הקצין יחד עם הרס"פ לטלפון של אחד החיילים ושינו את תמונת הפרופיל שלו לתמונת עירום. עת הוכרזה חזרה לשגרה, מצא החייל בטלפון הנייד מאוד הודעות ותגובות לתמונת הפרופיל שהוא למעשה שינה.

השעשוע, לא מצא חן בעיני החייל, שבחר להגיש קבילה נגד הקצין. הקצין שילם על מעשה הקונדס בהדחה מהצבא. מצחיק? תקבעו בעצמכם.

חייל מול מחשב בפייסבוק (צילום: עודד קרני, מדור צבא וביטחון)
מה שאתם מעלים לפייסבוק, חשוף לכולם, לא רק לאויב | צילום: עודד קרני, מדור צבא וביטחון

חזרה לשגרה. הסיבה: סטטוס בפייסבוק

הצבא כבר ידע שינויי תכניות בגלל אצבע קלה על הסטטוס של חיילים חשבו שמה שקורה בפייסבוק, זו מציאות וירטואלית בלבד. מקרה מפורסם אירע בגזרת חטמ"ר בנימין, כשחייל עדכן את חבריו בפייסבוק שהוא יצא הביתה לשבת אחרי מבצע בכפר מסוים הסמוך לרמאללה. חוץ מחבריו של החייל האמיץ שוויק, ראה את הסטטוס גם מפקד האוגדה שראה לנכון לבטל את המבצע ולשלוח את החייל לכלא, לשם, הפייסבוק עדיין לא הגיע.

קיבלת גימלים? תקטין פרופיל

מספר גולשים סיפרו לנו וגם כמה אנשים מהמערכת על גימלים שבוטלו וחקירות מצ"ח שנפתחו כתוצאה מסתירה בין המלצות הרופא לבין פעילות החייל בעת ששהה בגימלים. חיילים רבים נשפטו כאשר העלו לפייסבוק תמונות מטיולים, מסיבות, בילויים וכו' בזמן שעל פי המלצות הרופא היו צריכים לשהות במנוחה בביתם. לכן, במידה ואתם שוהים בגימלים שלא בשל מחלה, או לחילופין הספקתם להחלים במהלך התקופה, שמרו על אחדות המסר גם בפייסבוק.

לסיכום (מה שמחלקת ביטחון מידע לא תגיד לכם) -

חוקי הפייסבוק שכדאי לכם להפנים:

1. מה שאתם מעלים לפייסבוק, חשוף לכולם, לא רק לאויב, אלא גם למפקדים שלכם. מה שאתם לא רוצים שהם ידעו, אל תעלו לפייסבוק, גם אם הם לא חברים שלכם בפייסבוק.

2. אל תשאירו את הפייסבוק שלכם פתוח. זה יכול לעלות לכם ביוקר. השעמום בצבא הצמיח את פיגועי הפייסבוק היצירתיים ביותר.

3. הפייסבוק הפך לעדות לגיטימית לכל הפללה. כך שהטענה של "פרטיות", כבר ממזמן לא תופסת.

_OBJ

>> "קצת קשה אז דתיים?": המשפטים שמזוהים עם צה"ל