מותה של עיתונאית אל ג'זירה שירין אבו עאקלה, בעת שסיקרה חילופי אש בין מחבלים חמושים וכוחות צה"ל בג'נין, הוא אירוע דרמטי מבחינת דעת הקהל העולמית וקרב הגרסאות לגביי מה גרם למותה, ירי של המחבלים או של כוח צה"ל.

על צה"ל לפעול בקצב הרבה יותר מהיר מבדרך כלל, להוציא כבר בשעות הקרובות תיעוד שיוכיח כי הכתבת נפגעה מאש מחבלים חמושים ולא מאש כוחות צה"ל, כפי שמעריכים בצבא שאכן קרה, בין השאר על סמך תיעוד שהפיצו הפלסטינים מהזירה, בו נראתה פגיעה מאש המחבלים, שאיננה פגיעה בכוחות צה"ל. ישראל כבר הודיעה כי היא מציעה לפלסטינים לערוך חקירה פתולוגית משותפת של נסיבות מותה וטענה כי הם מסרבים לכך.

בכל אופן, באשר לצה"ל - שם צריכים לעבור על כל תיעוד מהזירה ולדבר עם הכוחות בשטח, כדי לספק במהירות גרסה ראשונית ואמינה. גם אם אכן יתברר שהעיתונאית נהרגה מאש חמושים - אבל ההודעה תצא באופן רשמי רק עוד יום-יומיים - זה כבר עלול להיות מאוחר מדי מבחינת דעת הקהל והתערבות העולם.

בדובר צה"ל הוקמה בשנת 2012 יחידת מתעדים, כלקח מאירועים דומים באינתיפאדה השנייה ומלחמת לבנון השנייה. לפני כן היו ניסיונות להקמתה שלא צלחו. המשרתים ביחידה זו הם ברובם בעלי ניסיון בצילום אשר עוברים הכשרת לוחמי חי"ר במסגרת מערך הגנת הגבולות במשך 4 חודשים ולאחר מכן, הכשרה כצלמים במסגרת דובר צה"ל במשך עוד ארבעה חודשים. לאחר מכן הם משובצים בגזרות השונות.

כך פעלו בעבר

צה"ל הוכיח שכאשר הוא פועל נכון ומהר, העולם יכול לקבל לא מעט דברים שבעבר לא התקבלו בהבנה. דוגמה לכך אפשר להביא ממבצע צוק איתן ברצועת עזה בשנת 2014. במהלך המבצע צה"ל נלחם מול חמושים שירו ושיגרו רקטות מבית החולים וואפא. בישראל היה ברור שתקיפת תגובה של בית חולים לא תתקבל בהבנה.

לכן, נרקם מבצע הסברתי לצד המבצע הצבאי. מיד עם התקיפה בבית החולים, כלי התקשורת קיבלו חומרים ויזואליים המציגים את הירי מהמקום, את השיחות שאנשי השב"כ עשו לצוות בית החולים כדי להזהיר אותם ועוד. מהלכים אלו סייעו לאפשר את הפגיעה במחבלים שהסתתרו בבית החולים, גם במישור של דעת הקהל והתערבות העולם. כך היה גם כאשר כוחות צה"ל נאלצו להשיב באש למבנים רגישים, דוגמת מסגדים.

מוקדם יותר, אירועים דומים במבצע "עופרת יצוקה" הביאו לדו"ח גולדסטון ולנזק האדיר שנגרם אז לישראל. לאחר מכן, הופקו כאמור לקחים ונעשו צעדים כדי למנוע חזרה של משברים מסוג זה. צה"ל הוכיח בעבר כי הוא יודע לפעול מהר ונכון, וזה בדיוק מה שצריך לקרות היום, כדי לנטרל את ה"מוקש ההסברתי" הזה מבחינת ישראל.

הודעת דובר צה"ל בנושא:
"כוחות צה"ל, שב"כ ומג"ב פעלו בשעות האחרונות במחנה הפליטים ג'נין, בסמוך לכפר בורקין ובמספר מוקדים נוספים ברחבי יהודה ושומרון על מנת לעצור חשודים בפעילות טרור. במסגרת הפעילות במחנה הפליטים ג'נין חשודים ביצעו ירי מסיבי לעבר הכוח והשליכו מטענים. הכוח השיב בירי. זוהו פגיעות. אין נפגעים לכוחותינו. נבדקת האפשרות כי נפגעו עיתונאים, ייתכן מירי חמושים פלסטינים. האירוע בבירור".