חילים שמחים מאוד (צילום: עודד קרני, פז"ם)
אנחנו לא מתחייבים שכל יום ראשון שלכם יראה ככה, אבל יש כמה דרכים לשפר את התחושה | צילום: עודד קרני, פז"ם

כולם יודעים איך מרגיש יום א' בצבא. עייפות, חוסר חשק, כאבים בכל הגוף, חוסר סבלנות, נוירוטיות וכיסופין בלתי פוסקים לשבת הבאה. השינה באוטובוס נקטעת כל רגע והיא נכפית בתנוחה שכנראה לא הייתם בוחרים בה מרצונכם החופשי. השמש שאתמול הייתה כל כך מחממת ונעימה בים, עכשיו היא האויב הכי גדול, במיוחד כשהחום שלה חודר ומכפיל את עצמו דרך מדי הדקרון.

כמו להאנג אובר, גם לשביזות יום א' (או שזה בעצם אותו הדבר?) אין תרופת פלא, אבל יש כמה דרכים להקל על זה. בדיוק כדי לעזור לכם לגלות את הדרכים האלו, כינסנו פז"מניקים ומשוחררים כדי שינדבו לנו דרכים מנצחות לעבור את ימי א' בשלום.

צ'וקולוקים

אין דבר יותר מנחם מאוכל וכן, גם בימי א' המעצבנים ביותר, אוכל יכול רק לשפר את ההרגשה. תביאו פינוקים מהבית, רצוי לחלק את הפינוקים לכל אחד מימי השבוע, ככה תדעו ביום ראשון שיש לכם למה לצפות בהמשך השבוע. כמובן שמיותר לציין שרצוי להביא כמות שתוכלו גם לכבד את החבר'ה.

חיילי תותחנים אוכלים פיצה (צילום: ליאור עפרון, עיתון "במחנה")
גם פיצה קרה מאתמול תעשה את העבודה | צילום: ליאור עפרון, עיתון "במחנה"

מוזיקה טובה, ספר טוב או אפילו כמה פרקים לדרך

אחת הבעיות של ימי ראשון היא הדרך הארוכה שכרוכה בהגעה לבסיס. יש חיילים שנדרשים לבלות בדרכים גם עשר ו-12 שעות ביום הזה ואם זה מבאס אותנו בדרך לניו יורק, בדרך לבסיס, זה ודאי מבאס. בשונה מחיילים לפני כמה שנים, עכשיו אפשר להכניס למכשיר הטלפון הדקיק את הפלייליסט האהוב או אפילו כמה פרקים של שובר שורות, כך שהזמן יכול לעבור יותר מהר. גם ספר טוב יכול לעשות את העבודה.

חיילת (צילום: עודד קרני, פז"ם)
לפני שעולים לכל כך הרבה זמן באוטובוס, חשוב לראות שיש איך להעביר את הזמן הזה | צילום: עודד קרני, פז"ם

למרות הכל, להתחיל את הבוקר בטוב

בצבא, כמו בכל שלב אחר בחיים, צריך לדעת להתחיל את הבוקר בטוב. חלק יעשו את זה עם כוס קפה חזק, חלק יתחילו את הבוקר עם המוזיקה שהם אוהבים וחלק יעשו כמה מתיחות או אפילו תרגילים של יוגה. אם יודעים מה עושה לכם טוב בבוקר. אל תוותרו על זה גם ביום ראשון. לישון? תישנו באוטובוס. זמן? עברו לטיפ הבא

חייל מעשן (צילום: רועי ברקוביץ')
אם הסיגריה תקל על התחושה, לכו על זה | צילום: רועי ברקוביץ'

לא לשמור שום משימה לבוקר

עוד דרך למנוע בוקר לחוץ ומעצבן היא פשוט לדאוג לכל המשימות המעצבנות מהערב – אריזת תיק, גילוח, צחצוח נעלים, אפילו תכינו לכם את הספל עם הקפה לבוקר שרק תצטרכו להוסיף מים וחלב וזהו. לא תאמינו כמה זמן זה יפנה לכם וכמה זה כיף פשוט לקחת את התרמיל ולצאת מהבית.

חייל אורז תיק לצבא (צילום: עודד קרני)
לא תאמינו כמה זמן זה יחסוך לכם בבוקר | צילום: עודד קרני

היה סוף שבוע סוער? שתפו את החבר'ה

מאוד יכול להיות שהעייפות של הבוקר תגרום לזה להיראות ממש רחוק, אבל היי, רק אתמול קמתם מלילה הלום שיכר, או שיצאתם לטיול ברמת הגולן או שסתם התחרדנתם על החוף. שתפו את החבר'ה, שמעו מהם מה עבר עליהם בסוף השבוע. זה יצבע לכם את היום בגוונים של כיף.

מניעת צוואר תפוס

כמו שכבר ציינו, אף אחד לא ישן בתנוחה של השינה באוטובוס מרצונו החופשי. יכול להיות שקצת יצחקו עליכם, אבל אם תישנו עם כרית נסיעות מתנפחת, כמו זו של המטוס, זה ממש יעזור לכם.

חייל ישן באוטובוס (צילום: David Silverman, GettyImages IL)
כרית היתה חוסכת את הצוואר התפוס אחר כך | צילום: David Silverman, GettyImages IL

מסורות יוצרות שייכות

כל השירים הצבאיים, כל המסורות למיניהן וכל המנהגים שמייחדים יחידות מסוימות נועדו ליצור שייכות לגוף הקשה הזה שנקרא צה"ל. ימי ראשון הם בדיוק הימים לייצר את השייכות הזו ולשלוף את המסורות. זה ישכיח במעט את זה שיום ראשון הגיע וששבוע שלם עוד לפניכם.

כל וי מעלה חיוך על הפנים

עבדו עם רשימת משימות ליום ראשון. לא תאמינו כמה כל משימה שתמחקו תעלה לכם חיוך על הפנים ותגרום ליום הזה לעבור מהר יותר

קחו את הדברים בקלות וכנסו לפרופורציות

אנחנו מבטיחים לכם שכשתיזכרו במקוצרות שהיו לכם בטירונות, הימי ראשון האלו יראו כמו גן עדן.

 

איך המשפחה בבית יכולה לעזור?

1. דאגו להפתעות קטנות בתיק. זה ממש כיף להגיע לבסיס ולגלות הפתעות בתרמיל.

2. פרגנו בסנדוויץ' מושקע לדרך, בכוס קפה שתהיה מוכנה בבוקר.

3. דאגו שמישהו יהיה ער כשהבן החייל או הבת החיילת יוצאים לבסיס. אין תחושה יותר מעיקה מהתחושה של לצאת מהבית כשכולם עוד ישנים.

4. פרגנו בהסעות לתחנה המרכזית. כמה שפחות אוטובוסים בבוקר, זה מקל יותר

5. למרות הדאגה, הימנעו מכל מיני הערות של "אל תשכח". זה מלחיץ ולרב שוכחים בכל זאת. 

>> 10 הסיבות הכי מטופשות לחטוף עליהן ריתוק לבסיס